Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért lett divat lenézni a...

Miért lett divat lenézni a szakmunkást?

Figyelt kérdés

Miért hiszik azt az emberek, többnyire a nők/diplomások, hogy a szakmunkás az egyenlő az alja, netalántán alkoholista munkással, akinek ennyi jutott és nem tudott tovább tanulni, mert nem volt hozzá kellő kompetenciája?


Én azért választottam ilyen szakmát, mert megszerettem és így úgy érzem, hogy van látszata a munkámnak. Megragadni nem tervezek benne életem végéig, viszont nem is célom az egyetem, mert nem vonz, illetve látom, hogy sokan milyen nehezen tudnak elhelyezkedni diplomával is. Ettől függetlenül nyelvekben és egyéb engem érdeklő témákban képezem magam, mégis lenézendő a korosztályomban (17-25) az, hogy húha, nem járok egyetemre. Jó pénzek ezekben is vannak ugyanúgy, ha az ember ügyes benne és kicsit odateszi magát. Én még egy kukást sem nézek le, mert az ő munkájuk is ugyanolyan hasznos.


19/F



2020. febr. 17. 20:49
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
96%
Szerintem éppen hogy felértékelődött.
2020. febr. 17. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
Mert a legtobb szakmunkas tenyleg nem muvelt es nem azert jutott oda mert o ezt valasztotta volna.
2020. febr. 17. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
24%
Jól látod a dolgokat tesó, minden munkás embert meg kell becsülni, főleg azokat, akik termelő munkát végeznek.
2020. febr. 17. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
95%

Szerintem a gáz azokkal az emberekkel van, akik nem tudják, hogy mit akarnak, csak "jobb híján" megy el akár szakmunkásnak, akár egyetemistának.


Aki "jobb híján" megy el szakmunkásnak, az azért teszi, mert máshova nem vették volna fel és/vagy nem akar annyit könyvek felett görnyedni. Te is biztosan láttál már valakit, aki hallott róla, hogy létezik ilyen! :-)


Ennek ugye létezik az egyetemista megfelelője is! Ez a típus is jól ismert: Azért ment egyetemre, hogy meghosszabbítsa a kamaszkorát, és 3-4-5-6 (vagy ki tudja hány) évig bulizgasson a szülei pénzén. Általában a népszerű, viszont kevés felvételipontot igénylő szakok vannak tele ilyen arcokkal (pl. marketing).

2020. febr. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
96%

Mert az emberek egyre felszinesebbek, ostobábbak és kivagyibbak, azért.


Egy normális társadalomban, és egy egészségesen, éretten gondolkodó ember szemében mindenkinek a munkája egyformán értékes és becsülendő.

Mert csak akkor működhet a világ, ha vannak benne orvosok, mérnökök, tanárok, pékek, buszsofőrök, szemetesek és takaritónők is.

A másik fele pedig a dolognak az, hogy egy végzettség ugyan adhat tudást, vagy rálátást a világra, de az alap EQ és IQ ettől független. Ez lehet magas egy vécésnéniben is adott esetben - miközben sajnos egyre többször fordul elő, hogy az értelmiségieknél hiány van belőle a diploma mögött.

2020. febr. 17. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
87%

Vagy talán azért mert a szakképző iskolak tele vannak kreténekkel. Mig egy gimiben kb 10% szazalek a nyomik aranya egy szakmunkásképzőben 90%. Az én apám is szakmunkas de anno 30 eve mikor o tanulta ezt ki akkor nem volt ilyen alja az összetétel pl. :) Rengeteg ott a cigany is igy a magyarok is "elciganyosodnak". Setalj el egy gimnázium es egy szakközép elott a baratnoddel es figyeld hogy hol kezdenek el füttyögni utana? :) Na ugye h nem a gimibe. Bar sok szakmunkás (pl. Foleg az epitkezeseken dolgozoak) szinten megragadnak ezenna szinten ha elsetal mellettuk egy jó nő ugy viselkednek mint az allatok. :)


Plusz, a szakmunkasok pont hogy marha nagyra vannak általában magukkal es kemenynek ferfiasaabbnak erzik magukat attól, hogy ők pl tudnak heggeszteni :Dddd csak kozben az intellektualitasuk nem jar epp az egekben. Nekem vannak szakmunkas barataim de nem lehet összehasonlítani őket pl a volt egyetemista ismeroseimmel. Barki barmit mond nem egy szint a ketto (esetleg az a tiz szazalek kivetel.) Ja es általában budos nekik a tanulas.

