Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ki a gyenge ember? (Gondolkodó...

Ki a gyenge ember? (Gondolkodós kérdés és hosszú, ha van kedved filózni, akkor olvasd el.)

Figyelt kérdés

Például van aki szerint az az erős, aki nem hisz mondjuk istenekben és stb, mert nincs szüksége kitalált leki támaszra. Mások szerint viszont pont az az erős, aki megtartja a hitét, vagy tud hinni.

Valaki szerint erős az, aki szembe tud menni bizonyos erkölcsi/ lelki elveivel a túlélés érdekében. Mások szerint viszont pont az az erős, aki meghal az elveiért.

Egyesek szerint az, aki érzelmekkel teli, az erős, mások szerint meg gyenge.


A fenti példákkal azt akarom érzékeltetni, hogy ellentétes tulajdonságok, és mégis mindkettőt tartják erősnek/gyengének is, attól függ kit kérdezel. Vagyis ez azt jelenti, hogy mindenkinek más az ideális. És úgyis azt a lehetőséget választod, amelyik neked jó, szimpatikus. Az erő, hogy bizonyos lehetőségek közül a számodra legkompatibilisebbet választod? Ha erő, akkor meg mindenki erős, vagyis vagy semleges vagy erős vagy, de nem gyenge. (Most ezt csak a fenti példákra értsétek, hogy akkor ezek olyan tulajdonságok, amiknek a megítélése annyira változó, hogy ez alapján nem mondható ki az, hogy valaki gyenge lenne.)


A gyenge szó maga, az negatív jelentésű, és ezért sokan mondják azt, hogy az a gyenge, aki rossz ember. Például gyenge az aki kihasznál másokat, rosszindulatú stb. Ez alapján, akár lehetne úgy is nézni, hogy az az erős ember, aki az adott társadalom által erénynek vélt tulajdonságokkal rendelkezik. De! Erősség az is, hogy nem hagyod, hogy befolyásoljanak. Befolyásolni pozitívan is lehet. Szóval, ha te egy rossz ember vagy, de hiába vet meg a társadalom, nem akarsz megváltozni, akármilyen okból, akkor ez olyan mintha nem hagynád, hogy befolyásoljanak. (Ráadásul biztos van, aki szerint meg nem is erősség, ha nem hagyod magad befolyásolni.) Akár büszkeségből, akár másból, de kitartasz. És akkor itt megint itt van két ellentétes tulajdonság, az egyik az az, hogy büszkeségből ellenálsz, és ehhez kell az erő, a másik az az, hogy erőt gyűjtesz és elenged a büszkeséget. Én szerintem mindkettőhöz kell erő, pusztán annyi a különbség, hogy az egyikre erényként tekintünk, a másikra meg nem. Szerintem attól, hogy valaki nem jó természetű, még lehet erős személyiség. És akkor itt most szóbahozhatjuk, hogy van makacság is. Mi a makacsság, ha a társadalom által negatívnak vélt dolgot nem akarod megváltoztatni, akkor makacs vagy, ha a társadalom által pozitívan véltet nem adod fel, akkor az meg lelki erő? Pedig szerintem makacsnak lenni sem könnyű, vannak helyzetek, amikor az is egy lelki vívódással jár.


Szerintem ez a lelki gyengeség kategória ez nem olyan egyértelmű. Van e olyan tulajdonság, amit mindenki gyengeségének lát? Van e értelme gyenge és erős emberről beszélni? Vagy pontosabb az, hogy a társadalom által erényeknek tartott tulajdonsággal rendelkező illetve nem rendelkező ember? Mert a kettő nem ugyan az. Ti mit gondoltok?



2021. febr. 13. 14:29
 1/6 anonim ***** válasza:
Igazán gyenge az aki felfujja magát és erősnek mutatja magát miközben az ilyen a leggyengébb.Bizonyos helyzeteknél a gyengeség vállalása erő.De pl hogy valaki vállalja hogy ő egy sorozatgyilkos az nem erény vagy erő.
2021. febr. 13. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod. Valóban nem erény, ha sorozatgyilkos vagy, és az sem, hogy vállalod.
2021. febr. 13. 14:43
 3/6 anonim ***** válasza:

Relatív. Minden. Az erős csak attól lesz erős, hogy van mellette egy gyenge, és fordítva. Amint van nála egy erősebb (és van), onnantól ő lesz a gyenge.

Ezt a skálát sokféleképpen lehet alkalmazni.

Olyan, mint egy vonalzó, amivel leméred valaminek a hosszát, és azt mondod hű az asztal hosszabb mint pl a szekrény, ezért az asztal nagyobb, mint a szekrény.

Valaki más meg a magasságát méri meg ugyanazzal a vonalzóval és azt mondja hogy na hát a szekrénynél többet mértem, így akkor a szekrény a nagyobb.

Ugyanazt a skálát meg neveket használjuk ugyanarra, csak másmilyen szempontból "mérünk".

Nincs olyan (szerintem), hogy az az abszolút gyengeség. Az igaszság senkinél nincs, hanem odaát van. (Meg a borban)

2021. febr. 13. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az, hogy ki milyen erős lelkileg az egy megpróbáltatás tökéletesen megmutatja :)
2021. febr. 13. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4 mit értesz megpróbáltatás alatt? És milyen reakciót kell rá adni? Mondjuk, ha valaki elbukik, de utána fel tud állni mégis, és tanul az esetből, akkor ő gyenge?


Az számít megpróbáltatásnak, ami lelki nehézséget okoz? Ha igen, akkor nem vagy gyenge attól, hogy nehézséget okoz?

2021. febr. 13. 20:07
 6/6 anonim ***** válasza:
Ez már a szavakkal való játszadozás amit te csinálsz. Egyértelmű neked is szerintem, ki gyenge, ki erős. Nem lehet ezt mérni, csak saccolni, tippelni bizonyos változók alapján.
2021. febr. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!