Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Rosszul neveltek volna engem...

Rosszul neveltek volna engem a szüleim, amiért udvariasnak neveltek?

Figyelt kérdés
Egy külföldi székhelyű cég magyar leányvállalatánál dolgozom. Itt mindenki nagyon trendinek és korszerűnek akar látszani, de úgy hiszem, átestünk a ló másik oldalára. A múlt héten két olyan élményem is volt, ami elgondolkodtatott. Az egyik irodába nemrég (július elején) került két fiatal (huszonhat-huszonhét év körüli) kolléganő. A múlt hét során mindkettőtől kioktatást kaptam. Amikor egyik nap mentem az ebédlőbe, az egyik hölgy pont akkor ért az ebédlő ajtajához, amikor én. Udvariasan megálltam az ajtó előtt, s mutattam a kezemmel is, hogy menjen be előttem. Ő nem ment be, hanem leállt velem veszekedni. - Miért akar engem előreengedni? - Azért, mert kettőnk közül Ön a hölgy, s ezt így illik. Így tanultam a szüleimtől. Hölgyeket az ajtóban mindig előre illik engedni, kivéve a kocsmában, ahol repülhet a kés. Ott a férfi megy elől.- Nem tudom, hányadik századból való könyvből nevelték magát a szülei, de én kikérem magamnak, hogy a nőt lássa bennem. Menjen előre maga, és még egyszer meg ne próbáljon velem ilyen előreengedős, hímsoviniszta játszmákat játszani. - Bevallom, megszeppentem, s ijedtemben beléptem előtte. Ő parancsolt rám, mi mást tehettem? Ugyancsak a múlt héten rendkívüli meeting volt a tanácsteremben, a cég összes irodai alkalmazottját összehívták. Lehetünk vagy harmincan. De a tanácsteremben csak 26 szék van az asztal körül. A két új hölgy (meg még három férfi kolléga) késve érkezett, nekik már nem jutott ülőhely, megálltak a fal mellett. Bennem megint működésbe lépett az udvariasság reflexe. Felugrottam az ülőhelyemről, és mutattam az egyik hölgynek, hogy üljön le, átadom neki. Ő vasvillaszemekkel nézett rám. - Miért akarja átadni? Milyen hátsó szándéka van ezzel? - Higgye el, semmilyen, de ezt tanultam a szüleimtől. Idősebbeknek és hölgyeknek illik átadni az ülőhelyet, nem szabad nézni, hogy ők álldogálnak, amíg én ülök. A villamoson és a buszon is ezt csinálom. - Hagyjuk már ezt a kispolgári etikettet. Maga nekem ne adja át a helyet csak azért, mert én nő vagyok. Ez engem megaláz - mondta az egyik nő a kettő közül, a másik meg bőszen bólogatott. Mi mást tehettem volna, visszaültem a helyemre, a két nő meg végigállta körömcipőben a két és fél órás meetinget. Azt is hallottam az egyik munkatárstól, hogy minden férfival így viselkednek. Amikor a cégvezető apukája (egy végtelenül kedves, nyolcvan körüli öreg bácsika) bejött, mert a fiát kereste, véletlenül ehhez a két hölgyhöz nyitott be. Régimódi udvariassággal bemutatkozott, és kezet akart csókolni az egyik hölgynek. Az elrántotta a kezét, és ezt sziszegte: - Perverz vén disznó! - Szegény bácsi azt se tudta, hogy meneküljön ki onnan, s elmesélte a fiának is az esetet. Én nagyon elgondolkodtam azon, hogy milyen világban élünk, merrefelé megyünk. Azt, hogy egyre szívtelenebbek az emberek, már régóta látom. De hogy egyre modortalanabbak és gyanakvóbbak, s a szimpla udvariassági gesztusok mögött is olyasmit tételeznek fel, ami nekem eszembe sem jutna, most kezdem észrevenni. Hol nőttel fel ezek a nők? Hol tanulták ezt a viselkedést?

2019. aug. 10. 13:01
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
77%
A kézcsók mondjuk már talán tényleg sok lehet, de ezek csak ilyen b*szatlan, besavanyodott nők, kérlek ne vonj le semmilyen következtetést. Tartogasd munkahelyen kívülre az amúgy teljesen rendben lévő etikettedet. Egy normális helyen így kéne ennek lennie, ahogy te csinálod.
2019. aug. 10. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
97%

Ha ez nem fikció (de szerintem az), akkor ajánld neki a protokoll előírásait.


Érdekes, hogya mai huszonévesek ezt nem tanulják. Pedig ők aztán mindent nagyon tudnak. Pláne, hogy mindegyikük nagy cégeknél menedzser és sokat keres.


