Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Sokan miért vágynak vissza a...

Sokan miért vágynak vissza a "régi" időkbe?

Figyelt kérdés

Arra az időre gondolok, amikor kb még csak TV volt, azon is max 5 csatorna.

Szerintem totál halott volt minden, elzárva a világtól, a kultúrától, az emberektől.

Egy kis faluban élni, maga a punnyadás volt.


2019. febr. 3. 09:37
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Többet számított az emberi kapcsolat és nem volt ennyire felkapott az anyagi helyzet (kinek milyen kocsija van).
2019. febr. 3. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
78%
Erkölcsösebbek voltak az emberek.
2019. febr. 3. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Eleve nem mindenki olyan nyughatatlan hiperaktív, hogy csak 0-24-ben zsizsegjen, ficeregjen és mint egy függő, úgy függjön a külső ingerek mennyiségétől. Mert a sokra tartott mai konzumervilág az ingerek menyniségében valóban nagyon "jó" ám a minőség nem erős oldala.

Nekem TV-m sincs, 5 éve nem nézek már semmilyen TV adást.

Szóval nem aszerint mérem az életminőséget, hogy rendelezésemre álljon 300 csatorna, egytől-egyig silány felhozatallal.


Kimutatták, hogy a ma embere két hónap alatt nagyobb mennyiségű ingert és információt kap, mint egész élet alatt a középkorban. Ezen lehet mosolyogni is akár, de gondoljunk bele, hogy nem zsizsegésre és állandó "ugrál, mint fing a gatyába'"-ra vagyunk kalibrálva. Nem kell ezeket túltolni. A nyugalom, a csend, a befelé figyelés szerintem értékesebb, mint ez a konstans "ZAJ" amiben élünk. Illetve él, aki hagyja, hogy ezt tegyék vele. Szóval a magam részéről nem attól minőségi az élet, hogy minél több infót és ingert behabzsoljunk, hanem a minőségi dolgoktól.


Más! Az ember általában akkor vágyik vissza régi időbe, amikor a régi idő valamilyen szempont szerint számára ideálisabb, azaz "jobb" volt, mint a jelenkori.

Egy lecsúszott ember visszavágyhat az anyagi jólétbe, ha az már csak a múlt.

Egy magárahagyott ember visszavágyhat abba korba, amikor megvolt a párkapcsolata.

Egy stresszesen élő ember visszavágyhat a nyugalomba. De éppen fordítva is. Egy ingerszegény közegben élő, ám ún "pörgős" ember simán visszavágyhat abba a helyzetbe, amikor jobban ki volt elégítve az inger-mennyiségi igénye. (Ennek hátulütőiről fennebb)

2019. febr. 3. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem volt punnyadás még akkor sem, amikor 1 adó volt, csak nektek az elképzelhetetlen, hogy tévé és fészbuk nélkül is volt élet. Nem ismertük az unatkozás fogalmát, sokkal több élményben volt részünk, mint a mai fiataloknak. Fociztunk, bicajoztunk, horgásztunk, bográcsoztunk, motoroztunk, nyáron szinte naponta kijártunk fürdőzni a keletire, télen társasoztunk, kártyáztunk, ment a szomszédolás. Ma már mindenki a szobájában telefonozik. Nagy élmény...
2019. febr. 3. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az az 5 csatorna éppen elég volt akkoriban.

Azért tűnik unalmasnak a falusi élet 5 csatornával, mert a mai világban nem ehhez vagy szokva és ha nincs kábeltévéd, akkor például nem tudod kibeszélni a haverokkal, hogy mi volt az xy meccsen. Vagy épp milyen film/sorozat/műsor ment az xy csatornán.

Régebben elvoltunk azzal az 5 csatornával. Sokkal jobban élveztük a biciklizést, horgászást, focizást stb...


Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy valaki előzetes megbeszélés nélkül átmenjen a másikhoz úgy, hogy nem tudja, hogy ráér-e/otthon van-e.

Most ráírunk messengeren a másikra, lebeszéljük a dolgot és vagy találkozunk vagy nem. Régebben (esetemben) nem volt internet, pénz a telefonomon, vagy a másiknak nem is volt telefonja és átmentem csengettem, beordibáltam és vagy kijött és csináltunk valamit vagy nem. Ergo benne volt a pakliban, hogy potyára mentem át.


Sokkal(!!!) személyesebb volt minden, változtak az értékek is. Másabb lett a világ. Valaki azt szerette jobban, te ezt. De ettől még nem punnyadtunk. Pont, hogy most punnyadnak az emberek, csak azt hiszik csinálnak valamit. Hiszen lehet nem unatkozol az okos telefonod nyomkodása vagy a számítógép előtt. De valójában meg sem mozdulsz, nem teszel semmit.

