Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a különbség a szánalom és...

Mi a különbség a szánalom és a sajnálat között?Szánhatjuk azt,akit kedvelünk vagy olyan iránt inkább sajnálatot érzünk?Valaki magyarázza el részletesen a különbséget.Szemléltető példa is kéne.

Figyelt kérdés
2020. aug. 4. 21:27
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
60%
Szanalom egyutterzo, a sajnalat megbano.
2020. aug. 4. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
De a sajnálat nem feltétlen csak megbánó lehet.Én pl sajnáltam egy bizonyos családtagomat,amikor valami miatt rossz helyzetben volt.
2020. aug. 4. 21:33
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Pont fordítva mint az 1-es mondja.


Gúnyos szánalom

Együttérző sajnálat.

2020. aug. 4. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Szánalom szó jelentése

szánalom (főnév)

Sajnálkozó, részvétteljes indulat, mely az embert könyörületre gerjeszti.

Pl.: A nyomor láttára szánalom fogja el az ember lelkét.


SZÁNALMAS melléknév -an, -abb

1. Szánalmat érdemlő, szánalomra méltó. Szánalmas állapotban van; szánalmas képet, látványt nyújt. Szánalmasan nyöszörgött. □ Szánalmas rongyokat Viselsz. (Arany János–Arisztophanész-fordítás) Az apjuk… észben is megfogyatkozott, szánalmas, totyogós öreg ember… (Kaffka Margit)

2. (rosszalló) Megjelenésével, szereplésével szánalmat keltő, igen csekély értékű, gyatra, gyenge <személy>. Szánalmas alak, előadó, koldus, művész, színész, szónok. || a. Szánalomra indítóan, szánalmat ébresztően gyenge (minőségű). Szánalmas alakítás, dadogás, szónoklat, vers. || b. Sajnálatosan csekély jelentőségű, értékű. Szánalmas teljesítmény, végeredmény. □ A szánalmas kis tanulság, | amit szereztem, annyi csak, | hogy: ember, rejtsd el magadat! (Szabó Lőrinc)

3. (ritka) Szánalmat kifejező. □ Kálmán szánalmas arccal tekinte Juliára. (Jókai Mór)

szánalmasság.

Eredet [szánalom < szán (ige) + -alom (főnévképző)]


Sajnálat szó jelentése

sajnálat (főnév)

Regret.jpg

Más fájdalmának átérzése. Együttérzés egy szenvedő, boldogtalan emberrel; részvét, szánalom.

Pl.: A temetésen megjelentek sajnálatot éreznek a sír körül. A távol levő rokonok távirattal nyilvánították ki a sajnálatukat. A sérült kiskutya látványa sajnálatot keltett a gyerekekben. A sajnálat keltése ügyesen álcázott csapda, ami miatt magadra veszed annak a baját, akit megsajnáltál.

Eredet [sajnálat < sajnál + -at (főnévképző)]

2020. aug. 4. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom pontosan megfogalmazni ezért inkább példát írnék. Ha pl. az utcán látok egy koldust a szánalom érzése tölt el. Ha szomszéd néni cicája elpusztult és ő siratja akkor én sajnálatot érzek.
2020. aug. 4. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
91%
Bocsánat, nem vettem észre hogy előttem pontosan megfogalmazták.
2020. aug. 4. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
De a szánalom is lehet együttérző,nem csak a sajnálat,nem?Csak az olyan "lealacsonyodó" érzés a másikkal szemben,nem?
2020. aug. 4. 21:52
 8/17 anonim ***** válasza:
Nem így gondolom, ha megszántam azt a koldust, hajléktalant nem azért tettem mert elítélem. Semmi lealacsonyodó nincs benne szerintem.
2020. aug. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából vágom, hogy mit akarsz kérdezni. Eléggé nehéz megfogalmazni. SAJÁT vélemény, ha nem tetszik... bocsi.

Szánalom alatt inkább azt értem és érzem, hogy egy csődtömeg, idióta emberrel állok szemben vagy olyasmit tett, ami nem igazán az ő hibája, mégis részese volt az ügyben. Szívesen belétaposnék lelkileg, ha megérdemelné, de mivel lenne bennem lelkiismeret furdalás, ezért békén hagyom. De nem csupán emiatt, hanem egyszerűen ránézek és nem vagyok képes bántani. A szánalom, amit érzek iránta, és amikor a tekintete átjárja a testem, nem tudom bántani. Nem azt jelenti, hogy sajnálom. Pl: valaki pedofil, de nem igazából nem tehet róla, mert tegyük fel, hogy genetikai az oka. Pszichiáterhez jár, de nem javul, sőt visszacsúszik újra a gödörbe, mert gyenge szellemileg vagy nem is akar igazán meggyógyulni. Úgy is nézhetjük a dolgokat, hogy szánalmat inkább idegenekkel érezhetünk (többségében). A másik példa: képtelen barátokat szerezni valaki, ezért az én barátomra pályázik, mert nincs senki más, aki törődne vele. Szánalmas és irritáló személyiség, viszont nem sajnálom.


A sajnálat inkább az, amikor együttérzek valakivel, akinek az érzéseit jobban meg akarom ismerni és szánok rá némi időt. Sajnálat inkább az, amikor valakinek az érzéseire ráhangolódom, akár önkéntelenül is. Többnyire kedvelem is a személyt. Pl: sajnálom, hogy elvesztetted xy-od, majd én veszek neked újat. Tudom, hogy mennyire szeretted, ne érezd rosszul magad emiatt. Vagy: sajnálom, hogy meghalt a férjed. Én is átjártam már ezt a poklot.

2020. aug. 4. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
53%
Szanom-banom a bunom vagy sajnalom, hogy megtettem.?!
2020. aug. 4. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!