Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit tegyek ezzel az érzéssel?

Mit tegyek ezzel az érzéssel?

Figyelt kérdés
Kisebb részben cigány származású vagyok, de azért mégis látszanak rajtam ilyen cigányos jegyek. Fekete haj, átlagosnál kicsit sötétebb bőrszín stb. Annyi a lényeg, hogy a cigányság nagyobb része, kb. 90-95%-a elfogadhatatlan életmódot él, és ezért van ugye a társadalomnak egy megítélése a cigányságról. A családom és én is teljességgel beilleszkedve élünk a társadalomban és soha nem ért minket szinte semmilyen diszkrimináció a származásunk miatt. Minden ismerősöm azt mondja, hogy nem látszik rajtunk és én is magyarnak tekintem magam, de mégis néha elkap egy rossz érzés, egyfajta bűntudat, amikor hallok olyan híreket, hogy milyen állapotok uralkodnak az ország keleti részén, és a fővárosban. Sok beilleszkedett cigány, nem is törődik a származásával, vagy letagadja, de én ezt mégsem szeretném. Egyébként bármilyen gondolatot szívesen meghallgatok.

2020. máj. 7. 14:13
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az első gondolatom egy kérdés volt rögtön, amire te még választ is adhatsz... Mi az alapvető oka annak, hogy a cigányság megvet bármilyen többségi társadalmat? Magyarozhatnék is, de akkor már súrolnám a rasszizmust (fordítva), de nem teszem, tudva azt, hogy semmilyen, rajtuk kívül álló fajt, nemzetet, közösséget, bármit/bárkit sem tudnak elfogadni?


Bocs, te kérdezted a gondolatot, ebbe a gondolatba még nincs válasz :)


Ami viszont a választ illeti: semmiképp se szégyelld. A munkámmal együtt jár (vendéglátás), hogy jó pár cigány származású törzsvendéget ismerhetek, akiket a magyarok éppúgy elismernek, mint ahogy tisztelnek. Idősebbek már, fiatal felnőtt koruktól öregségükre letettek annyi mindent az asztalra, hogy az összes magyar példaként tekinthet rájuk. Meglehet, hogy ehhez kellett, hogy kivonják magukat családilag, életvitelileg abból a szubkultúrából, ahonnan származnak, ám még most is büszkén vállalják származásukat, szerintem helyesen. Jó dolog jó példával elől járni, ha sok hozzájuk hasonló lenne, talán többen akarnának beilleszkedni is. Semmit nem vesztesz, ha hozzájuk hasonló leszel.

2020. máj. 7. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem csoda, hogy nehez erzes. Vallalhatatlan az is, ahogy a ciganysag nagyobb resze viselkedik, de az a nyelvezet is, ahogy egybol zuhog a mocskolodas mindenkire a szarmazasa miatt.

Attol tartok, ezt a politikusok szurtak el evtizedek alatt. Persze, hogy a ciganysag meg tovabb sullyedt, de azt is, hogy csak az beszel roluk, aki szelsoseges, rasszista. Aki nem az, annak ez egyszeruen tabutema, es teljesen egyforma, egyenlo, kizarolag szegenysegukben kulonbozo emberekrol beszel.

Es amig hagyjak oket meg lejjebb csuszni, a gyulolet is eros marad.

Nem irigylek senkit, aki nem tartozik oda, ahova be akarjak skatulyazni.

2020. máj. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Ne tagadd le. Élj ahogy eddig is és mutass példát azoknak akik elfogadhatatlanul élnek. Ne legyen bűntudatod amiatt, mert te normális életet szeretnél élni.

Romák közt nőttem fel, óvodába, iskolába velük jártam, barátaim is voltak. Sokan egyszerűen beletörődtek abba ami van és semmi jelét nem mutatták a változásnak. Sajnos velük nem hiszem hogy lehet bármit kezdeni anélkül hogy ők akarnák.

Viszont (ez főleg idősebb 14-15 éves korunkban meg idősebben látszott már) sokuknál láttam azt, hogy ki szeretnének törni. Akár a családjukkal együtt akár a családjuk nélkül. Emberien viselkedtek, voltak céljaik és mindenki úgy bánt velük mint bármelyik másik emberrel.

A hozzájuk hasonlóknak szerintem remek motiváció lehet egy hozzád hasonló ember és biztos vagyok abban hogy a környezetedben is lesz olyan aki ezt látja

2020. máj. 7. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Dicséretet érdemel a gondolkodásod, hogy nem akarsz hasonlítani azokhoz, akik nem civilizálódtak eléggé.

Az, hogy kis részben vagy cigány, alighanem azt jelenti, hogy csak az egyik szülőd az. Ne aggasszon a származásod! Ugye, Te is hallottál számtalan cigány családról (és nemcsak Magyarországiról), akik nemcsak országos, de világ hírnévre is szert tettek (Bihari, Lakatosék, Járókáék, Jákó Vera, Bangó Margit, Mága Zoltán... (mindenkit nem sorolhatok fel).