2020. febr. 17. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
40%
Évek óta ez van. Aki nem ismer pl.: egy híres könyvet, verset, azzal így bánnak. De szerintem fölös az ilyen megkülönböztetés, mert pl.: a vakolás, ismeretének legalább van látszata...
2020. febr. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, ment mindenkinek a zöld :)


#1 A munkaerőpiacon igen. Az emberek szemében nem, sőt.


#4 Persze, természetesen mindenféle embertípus megtalálható itt is - ott is. Hol több, hol kevesebb.


#6 Vannak szakgimis, gimis haverjaim, sőt szakgimiben kezdtem én is, nem akartam nappalin elvégezni ezt a szakot, mert errefelé gyűjtőhelyek voltak az ilyenek, ezért úgy gondoltam, hogy mást végzek el, de az a szak csak nem tetszett, így kerültem oda, hogy végül felnőttképzésben megcsinálom. A gimikben ugyanúgy megy az "elcigányosodás" (lásd: dik, more, gádzsi, stb.) Egyszerűen divat lett, de ez sem most kezdődött csak most vált széleskörűbbé. (Brendont sztárolják, Győzikét, Gáspár Lacit szintén, elindult a DikhTv). A válaszod nagy része sztereotípiákra alapul, ezért nem is releváns igazából a témában. Talán te is szakmunkás képzőbe jártál, hogy tudod, ott mindenki nyomi/kretén/stb.?


"Plusz, a szakmunkasok pont hogy marha nagyra vannak általában magukkal es kemenynek ferfiasaabbnak erzik magukat attól, hogy ők pl tudnak heggeszteni :Dddd csak kozben az intellektualitasuk nem jar epp az egekben. "


Ez is full sztereotípia, találkoztál egy-két ilyen példával és már általánosnak veszed ezt a felfogást/hozzáállást. Nem mondta senki, hogy agysebészek azok, akik ilyen munkákat végeznek, de sok dologban fejlettebbek egy ilyen-olyan diplomásnál (nyilván nem mindnél és nem mindenki megint csak kiemelném). De a problémamegoldóképesség, logika, kézügyesség, fizikum, a téri műveleti képességeik sokkal fejlettebbek, stb. Ebbe ne menjünk bele, mert mindkét oldalról lehet példákat hozni, hogy ki miben jobb. A legtöbb szakra, ahova könnyű bejutni, nem kell más, mint lexikális tudás és nagyon jó memória. Na meg hajlandóság, akarat, de ezek mind olyanok, hogy vagy elhatározza az ember vagy nem.


"Ja es általában budos nekik a tanulas."


Ilyen erővel a diplomásoknak általában büdös a munka, ami nem csak szellemileg leterhelő? :D

2020. febr. 17. 23:33
 9/21 anonim ***** válasza:
85%
Mert hiába a te különc példád a kivétel erősíti a szabályt. És igen... jól írta valaki, elég végigmenni egy top gimi és egy szakmunkásképző előtt. Utóbbiba meg már jobb is ha be se mész. Hiába lehetsz te elhivatott és őszinte, rendes melós, ha a közeg túlnyomórészt sz** akkor idővel téged is beszippant. Arról meg nem is beszélve, hogy baromi rossz a szakemberképzés. Elavult eszközök, pénzhiány és hiába lesz szakmát normális szaktudás hiányában sehova nem fogsz kellene. Nem szakember hiány van, hanem szakképzett szakemberhiány. Nem véletlen, hogy - akik a régi normális rendszerben tanultak - idősebb szakmunkásokat alkalmaznak még mindenhol. Ha ők kihalnak akkor a mostani szakmunkás fiatalok semmit nem fognak érni, mert nem piacképes a tudásuk. Ellenben egy informatikus/mérnök/közgazdász még mindig bármikor elmehet gyakornoknak komoly multikhoz/bankokhoz/cégekhez, ahol a nem éppen tökéletes, de még mindig nívós egyetemi tudással bármikor elhelyezkedhetnek és gyorsan léphetnek a ranglétrán. Egy hegesztő lehet keres valami kétségbeesett cégnél 3 év múlva 400 ezret, de alkalmazottként neki már kis túlzással mindig akkora lesz a bére (ha nem kevesebb ha találnak a helyére alacsonyabb bérigényűt). De egy informatikus/mérnök 5 év múlva a 3-szorosát fogja keresni és határ a csillagos ég. A presztízsről meg nem is beszélve (céges rendezvények, elit irodai munka, céges autó, megbecsültség, külföldi kiküldetések, öltöny stb.). Ezek egy csajnak ezerszer vonzóbbnak, mint egy társaságban ránézni a "melós" párjára kereshet ő bármennyit is.
2020. febr. 17. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

