Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Kommunikációs szituációs...

Kommunikációs szituációs gyakorlat: az alábbi mondatok közül melyek azok, amikben fellelhető (az akár tudattalan) manipuláció bármelyik formája, és milyen rejtett értelme lehet ezeknek a mondatoknak?

Figyelt kérdés

1. „Kezdem úgy érezni, hogy te nem bízol meg bennem. Biztos igazad van.”


2. „Elhiszem neked, ha azt mondod (bár nem mondtad), hogy én vagyok a hibás.”


3. „Remélem, nem veszed beavatkozásnak, de én szeretném megszervezni az esküvőtöket.”


4. „Lehet, hogy te ezt nem így érzed, de én szeretlek téged, hidd el!”


5. „Látod, mi mindent megteszek érted, és ez a hála!?”


6. „Elhiszem, ha meg vagy sértődve attól, hogy én csak aggódásra méltónak tekintelek téged.”


7. „Nemet mondtál, és én ezt úgy éltem meg, hogy a földre taszítottál. Félek, nem leszek elég erős ahhoz, hogy talpra álljak. Tudom, nem akartál bántani, de én ezt akkor is bántásnak vettem.”


8. „Felőlem nyugodtan elolvashatod az XY-nak írt leveleimet, bár elég nagy illetlenség ilyet tenni!”


9. „Tudom, hogy semmi közöm hozzá, de egyszerűen képtelen vagyok felfogni, hogy egyesek mégis hogyan képesek így élni. Hát, végül is ők tudják… Én nem szólok bele… „


10. „Hidd el, én csak jót akarok, nem értem, miért nem tartasz igényt a segítségre, amit én felajánlok, hisz én úgy látom, szükséged van rám.”


11. „Én őszinte akarok lenni veled, de tényleg!”


12. „Fáj nekem, hogy a hazugsággal vádolsz, holott volt okom arra a kis füllentésre, amit bárki más is megtett volna.”


13. „Én nem fogok semmit erőltetni, csak szeretném, ha mindenről beszámolnál. Ez akkora kérés? Ennyit csak megtehetsz!”



2021. febr. 15. 07:17
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

1. Erős érzelmi manipuláció. Gyakorlatilag önsajnáltatással akarja kivívni az illető, hogy a másik esdekeljen neki.


2. Ez kontextustól is függ. Van olyan kontextus, ahol manipulációnak hat.


3. Nem


4. Hasonlóan a 2-eshez. Nem mondanám élből manipulatívnak, de azért van egy éle, amit lehet úgy értelmezni.


5. Ez viszont az. Adósnak érzed magad tőle, szar embernek. Ha ez ellen az érzés ellen teszel, az bizony manipulációból történik.


6. Mártírszerep... Nem asszertív, hanem érzelmileg zsaroló.


7. Enyhén manipulatív, mert főleg a másik félre hárít.


8. Manipulatív. Benne van a döntéssel kapcsolatos értékítélet, ergo azt sugalmazza, hogy ne tedd.


9. Inkább bújtatott értékítélet, mint manipuláció. Szokták mondani, hogy a "de" előtti mondatrészt el lehet hanyagolni az ilyen esetekben. "Nem szeretnék beleszólni, de..." de azért odamondja, ha kérte valaki, ha nem.


10. Pont mint az 5-ös.


11. Felelősséghárítás, önfelmentés. Naná, hogy manipulatív.


12. Manipulatív. Ahogy a 9-esnél is írtam, "nem fogok semmit erőltetni, de..." de igazából de.

2021. febr. 15. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
1,2,5,7,11 tuti a többinek meg nem ismertek a körülményei.
2021. febr. 15. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

1.manipuláció. Valamit ki akar csikarni a másikból, ezért másra tereli a szót, sajnáltatja magát.

2. manipuláció. Lényegében bevallja hogy ő a hibás, ugyanakkor azt is hogy ő magát nem tartja annak. Tulajdonképoen leszrjabhogy ki gondolja hibásnak, rólableoereg mert magát nen tartja annak, akármit is tett.

3. Ez így önmagában csak bunkó tolakodás. Enyhíteni akar azon, hogy ne tűnjön annyira annak ("nem veszed beavatkozásnak")

4. manipuláció. Nem szeret, és kimagyarázza magát, hogy ne azzal foglalkozzon a másik fél, hogy mennyire érzi, hogy szeretik.

