Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit szólnátok, ahhoz ha egy...

Mit szólnátok, ahhoz ha egy mai fiatal ízes magyar nyelven beszélne, mint a régi öregek?

Figyelt kérdés

Nem a tájszólására és a hangsúlyozásra gondolok, hanem inkább a szókincsre, olyan beszédre, amiben természetesen jönnek a díszes és találékony hasonlatok, metaforák. Talán a Ludas Matyi nyelvezetét tudnám ide felhozni példaként. Furcsa lenne, szimpatikus lenne, vagy túlzásnak találnátok esetleg?


Példa egy "modern" mondatra: "Egyedül van minden nap, így nincs semmi dolga."


Helyett:

"Magányában nem kerül semmi a keze ügyébe, úgy tengeti a napjait."


Példa2: "Ebben a szakmában szeretnék dolgozni örökre, míg bele nem öregedem."

"E mesterséget művelem holtomiglan, míg vén fejemre megbirkózom vele"


Példa3: "Nem egy megbízható ember, szeret bosszút állni"

"Becsület elvétve van benne, a cselszövő ez a velejéig is"


2020. ápr. 21. 10:40
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Remélem nem komoly a kérdés. A legtöbb fiatal a rövid tőmondatokat sem tudja értelmezni, nemhogy az ilyet.

Netto hülyének nézne mindenki, és fogalmuk sem lenne miről beszélsz.

2020. ápr. 21. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hát egy csomó embernek van mindenféle megmagyarázhatatlan hobbija, pl. régi korok ruháiba vagy animének öltöznek, bogarakat gyűjtenek stb. Nekem ez az a dolog, ami mozgatja a fantáziámat, hogy megtanuljak így beszélni.
2020. ápr. 21. 10:46
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Azt hinnék Erdélyből jöttél valami nagyon kis faluból.
2020. ápr. 21. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
52%
Én nagyon szívesen beszélgetnék ilyen emberrel mert már unom a sok tőmondatot és káromkodást. Ha szeretnél beszélgetni valakivel aki értékeli ezt a nyelvhasználatot írj :)
2020. ápr. 21. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
95%

Nézd, ha ez a hobbid, műveld nyugodtan, olvass sok Jókait, Mikszáthot és még sorolhatnám, ők mesterei voltak ennek a stílusnak.

Viszont a világ változik, vele együtt az anyanyelvünk is, a több száz éves írásokat már alig értjük meg. Szóval szerintem kár visszafelé menni, a maiak meg sem fogják érteni, miről beszélsz, mert a szövegértés szinte nulla a fiatoknál még akkor is, ha egyszerű tőmondatokban beszélsz.

2020. ápr. 21. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Én megmosolyognám, de különösebb véleményem nem lenne róla, úgy beszél, ahogy jólesik neki.
2020. ápr. 21. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
96%

Ennek az "ízes" beszédnek véleményem szerint a szépirodalomban van a helye. Lehet úgy választékosan beszélni, hogy közben mások nem gondolják, hogy megkergültél.


És kérlek, ne sarkítsunk már annyira, hogy "manapság mindenki tőmondatokban beszél". A barokk körmondatok + az álszent fennköltség és a faék egyszerűségű tőmondatok között van átmenet, nem csak ez a két szélsőség létezik.

2020. ápr. 21. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
#7 ha hallották már beszélni idős embereket így, akkor szerintem te is érzed a különbséget a barokkos körmondatok és az ízes magyar nyelv között, ami természetesen árad ki a beszélőjéből, és nem erőlködésként. Én legalábbis különbséget érzek a kettő között. Én is látom azt a buktatóját, hogy túlzásba lehet vinni, de meg is lehet találni az egyensúlyt. Például mikor egy énekes hajlít a dalában, az nagyon jól hangzik, de ha minden második magánhangzót elhajlítja, akkor már inkább idegesítő, mint szép. Én is úgy szeretném megtanulni, hogy természetesnek hasson.
2020. ápr. 21. 11:08
 9/10 anonim ***** válasza:
83%
Van több székely ismerősöm és ezekkel a példákkal még ők is pofán röhögnének. Ez nem ízes, hanem erőltetett és modoros.
2020. ápr. 21. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez borzasztó! Nagyszüleim sem beszéltek így! :D

Túlzás a köbön. Régen is csak a könyvekben volt ilyesmi párbeszéd vagy színdarabokban, a való életben nem hiszem, hogy így beszéltek az emberek.

2020. ápr. 25. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!