Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mikor mondják valakire hogy...

Mikor mondják valakire hogy "igazi tirpák"?

Figyelt kérdés
A szó jelentése: Nyíregyházi, szabolcsi ember.
2020. nov. 20. 10:09
 1/8 anonim ***** válasza:
51%
Amikor a viselkedése megkívánja.
2020. nov. 20. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
33%
Én csak egy Tirpát ismerek😁
2020. nov. 20. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
64%
Nem egészen az eredeti jelentése, nézz már utána. Mostanában inkább "bunkó" értelemben használják. Mint amikor valakit leparasztoznak és nem a foglalkozása miatt.
2020. nov. 20. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
75%

Egyrészt nem ez a szó jelentése, másrészt manapság (is) pejoratív értelemben említik, nagyjából a "bunkó paraszt" csak még annál is parasztabb.


Amúgy még az eredete is pejoratív megkülönböztetésből ered, hiszen a Nyíregyháza környékére települt földművelő szlovákokat nevezték tirpáknak.

2020. nov. 20. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
75%
Tirpákok felvidéki eredetű, szlovák gyökerű, földművelő emberek voltak.
2020. nov. 20. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
53%

Nem, nem ez a szó jelentése. A tirpák egy tót (szlovák) népcsoport, akik ugyan élnek Szabolcsban, de ez egy kis részhalmaza a lakosságnak.


Nálunk, Nyugat-Dunántúlon a "tősgyökeres" nagymellényű, de korlátolt gondolkodásmódú emberek használják a Nyíregyháza környékén érkezőkre. Ahogy az erdélyieket ugyanezek románozzák, miskolciakat cigányozzák, stb., stb. Szimplán a bunkó szinonimájaként nem hallottam.

2020. nov. 20. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Eddig, nem is tudtam hogy ez egy népcsoport. Bunkó,tahó,faragatlan, otromba, nagyon korlátolt emberekre hallottam ezt a kifejezést mondani. Mindig tanul az ember valami újat.
2020. nov. 20. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Tudtommal azért lett a bunkó szinonímája, mert a tirpák embereket maguknakvalónak tartották. Aztán ki tudja milyen volt a fogadtatás, lehet sem ők, sem a környékbeliek nem voltak túl kedvesek.
2020. nov. 20. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!