5.manipuláció. Mártírkodás. Bűntudatkeltés a másikban.

6.manipuláció. Figyelemelterelés abba az irányba, hogy azt vegye észre a másik, hogy ő megérti (Elhiszem, ha meg vagy sértődve), de benne van, hogy a másikat kb. semmire nem tartja (csak aggódásra méltónak tekintelek téged.).



7. Ez is lehet manipuláció. Pl egy visszautasításnál. "Félek, nem leszek elég erős ahhoz, hogy talpra álljak."- önsajnáltatás használatával.

8. "Felőlem nyugodtan elolvashatod" vs "bár illetlenség" Magyarul annyira mégse nyugodt az illető, ha elolvassák a leveleit, és abban bízik, hogy ha rámutat a nyilvánvalóra (illetlenség), akkor a masik nem teszi.

9. Ha egy harmadik emberről beszél valakinek, úgy hogy a harmadik nem hallja akkor nem manipuláció, csak mások lenézése. Ha direkt úgy mondja, hogy a harmadik fél hallja, akkor lehet manipulació. Attól is függ milyen céllal mondja. Van -e mögötte hatsó szándék (akarja-e hogy mások ne úgy éljenek ahogy akarnak), vagy csak simán a lenézését fejezi ki

10. Manipuláció. "hisz én úgy látom, szükséged van rám.”-ezt saját maga döntötte el a másik helyett. Ezzel a másikat egy tehetetlen szerepbe helyezte. A többi rész a cukormáz, hogy szépnek, jónak, kedvesnek, segítőkésznek tűnjön. Egyébként valszeg csak be akar avatkozni a másik dolgaiba.

11. „Én őszinte akarok lenni veled, de tényleg!”

:D ez a legjobb

Akarhat is őszinte lenni, mert hogy nem az, az biztos. És ezt kisebb hibának akarja feltüntetni, mintha nem csak saját magától függne az hogy őszinte. Manipulál.

12. Hasonló az előzőhöz. Bevallja, hogy hazudott, de azt kisebb hibának tünteti fel (csak füllentés, volt rá oka, mindenki megtette volna)

13. „Én nem fogok semmit erőltetni, csak szeretném, ha mindenről beszámolnál. Ez akkora kérés? Ennyit csak megtehetsz!” Ha az utolsó 2 mondat nem lenne azt mondom oké. De az uccsó 2 mondattal azt sugallja, hogy azt kéne gondolnia a másiknak, hogy amit kér, nem nagy kérés, és annyit "csak megtehet". Plusz eltekeri a figyelmet arról, hogy valójában DE, MÁR MOST ERŐLTET.

2021. febr. 15. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Így 12 es 13 is manipuláció.

3as voltam.

2021. febr. 15. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"milyen rejtett értelme lehet ezeknek a mondatoknak?"


1. „Kezdem úgy érezni, hogy te nem bízol meg bennem. Biztos igazad van.”

Az a tény hogy kétséget kizáróan neked van igazad és nem nekem sérti a törékeny önérzetemet és ha már én sz.rul érzem magam akkor elejtek egy megjegyzést hogy te is sz.rul érezd magad.


2. „Elhiszem neked, ha azt mondod (bár nem mondtad), hogy én vagyok a hibás.”

Tudom jól hogy én vagyok a hibás és hogy eltereljem a figyelmet magamról megvádollak (bizonyíték nélkül) azzal hogy te vádolsz engem bizonyíték nélkül (és még ahhoz is gyávának állítalak be hogy a szemembe mondd). Angolul ezt hívják gaslighting-nak: azzal vádollak meg amit valójában én csinálok.

3. „Remélem, nem veszed beavatkozásnak, de én szeretném megszervezni az esküvőtöket.”

Nincs ebben manipuláció, egyenes ugyanakkor udvarias, nem tolakodó kommunikáció.

4. „Lehet, hogy te ezt nem így érzed, de én szeretlek téged, hidd el!”

Kontextustól függ hogy manipuláció e.

5. „Látod, mi mindent megteszek érted, és ez a hála!?”

