Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi az udvarias megnevezés...

Mi az udvarias megnevezés most a fogyatékossággal élőkre? Érintetteket kérdeznék.

Figyelt kérdés
Szövegeket fordítok, és a „people with disabilities” kifejezésre szeretnék olyat, amit magyarul illik mondani. Megtaláltam ezt a kisszótárat [link] de engem megdöbbentett, hogy helyesként szerepel benne a „fogyatékos”, amit sértőnek gondoltam és soha nem használnék, emellett a „fogyatékkal élő” az kerülendő, a „fogyatékossággal élő” meg nem (mi a különbség?) Siket és autista ismerősöm is hülyeségnek tartja a szótár nagy részét, egyikük a „sérültek” összefoglaló nevet használja, a másik nem nagyon foglalkozik a témával és nincs ötlete, érdekelne mások véleménye is.

2020. jún. 29. 18:39
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

"finomabb" hangzása van.

Ahogy a hajléktalant sem csövesezik le a híradóban, hanem hajléktalannak hívják.


Vagy a feketéket sem niggerezik le, hanem afroamerikainak mondják, így a "fogyatékkal élő" is "jobban" hangzik mint a fogyatékos.


Ne kérdezd miért, kitalálták, elfogadták :P

2020. jún. 29. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
De nézd meg a szótárban, pont a fogyatékost tartják helyesnek, a fogyatékkal élőt durvának, és a fogyatékossággal élőt megint helyesnek (de ismerősöm szerint az körülményes meg flancos). Én sose mondanám, hogy valaki fogyatékos.
2020. jún. 29. 18:56
 3/7 anonim ***** válasza:

Én sem jelenteném ki hogy fogyatékos. Kell egy bizonyos "finomság" a médiában, meg a köznyelvben. Szótár vagy lexikon alapján nem éri meg ilyenekben döntést hozni szerintem.

A köz által elfogadott megfogalmazás a jó, mert... hát mert az. Én sem értem ezeket :D Kellemeseb a hangzása úgymond.

2020. jún. 29. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az hogy neked mi tűnik köznyelvben elfogadottnak és mi az a megnevezés ami tényleg elfogadott az ezzel foglalkozók körében az simán lehet két külön dolog.

Ha találtál egy ilyen szótárt akkor szerintem hagyatkozz arra. (esetleg ha biztosra akarsz menni akkor még kicsit kutatsz, hogy legalább két forrásból legyen meg az infó) (esetleg szakdogákban is utána lehet nézni, hogy ott mit használtak mert gondolom szociális munkásoknál ez előkerül és ott van lektorálás szóval baromságokat kevésbé írnak le )

2020. jún. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Értemileg/ testileg korátoltak, korlátozottak, viszamaradottak, ilyenek jutnak eszembe, de mind a köznyelvben,és szerintem a szakirodalomban is a "fogyatékosság" amit leginkább használnak
2020. jún. 29. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 nemaRendőrség ***** válasza:
14%
Már miért lennének a fekák afroamerikaiak? Simán lehetnek angolok, svédek, franciák vagy ne adj isten afrikaiak is
2020. jún. 29. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Én érintettként írok neked.


A fogyatékossággal élő kifejezés a korekt (olyan szó, hogy “fogyaték” nincsen, viszont a “fogyatékosság” egy értelmes szó, és ezért).


A fogyatékos szótol azért van többeknek rossz érzése sztem, mert a hétköznapokban néhányan olyankor használják, amikor kb ledegradálnak, lehülyéznek valakit.


Amit én még javaslok, hogy a fogyatékossággal élő szóösszetétel mögött használd az “emberek” szót is (úgy ahogy az angolban is van). Ha a fogyatekossággal élő emberek” kifejezést használod, az valahogy jobban kifejezi, hogy az adott embernek ez csak az egyik jellemzője a sok közül mint a “fogyatékossággal élők”- kifejezés, az “emberek” szó nelkül.


Tök jó, hogy felmerült benned a kérdés :); nagyon ritka, hogy helyesen hallom használni ezt a szóösszetételt.

2020. jún. 30. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!