Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek van, létezik...

Szerintetek van, létezik szabad akarat ? Kifejtem lent.

Figyelt kérdés

Szerintem igazából nagyon sokminden determinált, meghatározott. Nem dönthetjük el, milyen családban szeretnénk élni, simán kifoghatunk agresszív, alkoholista szülőket. Van szabad választás? Nincs.


Ahogy nem mindegy, hogy egy afrikai nyomornegyedbe születik valaki, vagy egy gazdaságilag fejlett országba, teljesen mások a lehetőségek.


Vagy pl az osztálytársainkat se válogathatjuk meg. Tehát egy csomó mindent készen kapunk.


A génkészlet, amit az ember kap, nagyjából előrevetíti, milyen életet fog élni, mennyire lesz sikeres, erős, vagy gyenge jellem lesz-e.


Ha valaki gyenge géneket kap, ígyis-úgyis az Élet vesztese lesz, akárhogy kapálózik, hibát hibára fog halmozni, mert így lett beprogramozva.


A sikeres emberek eleve azért sikeresek, mert kedvezőbb külső és belső adottságokat kaptak, tökéletes génekkel és személyiséggel.



2021. jan. 27. 14:45
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
24%

"A génkészlet, amit az ember kap, nagyjából előrevetíti, milyen életet fog élni, mennyire lesz sikeres, erős, vagy gyenge jellem lesz-e."

Nem.


"Ha valaki gyenge géneket kap, ígyis-úgyis az Élet vesztese lesz, akárhogy kapálózik, hibát hibára fog halmozni, mert így lett beprogramozva."

Nem.


"A sikeres emberek eleve azért sikeresek, mert kedvezőbb külső és belső adottságokat kaptak, tökéletes génekkel és személyiséggel."

Nem.

2021. jan. 27. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon lesarkítottad a dolgokat és túlbecsülöd ezen pontok szerepét az életben.


A szabad akarat az adott. Akár ateista, akár vallási szemszögből nézed.

2021. jan. 27. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
90%
Mi számít sikernek? Ami az egyik szemében siker, a másikéban lehet hogy nem. Egy afrikai éhező faluban sokszor boldogabbak az emberek, mint itt a belvárosban. Egy tibeti szerzetes is lehet boldog úgy, hogy semmije sincsen, csak egy váltóruhája. Minden felfogás kérdése, hogy milyennek látod a világot. Alkoholista agresszív szülők gyerekei is lehetnek "sikeresek", a saját szemem előtt van a példa.
2021. jan. 27. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 A kérdező kommentje:

Pl van az az embertípus, akinek minden próbálkozása kudarcba fullad és állandóan hibát hibára halmoz.


Tehát nem egyszeri hibázásról van szó, hanem hogy sorozatban követi el ezeket. Ez nem lehet puszta véletlen. Itt már szerintem a gének befigyelnek.


Ha meg alapból valaki rossz géneket kapott, lehet-e hibáztatni őt azért, hogy semmi nem sikerül neki az életben ?

2021. jan. 27. 15:11
 5/38 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudjuk eldönteni, milyen családban növünk fel, de mi döntjük el, hogy hogyan küzdünk meg ezzel, milyen tanulságot vonunk le belőle és hogyan kezeljük magunkban az ilyen élményeket. Nekem nem volt horror a családom, de apám egy agresszív zsarnok volt, aki megkeserítette a gyerekkorom és akitől úgy kellett kimenekítenem anyám, különben örökre ott maradt volna bántalmazottként mellette. Határozottnak kellett lennem és számomra ennek az volt a tanulsága, hogy megtanultam az ilyen embereket lerázni magamról és hatékonyan fellépni ellenük, illetve aszerint is rendeztem be az életem, hogy soha ne kelljen senkire úgy rászorulnom, hogy olyan helyzetbe kerüljek, mint anyukám. Egy karakán, erős ember lettem a családi viszonyoknak hála, aki nem a vérségi kapcsolatot tekinti értéknek, hanem a viselkedése alapján tart valakit szerettének, erősen meghúzva a határait. De reagálhattam volna erre úgy is, hogy összeomlok és felveszem anyukám dependens, áldozat szerepét a jövőbeli kapcsolataimban, hagyom, hogy apám válasszon helyettem karriert (akart volna, ha hagyom) és hagyom, hogy kihasználjon (szintén szerette volna).


