Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Titeket is idegesít, hogy...

Titeket is idegesít, hogy manapság egy csomó ember mintha érvelési hibának tekintené az általánosítást?

Figyelt kérdés
Embercsoportokról csak általánosítással lehet beszélni, mégis amikor az ember felhoz egy akár statisztikával is bizonyítottan helyes általánosítást (hogyha azt gondolod, hogy mindent és mindennek az ellenkezőjét is be lehet bizonyítani statisztikával, akkor tanulj még egy kicsit a statisztikáról), mindig vannak néhányan akik odaírják, hogy rájuk nem igaz, vagy hogy valamelyik ismerősükre/ismerőseikre nem igaz, és néhányan még azt is gondolják, hogy nem igaz a dolog, mert fel tudták hozni ezeket a kivételeket.

2019. aug. 1. 14:44
 1/5 anonim ***** válasza:
71%
Engem az általánosítás idegesít. Nem kell "embercsoportokról" beszélgetni, vagyis zsidózni cigányozni- ugyanis amit te felhoztál az általában ezt jelenti, hanem az adott problémáról. Az általánosítás alapból téves dolog.
2019. aug. 1. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
73%
Nem, engem az altalanositas idegesit, de masok vagyunk...
2019. aug. 1. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
97%

Az attól függ, hogy mennyire általánosító a kijelentés...

Ha például azt mondod, hogy az elvált nők és férfiak anyagi helyzete romlik a korábbihoz képest, akkor ez igaz, statisztikailag és kutatásokkal is igazolt tény. Lehet hozni kivételeket, de a többségre igaz.

Viszont én itt inkább olyan általánosító kifejezéseket látok, hogy "a nők", meg "a férfiak", ami viszont egyáltalán nem egy homogén csoport, ráadásul az általánosítók a saját megfigyeléseiket akarják általános tényként beállítani.

Statisztika alapján általánosítást akkor lehet megfogalmazni, ha a minta reprezentatív, tehát a megnevezett csoport minden képviselője egyenlő eséllyel szerepel a mintában. Tehát ha azt mondja valaki, hogy "a nők", akkor abban a mintában szerepelni kell a 82 éves Joli néninek is Bátaterenyén, meg a 19 éves fővárosi jogi egyetemi hallgatónak is.

Plusz illik ismertetni a kutatásmódszertant, ami alapján az adott megállapítás született.

Tehát ha valaki azt mondja, hogy "a nők a magas, izmos férfiakra buknak", akkor pontosan tisztázni kell, hogy mi számít magas izmosnak és mit takar az a szó, hogy "buknak". Mondjuk 10 különböző férfitípus közül mindenki a magas izmosat választotta ki, hogy vele randizna szívesen? Joli néni is, meg az egyetemi hallgató is, meg a mintában szereplő 100 másik nő is? (Legalábbis a többség.) Az nem statisztika, hogy "én ezt figyeltem meg", mert a te mintádban csak egy adott csoport szerepel, a társadalomnak egy nagyon szűk keresztmetszete, vagyis a minta nem reprezantatív.

2019. aug. 1. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
97%
Gyakorin még nem igazán láttam, hogy statisztikai adatokkal vitatkoztak volna azzal, hogy "ne általánosítsd." A legtöbb kérdés, amire ezzel reagálnak, ahogy látom, azok, amik egy nagy csoportot (legyen ez nem, rassz, nemzetiség) támadnak személyes tapasztalatok alapján. A lányok miért a bunkókat szeretik. A fiúknak miért csak a barbie lányok jönnek be. stb.stb. Ebben az esetben nincs statisztikai adat, semmi, csak a kérdezőnek volt pár rossz élménye egy csoporttal kapcsolatban és azt az élményt ráhúzta minden tagjára és most támadólag számon kéri őket. És nyilván nem minden lány a bunkókat szereti és nem minden fiú a kifestett barbie lányokat, így sértve érzik magukat, hogy a kérdező tekintet nélkül az egyedi személyiségükre beskatulyázta őket és kvázi sértegeti őket. Szóval erre jön a válasz: ne általánosíts. Mert én nem ilyen vagyok, miért támadsz.
2019. aug. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
94%

# 4: Kedvencem a "nők 99%-a miért..." típusú kérdés, aztán amikor elkezded feszegetni, akkor kiderül, hogy egyetlen esetből általánosított az illető.

Vagy amikor valaki az saját FB-os ismerőseit kezdi el analizálni és abból levonni messzemenő következtetéseket.

2019. aug. 1. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!