Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogy lehet átállítani a...

Hogy lehet átállítani a bioritmusunkat?

Figyelt kérdés

Éjjeli bagoly típus vagyok, mint a legtöbb ember.

De (szintén ahogyan sokan mások) szenvedek emiatt. Gondolom nem kell részletezni a reggeli használhatatlanságot, kialvatlanságot, stb.

Hogy lehet ezt megváltoztatni, és mondjuk 10-11 között elaludni, hogy 6-7 fele kipihenten tudjak kelni? Van ennek valami módja, trükkje? Akinek sikerült (mert mondjuk munka miatt muszáj volt), hogyan tudta elérni?

20N



2021. ápr. 6. 07:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A többség nem éjjeli bagoly, maximum nehezen kelnek vagy mesterségesen vannak fent sokáig. Ha valaki biológiailag éjjeli bagoly, annak sok dolog máshogy működik és azért van fent.


Egyébként túl sok dolgot nem tehetsz. Pár hétig megpróbálhatsz szenvedni, hátha bejön. Feküdj le fixen 10-11 között. Az előtte lévő pár órában ne csinálj olyat, ami felébreszt. Ne telefonozz, ne számítógépezz és hasonlók. Ha van valami, ami elálmosít, akkor azt csináld. Torna, sorozatnézés vagy ilyesmi.


Ha viszont nagyon durván éjjeli bagoly vagy, sehogy sem fog menni.

2021. ápr. 6. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Én mikor vissza akarom állítani, akkor elkezdek ébresztőt rakni egy fix pontra és nem alszok mellé délután, ha este 2 órát aludtam akkor annyival letolom a napot. Következő nap fáradt leszek, nagyon hamar lefekszek és kialszom magam. Másnap meg kipihent leszek mert sokat aludtam ezért a következő nap megint 2-3 órát fogok aludni :D Egy idő után átfogsz állni, hogy fixen úgy aludj és magadtól fel fogsz kelni az adott időben.


(Jelenleg én most fogok menni aludni és délután 5 körül kelek, szóval kicsit fel van borulva nekem is, próbálom fixálni jelenleg:D )

2021. ápr. 6. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
84%

Fokozatosan kezdj el átállni, illetve igyekezz lefárasztani magadat fizikailag és szellemileg, hogy könnyebben elaludj.


Gyógytea is jó ötlet.


A szervezeted viszonylag hamar át fog állni, ha következetes vagy.

2021. ápr. 6. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
23%
Lemaradt az előző válaszomból végéről, hogy próbálom kitolni, hogy meddig vagyok fent ezért most 8kor fogok lefeküdni és délután 5kor kelek, de holnap már 9-10ig leszek fent és később kelek. Aztán szépen átpörgeted és lassan már ott tartasz hogy este 6-7kor alszol és hajnalba kelsz
2021. ápr. 6. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
44%

Nálatok tényleg működő dolog ez a "10-11 között elaludni, hogy 6-7 fele kipihenten kelni"?

Nekem tiszta humbuk az egész. Ha reggel 6-kor kell felkeljek, akkor úgy is álmos vagyok, ha este 9-kor feküdtem le, de ha magamtól kelek úgy 9 körül, akkor meg úgy is kipihent vagyok, ha éjjel 1-kor feküdtem le.

2021. ápr. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Na ha valakinek van tapasztalata a témában, akkor az én vagyok sajnos. Hosszú évek óta szétesett a bioritmusom. Mai napig nem tudtam beállítani. De vannak dolgok, amik segítettek. 1: a kávé és főleg az energiaital hanyagolása, ha nagyon muszáj, akkor csak reggel 2: altató, xanax használata a megfelelő időben (tehát nem hajnali 2 órakor, hanem este 11-kor) És nem kell örökké, de vannak napok, amikor egyszerűen nem megy az elalvás, olyankor kár szenvedni. 3: netezés korlátozása esti időszakban. 4: sport, futás
2021. ápr. 6. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
75%

Kezdjük az elején; amiről itt beszélünk nem bioritmus, hanem cirkadián ritmus. És képtelenség átállítani, hiszen évmilliók evolúciós üllőin kovácsolódott olyanná, amilyen; amikor világos van, éberek vagyunk, amikor sötét, alszunk és hagyjuk a szerveinket regenerálódni. Fel lehet rúgni, de ha megtesszük, előbb-utóbb komoly következményekkel kell számolni. Nincs olyan, hogy valaki "bagoly típusú", csak Te már abban a stádiumban vagy, amikor beindult az ördögi körforgás. Az állandó fáradtság egyfajta belső stresszként hat a szimpatikus idegrendszerre, s a mellékvesekéreg több kortizolt termel. A több kortizol testszerte gyulladásokat generál, (legtöbbször a vékonybélben, ami autoimmun betegségekhez vezet) ezek a gyulladások újabb stresszforrásként újabb löket kortizolért kiáltanak. A kortizol (stresszhormon) a melatonin (alváshormon) antagonistája, vagyis egyszerre csak az egyik termelődhet.

Megvan a módszer, hogyan lehet visszaállítani a rendet, de az teljes életmódváltást igényel, és mivel minden változás a komfortzóna elhagyásával jár, az ember inkább a könnyebb utat szokta választani; altató/élénkítő szerekkel próbál ellavírozni, amíg lehet. Én csak tudom, hiszen évtizedekig két és fél órákat aludtam, és elhitettem magammal, hogy ez így rendben van. Hát nincs rendben! Ahol az ember belepiszkál a természet rendjébe, ott kő kövön nem marad. Most azért tudok ennyit a témáról, mert a dokiktól hiába vártam magyarázatot, magamnak kellett utánajárnom. Ha kész vagy változtatni, kösd fel a gatyádat.

2021. ápr. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
44%
Miquel simpkent nyero vagy, de ebben tevedsz. Letezo biologiai jelenseg, hogy valakinek a szervezete ejjeli bagoly. Naluk a reggeli fenynel nem termelodik az ebredeshez szukseges hormon es a testhomersekletuk sem kezd melegedni. Naluk ez este indul be.
2021. ápr. 7. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
75%
Igen, létező jelenség, de csak miután felborult a cirkadián ritmusuk. Senki se bagolynak születik, azzá alakul.
2021. ápr. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
47%

7.

Én úgy tudom, hogy a kortizol a szerotonin antagonistája ebben az esetben.


A megemelt tryptophan fogyasztás segíthet. Ha az se segít akkor próbálj ki melatonin tablettát. Ha az sem akkor életmódváltás. Sport, napirend, szabadidős tevékenység amivel minél többet aktív lehetsz. Nem csak az alvással de pszichológiai/ fiziológiai előnyei is vannak.

2021. ápr. 9. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!