#9 Nem mondtam, hogy az az elfogadott, amilyen én vagyok, sőt a túlnyomó többség továbbra sem egy agysebész, ahogy írtam, de ezt a lenézést kapásból akkor sem értem. Az embert nézze le valaki a viselkedése, személyisége alapján, ha rászolgál, de ne okvetlenül amiatt, mert xy szakmája van diploma helyett. Érted? Nem azzal van a probléma, hogy én mondhatni kilógok vagy valami, hanem a hozzáállással, hogy kapásból elutasítóak emiatt. Pedig, mint írtam nem életem végéig akarom csinálni ezt és ebben megragadni, csak érdekelt így hát kitanultam. Egyről a kettőre meg nem lehet úgy haladni, hogy az ember szinte teljesen önellátó, kicsit hosszabb folyamat. De akkor menjünk tovább. A nemzetközizős kamionosokat szintén lenézik, mert ott is berögzült ideológia van arra, hogy milyenek lehetnek és milyen unalmas a volán mögött ülni egésznap. Azt nem látják, hogy emellett sok helyre eljut, mondhatni ingyen, sőt ott a bérek sem stagnálnak (bőven jól keres egy x ideje "szakmájában" dolgozó kamionos, persze nem magyar cégeknél), rengeteg lehetősége van elhelyezkedni is az embernek, plusz ott is rengeteg ideje jut képezni magát. Fizikálisan és mentálisan sem fárad le úgy. De oké, ezeket én látom így, állapodjunk meg ebben.


Írtál itt pár szakmát, ami egyértelműen nívósabb, viszont, ha mindenki akinek az esze és anyagi háttere megvan hozzá, hogy kitanulja, akkor ott is elindul ugyanaz a folyamat, mint a "valós szakképesítés nélküli szakembernél". Előbb-utóbb telítettebb lesz a szakma és nem lesz sétagalopp elhelyezkedni benne, ha nem csókos az illető vagy tehetős. Plusz ott is elindul a bér stagnálás/csökkenés, mert lesz a helyére száz másik ugye, aki kevesebb bérért is elvégzi.


A mostani szakemberek pedig többnyire gyakorlatban tanulnak segédként egy régebbi rókától, így tesznek szert valós tudásra, az iskola csak alapokat ad, plusz papírt.


Persze imponálóbb öltönyben járkálni meg egyebek, de kimondja meg egy olyan szakmunkásról, hogy "csak sima melós", aki szintén ad magára és szinte minden témában otthonosabban mozog? Max. ha rákérdeznek, de amelyik nő emiatt kevesebbnek érzi a párját vagy szégyelli, attól jobb is, ha megszabadul az ember vagy nem is találkozik ilyenekkel. A felszínességet pont elkéne nyomnia a szeretetnek, mert ahol van az egyik, ott nincs a másik. Én is gazd.infón indultam, de nekem az semmi pluszt nem adott, hogy ülök a gép előtt és csinálom azokat a feladatokat, amiket azok csinálnak. A pénz meg nem minden. Ha kényszerből járok be dolgozni, akkor lehet akármennyi a fizetés, nem leszek boldog.

2020. febr. 18. 00:27
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!