Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért keverik az emberek a...

Miért keverik az emberek a sznob szó jelentését nagyon gyakran az elittel/előkelővel?

Figyelt kérdés

Gyakran látom azt, hogy sznobnak nevezik azokat, akik a társadalmi elitbe tartoznak és ennek megfelelő életet élnek. A sznob az az ember, aki nem tartozik az elitbe, de annak próbálja magát mutatni. Aki viszont az elitbe tartozik, úgy is él, nem majmol senkit, az nem lehet sznob.

Fogalmi meghatározás:

"A Pesti Hírlap Lexikona (1936) szerint „sznob (snob): nagyzoló, előkelőséget mímelő ember”.

Más meghatározás szerint a sznob „a szellemi élet kiválóságait utánzó, hozzájuk dörgölődző és kifinomultnak, nagyon műveltnek látszani akaró személy.”

Mai értelmezés szerint sznob az is, aki lelkendezik divatos, korszerű művek, előadások, híressé vált valakik, valamik iránt, abból a célból, hogy a jobb társaság tagjának higgyék, valójában azonban keveset, vagy semmit nem ért meg a jelenségből.

A sznobizmus gyakori kísérő jelensége a konzumizmus, amikor a fogyasztás elsődleges prioritásának, szempontjának az aktuális divatot tekintik a hasznossággal vagy szükségességgel szemben."



2020. okt. 14. 19:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
91%
Mivel az elmúlt mondjuk ~70évben az arisztokrácia egy nem létező társadalmi osztály volt Magyarországon, így szinte bárkire aki ma az "elitbe" tartozik és rázza rá a seggét, ráfogható hogy egy sznob.
2020. okt. 14. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Attól, hogy nincs arisztokrácia, szellemi és anyagi elit létezik. Az, hogy "rázza rá a seggét" nem teljesen értem. Úgy látom, hogy az emberek többsége olyan szinten él, amit megengedhet magának. Egy szellemi elitbe tartozónak természetes, hogy színházba jár és könyvet olvas. Vagy egy "old money" gazdagnak, például a Kennedy család leszármazottainak természetes, hogy villában él és luxuscikkeket fogyaszt.

Nyilvánvaló, hogy létezik sznobizmus és főleg az instán tobzódnak vagy a színházban is vannak kultúrsznobok. Azonban mindenkire rámondani, hogy sznob butaság.

2020. okt. 14. 20:00
 3/13 anonim ***** válasza:
44%
A sznob az, akinek nincs penze de igy tesz mintha lenne.
2020. okt. 14. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
95%
Csak nézd meg a hírességeket, sztárokat, celebeket, közszereplőket, akik úgymond anyagilag az "elithez" tartoznak. Legtöbbjük akkora tajparaszt hogy a kapa kiesik a szájukból.
2020. okt. 14. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
4-es ezt nem vitatom, de sok újgazdag nem is tartozik a szellemi elitbe. Annak, akinek van pénze is lehet sznob, ha nem belülről jön, ha nem családi minta, hanem csak valaminek a majmolása, magamutogatás. Nézzétek meg például a Habsburg család leszármazottait. Annyira természetesen mozognak a közegükbe és nem fitogtatják a vagyonukat, csak élnek benne, mert nincs miért fitogtatni.
2020. okt. 14. 20:09
 6/13 anonim ***** válasza:
69%

@20:04


Max a proli köznyelvben.

Egyébként a sznob az, aki olyan társadalmi osztályhoz tartozik, amihez intellektuálisan egyébként nem tartozik. Az újgazdagokat is sznobozták. Nem vagyon kérdése.

2020. okt. 14. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
77%

"Egy szellemi elitbe tartozónak természetes, hogy színházba jár és könyvet olvas."

Nem tudom, az utóbbihoz miért kellene a szellemi elitbe tartozni. Ma már sokszor egy gyári munkás is annyit keres, mint egy értelmiségi. Tény, hogy én sem kedvelem az újgazdag embereket, mert sajnos a legtöbbjük elszáll magától és fellengzőssé válik, de őket is érdekelheti egy-egy történet.


Szerintem a színház sem annyira drága (hacsak nem a legelőkelőbb helyen szeretnél mindképp ülni), hogy akár fiatalok ne engedhessék meg maguknak.


Átalakult a világ, szerintem ma már fölösleges ilyen szavakat használni.

2020. okt. 14. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
A színház esetében a sznobságot, nem arra értettem, hogy nem tudja megvenni a jegyet, mert szinte bárkinek elérhető. Hanem kulturális sznob az az ember, aki azért megy el, hogy elmondhassa, hogy ő mennyire művelt, hogy eljár, holott nem érdekli vagy nem is érti, amit lát. Ellenben később tásaságban villoghat azzal, hogy ő ott ült az előadáson, tehát kulturálisan ő "fancy". Olyannak akarja mutatni magát, amilyen valójában nem. Ez az igazi sznobság. Akit érdekel az előadás és szeret eljárni, mert élményt nyújt számára az nem sznob, hiába ugyanott, ugyanazon az előadáson ül, mint a másik.
2020. okt. 14. 21:18
 9/13 anonim ***** válasza:
77%
Kedves Kérdező,engem gyakran lesznoboznak a kortársaim,mert egyeseknél tehetősebb vagyok és változatosabban fejezem ki magam,illetve mert szeretem a művészetet és a régizenét (bár nem vagyok kőgazdag és nem Bachot hallgatok napestig). Én ezt a kisebbségi komplexusuknak tudom be, kevesebbnek érzik magukat,de nem azt látják megoldásnak,hogy magukat képzik, inkább gyűlölködésbe ölik az energiájukat.
2020. okt. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
19%

Pff társadalmi elit...ezen jót röhögtem...

Elárulok valamit a pénzes elit tagjainak... Szíriában láttuk, hogy a négy éves gyerekeknek mit meg kell tenniük azért hogy életben maradjanak.

Na azok akik most ott gyerekek felnőttként is helyt fognak állni, ti meg két hétig nem maradnátok életben a pénzetek nélkül utolsó senkik...

Azért vagytok nagyra magatokkal mert van pár műanyag fecni a zsebedben? Emberi gondolkodásra képtelen, evolúciós selejtek vagytok javarészt...csak addig éltek míg ér valamit a pénzetek, márpedig ha a jó szerencse velünk lesz itt is eljön a fegyveres konfliktus ideje, na majd akkor meglátjuk mi van a nagy szavak mögött ti kivételes elit ,,emberek" 🤣🤣🤣

2020. okt. 15. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!