Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Kezdő író/költőpalánták,...

Kezdő író/költőpalánták, nektek is nehéz megfogalmazni a műveitek mögöttes tartalmát, mondanivalóját, ha rákérdeznek?

Figyelt kérdés

Valahányszor egy személyesebb hangvételű novellát írok és elolvassa valaki, mindig megkérdezi ugyebár, hogy mit akartam pontosan ezzel a művel kifejezni, mi ihletett meg a megírásakor.

Én pedig olyankor (bár magamban hiába tudom a kész, részletes, kerek egész választ), mikor élőszóban kell valahogy konkretizálnom, mindig csak hebegek-habogok, és küzdök azzal, hogy kerek mondatokba öntsem. Kicsit mintha valahol szégyellném, hogy nevetségesnek fogják tartani a gondolataimat.

Ti is érzitek ezt? Veletek is elő szokott ilyen fordulni?



2020. nov. 11. 13:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem, mert amikor rákérdeznek, visszakérdezek, hogy őneki mit jelentett. Főleg a verseknél az emberek hajlamosak ugyanabba mást látni.


Egyébként szívesen el tudom mondani a gondolataimat, nincs problémám ezzel.

2020. nov. 11. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nekem azzal van gondom, hogy van egy novellám, és akkor valaki rákérdez, hogy miről szól még mielőtt elolvasná. Én akkor ott el kezdek neki dadogni, mert nem tudom, hogyan mondjam el a tartalmát úgy, hogy ne lőjem le a poént. Ha meg el kezdem neki mondani az elejétől, akkor ledarálom az egész tartalmat a csattanókkal együtt. Szóval ha megkérdezi, miről szól, csak az orra alá tolom a művem, hogy olvassa el.

Regényeknél ez könnyebben szokott menni, ott tudok akármennyit beszélni.


A végén a mondanivaló elmondásával nincs bajom, de igazából nem is szoktak rákérdezni, mert próbálom, úgy formálni az egészet, hogy a végére érthető legyen minden. Ha az ihletre kérdeznek rá, honnan jött, akkor csak visszagondolok, és simán elmesélem nekik, hogy született.

Esetleg miután megvan a novellád, fejben összerakhatnád a szöveged, hogy mit fogsz mondani, ha valaki rákérdez ezekre.

2020. nov. 11. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Én elsősorban szórakoztatás miatt írok (fantasy).
2020. nov. 11. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem tehetek róla, de ez az örökzöld jutott eszembe :DD

https://www.youtube.com/watch?v=aZqbekC7S7s

Ha nehéz bármit megfogalmazni, tessék róla példát venni :D

2020. nov. 11. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem nehéz. Szerintem ez arról szól, hogy a sok esemény, érzés, az egész történetben meg tudd fogni a lényeget és azt át tudd vinni a nyelvezetbe. Ezt sokszor gyakoroltam az által, hogy a közeli barátaimnak fejtegettem bizonyos ötleteket és gondolatmeneteket társadalmi problémákról. Akkor muszáj volt megfogni PONTOSAN azokat a szavakat, amelyek azt definiálták, amire gondoltam. Sok gyakorlás után megfogalmazni egy mondatban az üzeneted ezek után nem lesz nehéz.


És egyébként sok ilyen válasznál tágabb megfogalmazást kell adni. Nem kell pontosan elmondani, miről szól, vagy kiről, ki a szereplő, hanem az EGÉSZÉT kell megfognod.

2020. nov. 11. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én mindig úgy írok, hogy megkérdezem magtól, mit akarok üzenni vagy adni az olvasóknak. Amikor megjelenik a könyvem és be kell mutatnom akkor ezzel kell felhívni rá a figyelmet, meghozni az olvasók kedvét, az nem elég, ha csak elmesélem, hogy miről szól.
2022. jún. 28. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!