Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ki örököl egy házasságban?

Ki örököl egy házasságban?

Figyelt kérdés
A barátnőm azt állítja, ha elveszem feleségül és nem telik el 6 hónap, akkor hiába a feleségem, nem ő örököl, hanem a szüleim. Én ezt elképzelhetetlennek tartom. A házasság olyan gazdasági kapocs, amikor a házastársak örökölnek egymás után.

2019. máj. 22. 13:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Ilyen időkorlátról nem hallottam.

De akármilyen régen is vagytok házasok, ha nincs gyereketek, akkor a feleséged csak a közösen lakott ingatlant és annak a berendezését örökli teljes egészében. A többi vagyonodon felerészben osztoznia kell a még élő szülőddel / szüleiddel.

Ha ezt nem akarod, végrendelkezz!

2019. máj. 22. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Ha nincs végrendelet, akkor ez az érvényes:

[link]


"Mi a törvényes öröklési sorrend?

A törvényben meghatározott örökösök a törvényben megjelölt sorrendben válnak örökössé. Ez a sorrend kivételt nem engedő, szigorú rangsor, amely alapján a törvényben előbb álló személyek az öröklés tekintetében megelőzik a mögöttük állókat."


"A törvényes öröklés sorrendjében első helyen a lemenő egyenes ági rokonok öröklési jogi igényei szerepelnek, leszármazási fokok szerint, a helyettesítés elvének megfelelően. A leszármazók mellett a házastárs egy gyerekrészt és korlátozott haszonélvezeti jogot örököl."


"Leszármazók és házastárs hiányában az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben. Az öröklésből kiesett szülő helyén annak leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói. Ha a kiesett szülőnek nincs leszármazója, egyedül a másik szülő, illetőleg annak leszármazói örökölnek."


Tehát törvényes öröklési sorrend szerint a házastársad előrébb van az öröklési sorrendben, mint a szüleid.

2019. máj. 22. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
47%
Utolsó! És mi a helyzet a házasság előtt szerzett vagyonnal?
2019. máj. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
51%

Te nem tudod használni a keresőt?


[link]

2019. máj. 22. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

2-es: kár, hogy nem olvastad végig:

ugyanonnan idézve:

"Az özvegy törvényes öröklésének jogi alapját az örökhagyóval fennálló házassága teremti meg. Az özvegy azonban akkor is kiesik az öröklésből, ha az örökhagyó halálának időpontjában a házastársi életközösség nem állott fenn és annak visszaállítására sem lett volna mód.


– egyedüli örökösként: A magyar jog az özvegyet csak leszármazók és az örökhagyó szülei hiányában tekinti önálló örökösnek. Ebben az esetben azonban az ági vagyon kivételével az egész hagyaték őt illeti.


– leszármazók melletti örökösként: holtig tartó haszonélvezeti jogot örököl az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó felszerelési és berendezési tárgyakon, a hagyaték többi részéből pedig egy gyermekrész illeti.


– szülő melletti örökösként: az örökhagyó leszármazói öröklésének hiányában a házastárs örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó felszerelési és berendezési tárgyakat. Az ezen kívüli hagyaték felét a túlélő házastárs örökli, a másik felét az örökhagyó szülei fejenként egyenlő részben. Az öröklésből kieső szülő helyén a másik szülő és a túlélő házastárs örököl fejenként egyenlő részben."


Tehát ha nincs gyerek, akkor a házastársnak csak 50% jár, a többi a szülőké.

2019. máj. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
* mármint a lakáson és a berendezésen kívül
2019. máj. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

6 hónap után is örökölnek a szülők, mégpedig olyan szinten, hogy az elhunyt által használt bankszámla letiltásra is kerül, míg a hagyatéki le nem zajlik.

Mi mondjuk ezt megoldottuk azzal, hogy kivetettünk mindent a végrendeletből, amit csak lehetett. Az állampapírokat pl. nem lehet. A férjem nevén vannak, ha neadj'Isten történne vele bármi, akkor hiába ketten dolgoztuk ki a belünket, anyósom boldogan rohanna el a befektetett pénzünk felével. Többször meglopta már a férjem, egy nagy pofont érdemelne, nem ezt. És akkor még végrendelet mellett is járna neki a kötelesrész. Irtó nagy szemétségnek tartom. Anyám a másik fele, de az én nevemen már nem maradt semmi, ami jogilag mozdítható lenne, szóval a férjem jobban be van biztosítva legalább :)

2019. máj. 22. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

* Bocsi, mármint az öröklésből vettük ki, írok itt már össze-vissza felháborodottságomban :D

Haláleseti rendelkezésnek hívják, nem rossz találmány.

2019. máj. 22. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönök minden választ, de van még kérdésem. A szülők örökölhetnek utánam, de ha ők már nem fognak élni akkor, az örökösödési joguk nem száll tovább az utódaikra? Vagyis szüleim halála esetén ha én meghalok, akkor az ő utódaik (az én testvéreim és azok gyermekei) automatikusan a helyükbe lépnek? Vagy csak a szülőiségig tart a visszafelé öröklés?

És végül hogyan lehet ezt az idióta jogszabályt kijátszani? (A párommal 24 éve vagyunk együtt és most döbbentünk rá, hogy a szüleim elvihetik a vagyonunk felét, ha én meghalok)

2019. máj. 22. 18:23
 10/12 anonim ***** válasza:

Végrendelkezz! Akkor a köteles részt kapják, az 20%, ha jól tudom. Ha valamiért nagyon nem akarod, hogy ők is örököljenek, akkor a végrendeletben ezt indokold meg, talán kizárják őket a hagyatékból, ha érdemtelennek találják őket.

Nem, a testvérek automatikusan nem örökölnek.

2019. máj. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!