Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Honnan jön, miből fakad az a...

Honnan jön, miből fakad az a sok bölcsesség, amelyeket egyesek oly fantasztikusan tudnak megfogalmazni?

Figyelt kérdés
Azt gondolom, először is le kell élni bizonyos számú éveket ahhoz, hogy ráleljünk az élet bölcsességeire. Nem hiszem, hogy ezeket tanulni lehet, rájuk kell lelni. Tanulni lehet a matematikát, történelmet, nyelvtant, fizikát stb., de a bölcsességet nem. Vagy rálelünk, vagy nem, vagy megtapasztaljuk azt az élethelyzetet, szituációt, ami a bölcs megértést, felismerést adja, vagy nem. Egyik kedvencem Paulo Coelho (ha magyar írót kellene említenem, akkor pl. Müller Péter). Olyan írásai, gondolatai, fogalmazásai, bölcs meglátásai, idézetei vannak, amitől az ember azt gondolja, hogy "azt a k...a, milyen igaz". Hogy jöhet egy emberből ennyi tudás az életről, szerelemről, magányról, boldogságról, szinte bármiről? Jöhet anélkül, hogy megtapasztalta volna őket? Anélkül, hogy átélte volna őket? Vagy ez csak sima logikai gondolkodás, elmélkedés? Ok-okozat, mi miért, stb. Vagy Coelho egy zseni, mint oly sok más író?

2020. ápr. 28. 22:40
 1/2 anonim ***** válasza:
53%

Coelho is zseni. Ady is. Bartók is. És csúnya lesz, de Hitler, Napóleon, Caligula is.

Valószínű, illetve nagy eséllyel veleszületett dolgok ezek, fentiek mind más korszakba, más társadalomban voltak zsenik a maguk módján. Talán a zseniség a társadalmi státusszal is együtt jár, és most nem arra gondolok, hogy vakok közt...

Engem megvágtak irodalomból, csak mert azt mertem mondani, amit minden középiskolában felelő tanuló: "arra gondol a költő". Nem tudni, mire gonol, így most nem tudom arra, mire gondolsz te :) De azt gyanítom, a "zseni" veleszületett dolog leginkább, és ezt csiszolja a tanulás.

2020. ápr. 28. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
65%

Szerintem sokat számít a gyerekkor és fejlődés is. Vannak olyan gyerekek, akik már tizenpárévesen tudnak bölcseket mondani, mert valamiért máshogy fejlődtek és figyelmesebbek a külvilággal kapcsolatban.

De, az a 2 író, akiket említettél, inkább csak nyálas közhelyeket dobálnak. Nem bölcsességeket, hanem azt, amit az emberek hallani akarnak.

2020. ápr. 28. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!