Minél komolyabb helyen és pozícióban van valaki vagy pedig ilyen emberek között mozog illik tudni a szabályokat. Helyesebben elvárják a protokolláris szabályok betartását mindenkitől.

2019. aug. 10. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
16%

Hát szerintem túlreagálták ezek a nők nagyon. Sőt, bunkók voltak.

Én sem szeretem az udvariasságot, de egy idősebb fèrfitól (főleg 80 éves) elfogadom és arra gondolok hogy őt így nevelték. Tehát nem várom el, nem esik jól, de eszembe sem jutna tapló módjára reagálni egy ilyen gesztusra. Inkább normális hangnemben elmondom az illetőnek a véleményemet róla, de nem kiosztom és megalázom mások előtt, csak megkérem hogy velem viselkedjen úgy mint a férfi kollégákkal. Ha meg egy öregemberről van szó aki már úgysem fog megváltozni akkor nem szólok semmit...


Röviden: nem veled van a baj, a kolleganőid reagáltak vállalhatatlan modorral. Annyit tehetsz hogy akiről tudod hogy nem szereti azzal ugyanúgy viselkedsz mint egy veled egykorú férfival tennéd.


U.i. tudom hogy neked nem volt rossz szándékod, de ha érdekel miért nem szeretem (és meg sokan) az udvariasságot akkor privátban leirom, csak nem akartam szétoffolni a kérdésedet.

2019. aug. 10. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
57%
Jó, hogy vannak még ilyen emberek! (mint a kérdező)
2019. aug. 10. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
33%

Fikció, nyilván, a saját magyarázkodásodat kivetted volna, el is hittem volna.


Tudod, mi az etikett? Valaki kitalálta, mi lenne udvarias. Igazából semmi értelme sincs. És 100%, hogy a nőket nem kérdezték meg. Nem hiszem, hogy minden nő örömmel bólogatott, hogy "igen, szeretném, ha egy idegen fazon mögöttem jönne a lépcsőn, imádom, ha férfiak lihegnek utánam".


Én is irodában dolgozom, ha nincs elég szék, mit is csinálunk, várj csak... ja igen, hozunk még...


És ha bejön valaki rokon, nem nyalja végig az összes nőt; köszön, bemutatkozik, megmondja, kit keres, mi meg mosolyogva útba igazítjuk. Minek egy idegennek fogdosni a kezét?

2019. aug. 10. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:
Megköszönném, ha leírnád, hálás lennék érte, mert szeretném megérteni ezeknek a kolléganőknek a gondolkodásmódját. És nem akarok velük konfliktust, hiszen eddig nekem még senkivel sem volt összeütközésem a cégnél, ők voltak az elsők, akik helytelenítették a gesztusaimat (amelyek amúgy automatikusan jöttek).
2019. aug. 10. 13:31
 7/28 anonim ***** válasza:
58%
Azt hozzáteszem, hogy párkapcsolatban ezek a gesztusok álomszerűek, de a munkahelyen, üzleti setting-ben nem.
2019. aug. 10. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
100%

Nem azért neveltek így a szüleid, hogy neked rossz legyen.

Ezt fontos megérteni.

2019. aug. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:
Ezen a héten rengeteget töprengtem ezen, s nem is csak a szüleim, de a tanítónőim és a tanáraim is erre a viselkedésre tanítottak. A negyedik osztályos tanító nénim, Szilvásiné Kati néni egy egész órát ennek szentelt, mert egyszer előtte futottam be az ajtón. Megfogta a fülemet, s azt mondta: - Nem tudod, hogy nem illik egy hölgy előtt berobogni az ajtón? Fiú vagy, légy udvarias és előzékeny! - Utána pedig helyzetgyakorlatokat csináltatott velünk, s belénk sulykolta az összes ilyen szabályt. Pl. ő mondta azt is, hogy egy hölgy előtt ki kell húzni a széket, s a hölgy utána ül le a székre. Ilyesmit már nem is mernék csinálni a cégnél. Hát, drága Kati néni, nem jóra tanítottál, látod, mire jutok a szabályaiddal. Megszégyenítő helyzetekbe.
2019. aug. 10. 13:52
 10/28 anonim ***** válasza:
64%

Ó, ennek már a címe is csemege: tipikus önfényező, álnaiv kérdés. Ennél már csak az életszerű párbeszédek és az eposzi jelzők jobbak ("vgtelenül kedves bácsika" , "vasvillaszemekkel" )


Szerintem a kérdező valami facebook oldalról lopta a sztorit, ahol giccses képpel, Nagyon igaz!!! kommentárokkal osztották meg nem túl okos, ám élvezettel ítélkező emberek.

2019. aug. 10. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!