2019. febr. 3. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
56%

Aha, tehát most azt vártad volna el, hogy itt mindenki együtt szidja veled a buta-korlátolt-csökött agyú proli paraszt tömeget, amiből az olyanok mint Te -vagyis ezt hiszed- ragyogó fáklyaként emelkedik ki intellektusával.


Bocs haver, ez nem nyert.

2019. febr. 3. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Megvolt a hangulata annak, hogy "lassan" kaptuk meg a dolgokat. Sokáig udvaroltunk egy lánynak, heteket vártunk egy új filmre, játékra, egy nyár alatt örültem ha pár új játék volt. Vártuk az esti filmet, sorozatot.


Ma pedig mindent megkap az ember egy csettintésre. Telefon, TV, internet. Naponta új filmek, játékok. Én is végig viszek egy játékot, jön a következő. Vagy egyben ledarálok egy sorozatot pár nap alatt, jön a következő. A társkeresés is leegyszerűsödött a Tinder féle jobbra vagy balra opcióra.


Régen elolvasta az ember a reggeli újságot, meg az esti híradót. Esetleg vett egy havi magazint. Ma meg mi 2 percenként jönnek a hírek és azt se tudjuk hol áll a fejünk.


Mindemellett ott van a többségben a megfelelési kényszer, hogy 0-24-ben írjanak, posztoljanak, kifejtsék a véleményüket akkor is ha a kutya nem kíváncsi rá.


De még csak a szimpla vicces videók is hosszan tartóak voltak. Ma meg 1 percenként ömlesztve kapom őket és 2 perc múlva nem emlékszem rájuk. Hogyan is emlékeznék mikor már jön a következő.


Régen azt mondták, hogy rohanó a világ. Ahhoz képest ma már fénysebességgel halad...

2019. febr. 3. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A regi idok es a faluban punnyafas azert z mas.

5 csatorna? Nekunk ketto volt es egy roman ado:-). De nem punnyadtunk es a kulvilagtol se voltu k elzarva.

Volt konyvtar ahova minden heten jartunk es hallgattuk a legujabb zenealbumokat, muvelodtunk olvastunk konyveket kolcosnoztunk. Eljartunk moziba es neha meg szinhazba is.

Nyaranta nyaraltunk es akkor utaztunk bejartuk az orszagot, hires helyeket.

Oszinten jobb volt a sumegi varat eloben latni es bejatni mint most barmit a gugli mapszon, nem ugyanaz az elmeny.

A teve helyett olvastunk, tarsasoztunk, bujocskaztunk lementunk a lakozelepi park jatszoterere, elugrottunk a haverokhoz, elmentunk pecazni, korizni a befagyott halasto jegere, krosszbringazni, gordeszkazni. Valakinel okorkodtunk. Ja tanultunk.

Ott volt a radio, ahol azert sugaroztak kulturalis musort, voltak nemzetkozi hirek is, ismeretterjeszto musorok. Ha valakinek nagyon volt igerenciaja, akkor az felutazott Pestre sznhazba, allatkerbe, vidamparkba. Videotekabol kolcsonoztunk rengeteg filmet es volt hogy egyhuzamban 5-ot mi is vegigneztunk:-).

A falusi osztalytarsaim es ismeroseim se unatkoztak. Naluk otthon sokkal tobb tennivalo volt a haz korul es a haziallataikkal, kertjukkel talan tobbet voltak elfoglalva, de hetvegente naluk mindig volt diszko es oda oket elengedtek ott eltek a nagy tarsasagi eletuket, de ok meg bejartak a varosokba szinten piacozni, moziba, szinhazba, konyvtarba vagy a haverokhoz jatszani, szorakozni.

Nem is tudom erre hogy volt akkoriban annyi idom es energiam? Rengeteg emberrel szemelyesen tartottam a kapcsolatot, rengeteg helyre elmentunk, rengeteget voltunk a szabad levegon es nagyokat hulyultunk. Most ehhez kepest a feszbukon e messengeren elek...van akiket evekig nem latok szemelyesen csk a legepelt betuit ismerem. Van vagy 600 ismerosom, de jo ha kettovel talalkzok havonta a szuk csaladon kivul. Es egyszeruen hiaba a sok info meg mindenfele olvasnivalo neznivalo valahogy nem nyujtja ugyanazt az elvezetet. Ennek ellenere nyilvan nem a regi idokbe vagyok vissza csak nem gondolom azt, hogy most olyan hu de jo...

Az en 15 eves mostohagyerekem peldaul az iskolan kivul nem talalkozik senkivel, elvetve mozdul ki es foyton meg ezkezesek kozben is csak a mobiljat nyokodja...hu de nagy elmenyek erhetik.

2019. febr. 3. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom pontosan - a választ, - de én azt érzem, hogy rossz korba születtem! Nekem gyors, gátlástalan, eszköztelen, erkölcstelen ez a világ!
2019. febr. 3. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!