Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A tisztelet egy érzés vagy...

A tisztelet egy érzés vagy egy viselkedés?

Figyelt kérdés

Amikor valaki azt mondja, hogy "tisztel" valakit, vagy valamit, az szerintetek egy belülről jövő érzés, vagy csak egy viselkedés az adott ember/dolog felé?


Én pl. felnőtt koromra megtanultam, hogy kulturált körökben illendő "tisztelni" mások hitét, és nagyjából tudom is, hogy ez milyen viselkedést jelent, tudom, hogy mit kell tennem, mit kell mondanom ahhoz, hogy mások azt mondják, hogy tiszteletben tartottam a hitüket, vallásukat. Ugyanakkor ehhez semmilyen meggyőződés nem társul, ez nem valami belülről jövő dolog, a vallást igazából szimplán butaságnak tartom, a hívő embereket meg picikét butának. Akkor most tisztelem őket, vagy csak úgy csinálok, mintha tisztelném? Mi a különbség?


A vallás csak a legsarkítottabb példa, így vagyok számos egyéb, szerintem egyértelműen hibás véleménnyel is (oltásellenesség, klímatagadás, vírustagadás, laposföldhit, stb.), vagy mondjuk az idősek általános tiszteletével, de mondhatnám akár a híres sportolói teljesítményeket is: tökre nem érdekel Puskás Öcsi, csak tudom, hogy sokakat igen, ezért eljátszom a tiszteletet felé, ha szóba kerül.



2020. dec. 25. 22:24
 1/6 anonim ***** válasza:
90%

1. belülről jövő érzés, ami elismerésen alapul.

2. a tiszteletteljes magatartás az, ami alanyi jogon mindenkinek kijár.

2020. dec. 25. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem más valakire tisztelettel tekinteni és más tisztelettudónak lenni.


Tisztelettel kevés emberre tekintek. De sok emberrel viselkedek tisztelettudóan, mert vannak elveim és így egyszerűbb, mint fennakadni rajtuk és hergelni őket.

2020. dec. 25. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Szerintem ezt nagyon nehéz így eldönteni, nincs a szavaknak ennyire pontos jelentése.


Inkább a konkrét példáidnál maradnék. Szerintem az lenne a tisztelet, ha úgy tekintenél rájuk, hogy valamilyen értelemben a maguk módján nem kizárt, hogy értelmes az ő hozzá állásuk is. Szóval azt jelenti a tisztelet, hogy megadod nekik azt, hogy az ő mércéjüknek lehet olyan értelme, ami alapot ad az olyan életre.


Az az érzés, hogy nem mersz beleszólni, mert ő tudja jobban, mert az ő élete. Ez az óvatosság. Mert ez kicsit azt teszi, hogy magaddal egy szintre emeled. Akármennyire is minden észérved másképp szól. De ott hagyod a gyanút, hogy hátha valamiért neki úgy kell élni és az úgy van jól.


Nekem ilyesmi jut eszembe.

2020. dec. 25. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Amit a 2-es ír az szerintem elég korrekt,


Én úgy gondolom, hogy a tisztelet az egy szubjektív külső ingerek alapján kialakított érzés valaki/valakik iránt. A tisztelettudás az meg szerintem inkább egy tanult/tanított viselkedés minta.


A "vallás" szó meg szerintem csomó téveszme kiinduló pontja,

nem azt mondom, hogy nem fontos, csak hogy néha tényleg elferdíti a valóságot.

2020. dec. 25. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem egyfajta attitűd, amivel hozzáállunk a másik ember felé.


Létezik számomra a tisztelet alapvető formája: tiszteletben tartom az életet, a másik ember méltóságát, a saját útját, amin jár, a döntéseit, a vonzódásait, stb.


És létezik számomra a "kivívható tisztelet", ami miatt bizonyos emberekre felnézek, és egyes tulajdonságaikat becsülöm bennük.

2020. dec. 26. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha én igazán tisztelek valakit az szívből jön nálam. Ilyenkor egyfajta csodálatot érzek a másik ember iránt, felnézek rá, jól érzem magam a közelében hiszen hatással van rám a jelenléte. Inspirál hogy vele lehetek. A személyiséget, tulajdonságait tudom tisztelni valakiben.
2021. okt. 28. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!