"Vagy pl az osztálytársainkat se válogathatjuk meg." Több iskolába is jártam a költözések miatt elsősorban. Nem minden osztályközösség volt kellemes, voltam én is a piszkált gyerekek között. De megtanultam kezelni ezeket a konfliktusokat és hatékonyan fellépni a bántalmazóim ellen. A munkahelyeimen ismétlődtek azok az embertípusok és társas viszonyok, amik az osztályaimban. Szerintem kifejezetten jól jártam azzal, hogy gyerekként megtanultam, hogy hogyan kell kezelni az ilyesmit, különben most komoly gondjaim lennének a beilleszkedéssel, ami bizony a karrieremre is komoly hatással lenne. Sok ember úgy reagál az iskolai bántalmazásra, hogy egy életre elbújik és bezárkózik. Én ezeket a gátakat leküzdöttem magamban, mitöbb, csírájában fojtottam el, így nem kellett ilyen felnőtté cseperednem.


A többiben nincs tapasztalatom, de ezzel a két példával azt akarom kifejezni, hogy egy konfliktusos/problémás helyzetben legalább annyi lehetőség is van, mint amennyi buktató. Az általam említett két példára lehetett volna nagyon rosszul is reagálni és egy életre viselni magamon a sebeket, amiket okoztak. Én másképp dolgoztam fel ezeket, inkább fejlesztett rajtam a helyzet, mintsem megtört.


A sorsa az embernek lehetséges, hogy valamilyen szempontból predesztinált, de egyáltalán nem mindegy, hogy mit kezd azzal a csomaggal, amit kapott. Van múltunk, vannak hajlamaink, vannak gyengeségeink, de ezek önmagában semmitmondóak. Mindenkinek vannak ilyen dolgai, minden tényező visszaüthet így vagy úgy. Hidd el, a gazdagság is. Az, hogy ezeket átfordítsuk egy adaptív viselkedésve és megtanuljunk hatékonyan élni vele, egészséges működést produkálva, sokkal inkább elrendezi a szálakat az életünkben szerintem. Lehet csomó dolog miatt játszani az áldozatot, de az nem fog előrébb vinni. Az élet ilyen, tudni kell vele mit kezdeni.

2021. jan. 27. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 A kérdező kommentje:

Nekem az a véleményem, hogy előre le vannak osztva a szerepek, mi csak bábuk vagyuk a sakktáblán.


Minden azért történik, mert úgy kellett lennie, mert a Sors úgy akarta.

2021. jan. 27. 15:15
 7/38 A kérdező kommentje:
Nyilván ez egy soktényezős dolog, minden és mindenki hatással van mindenre és mindenkire. Épp ezért kiszámíthatatlan az egész.
2021. jan. 27. 15:18
 8/38 anonim ***** válasza:
58%

6: ha ilyen mentalitásban kellene élnem, valószínűleg már felkötöttem volna magam.


Az ilyen emberekben nincs küzdés, életösztön. Erőtlenek és kényelmesek. Így pedig nyilván őket igazolja a kis teóriájuk, miszerint aki szar, az szar is marad.

2021. jan. 27. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
83%

Nincs szabad akarat, de nem azért amiért te gondolod.


Pl:

Tegyük fel, hogy befogadhatsz a menhelyről egy kutyát vagy egy macskát. Te döntöd el hogy melyiket. Te a macskát választod. Ez így szabad döntésnek tűnik, igaz? Te viszont azért választottad a macskát, mert egy kutya megtámadott 6 évesen, így utálod azokat a dögöket... Elvileg te döntöttél, a döntésre viszont hatással volt egy kóborkutya 10+ évvel ezelőtt.


A környezeted, a téged ért események döntenek helyetted igazából, nem pedig te.

2021. jan. 27. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 A kérdező kommentje:

8: Ez a személyes véleményem. Véleményem szerint mindannyian beprogramozott biorobotok vagyunk, akiknek ki kell elégíteniük a fizikai szükségleteiket pl evés, különben meghalnak.


Szabad akarat maximum a saját személyes életünkre lehet, de ott sem teljesen, de az meg olyan kicsi, hogy kb semmire nincs ráhatással.


Pl ha valós szabad akaratom lenne, kívánhatnám, hogy a gonosz emberek mind meghaljanak. De mivel ilyesmire nincs hatalmam, ezért csupán csökött a szabad akaratunk.


Afelett dönthetek, hogy pénteken a kék, vagy a zöld pulcsimat vegyem-e fel, lényegi kérdésekbe azonban nincs beleszólásom.


Nem tudjuk, mi miatt vagyunk a Földön. Nem tudjuk, pontosan mikor kezdődött a Világ, van-e Teremtő, vagy csupán az evolúció van. Ezek mind bizonytalan dolgok.

2021. jan. 27. 15:26
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!