Szándékosan többet adok neked mint amit esetleg kértél vagy vártál azért hogy aztán később bűntudatot keltve "behajthassam" az adósságot és arra vegyelek rá amit én akarom hogy megtegyél akaratod ellenére.

6. „Elhiszem, ha meg vagy sértődve attól, hogy én csak aggódásra méltónak tekintelek téged.”

Manipulációt nem látok ebben, csak segítő szándékot egy makacs ember felé.

7. „Nemet mondtál, és én ezt úgy éltem meg, hogy a földre taszítottál. Félek, nem leszek elég erős ahhoz, hogy talpra álljak. Tudom, nem akartál bántani, de én ezt akkor is bántásnak vettem.”

Nemet mondtál amit nem akarom elfogadni ezért bedobom a "nézd mit tettél velem" kártyát.

8. „Felőlem nyugodtan elolvashatod az XY-nak írt leveleimet, bár elég nagy illetlenség ilyet tenni!”

Amennyiben van rejtegetnivalóm a levelekben akkor a második mondatrész az én utolsó kísérletem ahhoz hogy rávegyelek ne olvasd el a leveleimet (ha pedig mégis elolvasod akkor ezt az illetlenséget felemlegetve oltom a tüzet), amit pedig a "nyugodtan elolvashatod"-dal próbálok palástolni. Látod, semmi rejtegetnivalóm nincsen hiszen hagyom hogy elolvasd, ellenben ha megteszed az téged minősít, és ha találsz is valamit a levelekben akkor is te meg mások leveleiben kutakodsz tehát semmivel se vagy jobb nálam.

9. „Tudom, hogy semmi közöm hozzá, de egyszerűen képtelen vagyok felfogni, hogy egyesek mégis hogyan képesek így élni. Hát, végül is ők tudják… Én nem szólok bele… „

A hátuk mögött próbálom őket befeketíteni, az elmaradhatatlan "végül is ők tudják… Én nem szólok bele"-vel a végén hogy én ne legyek vádolható semmivel és ami előtte hangzott el az csupán egy kósza észrevételnek tűnjön.

10. „Hidd el, én csak jót akarok, nem értem, miért nem tartasz igényt a segítségre, amit én felajánlok, hisz én úgy látom, szükséged van rám.”

Kontextustól függ. Lehet hogy az illető valóban segítségre szorul és én őszintén segíteni akarok, lehet az is hogy okkal nem akarja a segítséget. Ha manipulációt akarunk belelátni a kérdező kedvéért akkor a következő lehet a helyzet: titkon tetszik nekem a helyzet hogy nélkülem nem boldogulsz, és hogy demonstráljam a kiszolgáltatottságodat és alárendeltségedet (a saját segítőszándékom illúzióját továbbra is fenntartva) megjegyzem hogy 1. nélkülem nem boldogulsz, 2. ezen felül még talán bajod is van velem hogy nem szólsz.

11. „Én őszinte akarok lenni veled, de tényleg!”

De ha ennyire bizonyítgatom akkor talán mégse...

12. „Fáj nekem, hogy a hazugsággal vádolsz, holott volt okom arra a kis füllentésre, amit bárki más is megtett volna.”

A saját tettem súlyosságát bagatellizálom azzal hogy 1. csupán füllentésnek hívom, 2. "amit bárki más is megtett volna" (tehát az vesse rám az első követ...). Majd magamat igyekszem áldozatként (téged pedig elkövetőként) beállítani csak mert megvádolsz azzal amit valóban megtettem. Egy újabb "igaz hogy megtettem X-et, de te Y-t" című, fals párhuzamon alapuló figyelemelterelés az én bűntettemről.

13. „Én nem fogok semmit erőltetni, csak szeretném, ha mindenről beszámolnál. Ez akkora kérés? Ennyit csak megtehetsz!”

A saját jogtalan követelésemet bagatellizálom (még azzal is hogy kérésnek hívom) hogy megkapjam amit akarok. Vagyis próbálom, mert azzal hogy kimondom egyenesen hogy mit akarok ("szeretném, ha mindenről beszámolnál") bebizonyítom hogy nem csak birtokló személyiség vagyok, de még manipulációban is kezdő.

2021. febr. 15. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ismert mondatok, sokszor pedig észre se vesszük, hogy ez manipuláció.
2021. febr. 15. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat mindenkinek!
2021. febr. 20. 00:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!