Ismerek több hétköznapi, cigány származású családot, amelyiknek bármely tagjával meg tudok állni az utcán és elbeszélgetni erről-arról. Ha valamilyen okból hozzájuk megyek, szívesen kínálnak és elfogadom a kávéjukat, rendes, tiszta a lakásuk, a házuk, az udvaruk. Sok kreol bőrű ember van a nem cigányok között is.

Ha megkérdeznek, ne tagadd le, de nem kell Neked előrukkolni azzal, hogy félig cigány vagy. Azon se sértődj meg, ha valaki szidja előtted a cigányokat (bizonyára okkal teszi), mert Téged ez nem érint, ez nem a Te inged, tehát ne vedd fel, ne vedd magadra!

2020. máj. 7. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

1-es


A kérdésedre pontos választ én sem adhatok, de én azt tudom elképzelni, hogy a szokásaik, hagyományaik azt hordozzák magukkal, hogy maguknak valók kell legyenek, az életfelfogásuk (a hagyománytisztelőbbeké persze) elég szélsőséges. Vagy letargikusak, vagy pedig kicsattannak az örömtől. Túl nagy az érzelmeik kilengése is, meg hát valamiért így rögzült a "neveltetésben" is, hogy ne vegyüljenek a magyarokkal, meg másokkal se nagyon.

Erre én is szeretnék egy jobb választ adni, és megtudni az általános igazságot, de nem lesz tiszta a kommunikáció a magyarság és a cigányság közt amíg izolálják saját magukat és nem teremtenek, vagy nem teremtenek kapcsolatot a másik nemzettel. Az meg egy másik dolog viszont, hogy akarnák-e ezt a kiegyezést/kapcsolatfelvételt...

Köszi szépen a kedves történeted. Megnyugtató, hogy a társadalom nagyobb részének az ember asztalra letett eredményei jobban számítanak a megítélés szempontjából, mintsem a bőrszín, stb.

2020. máj. 8. 14:36
 6/9 A kérdező kommentje:

2-es


Hát igen, bár véleményem szerint a rendszer változtatásnál lett ez elrontva, bár akkor szerintem senki, vagy csak páran gondoltak ilyen fajta következményekre.

Köszi a választ!

2020. máj. 8. 14:37
 7/9 A kérdező kommentje:

3-as


Igen, talán ez a legjobb amit el tudok követni annak érdekében, hogy valahogy befolyásoljam a megítélést ha nem a cigányságról, de magamról.

Én még csak 16 éves vagyok, de hála Istennek több kevesebb sikerrel úgy alakul a tanulmányi és a karrier tervem, ahogyan azt elképzeltem. Most gimnáziumba járok, Veszprémben.

Amúgy én is sok ilyen cigány származású embert ismerek, akik teljesen erkölcsös életet élnek és dolgoznak. Nem keresik a bajt. Persze a szüleiket is ilyennek ismertem meg, ami azt bizonyítja, hogy már gyerekkorban eldől, hogy hogyan fog valaki viselkedni felnőttként, mert a szüleiket példaként veszik. Nagyon is.

Köszi a választ!

2020. máj. 8. 14:43
 8/9 A kérdező kommentje:

4-es


Először is köszönöm szépen!

Másodszor pedig, ami a származásomat és a felmenőimet illeti, édesapám félig cigány, negyedrészben magyar és negyed részben szerb/horvát, édesanyám pedig félig magyar, negyedrészt cigány, negyedrészt ha minden igaz lengyel, vagy szlovák. Úgyhogy bennem olyan 35%-nyi cigány vér van.

Apám amióta a sorkatonai ideje lejárt, folyamatosan egy helyen dolgozik és most már elég normális fizetése (nettó 250-260 ezer) van a 8 általános végzettsége mellett. Édesanyám 1,5-2 éve halt meg, de nem tudott dolgozni mióta megszülettem, mivel 11 évig agydaganatban szenvedett és rokkant nyugdíjasként élt. Talán a legfontosabb az, hogy szeretetben neveltek fel, és apám nevel is. Soha nem vertek meg, és megdicsértek az elért sikereim miatt. Motiváló hatású volt ez a cselekedetük.

Igen, rengeteg híres cigányról tudok én is. Imádom is a cigány muzsikát.

Na hát a bőrszín az egy vicces téma az én esetemben, mert télen úgy nézek ki mint egy kicsit sötétebb árnyalatú bőrrel rendelkező magyar, nyáron meg mintha a Közel-keletről jöttem volna. A higiéniára én mindig is odafigyeltem, naponta vagy kétnaponta hajmosás, napi fürdés. Sokan azt mondják akikkel első alkalommal beszélek, hogy meg sem mondták volna, hogy van bennem cigány vér, így nem is értem ezt a hülye gondolatmenetemet és ezt a csaknem szégyenérzetet.

Igen, nem is igen hozom fel a témát, csak ha beszélgetés témája lesz, akkor azért elmondom. Megpróbálom, ezt feldolgozni magamban. Mármint a gondolataimat és remélhetőleg nem fogok semmilyen diszkriminatív megjegyzést másoktól.

Köszönöm a válaszod!

2020. máj. 8. 14:59
 9/9 A kérdező kommentje:
javítás: "...és remélhetőleg nem fogok semmilyen diszkriminatív megjegyzést *kapni* másoktól."
2020. máj. 8. 15:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!