Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Sok ember miért nem "szemtől...

Sok ember miért nem "szemtől szembe" rendezi a konfliktusait, hanem a másik háta mögött?

Figyelt kérdés

Sok ember nem négyszemközt rendezi a konfliktusait, hanem a másik háta mögött, ez miért jó nekik?

- barátság: egyik fél úgy dönt, nem kíván tovább barátkozni a másikkal, de ezt nem közli vele, hanem "a társaság pletykásával közli". Folyamatosan panaszkodva (és a levelek tartalmát részletesen ismertetve)szidja a "barátját", hogy "milyen szánalmas, nem veszi észre magát"

- munkahely: egyik kollégának nézeteltérése támad a másikkal, nem beszéli meg vele, hanem a főnökhöz fut, majd - mintha ő lenne a szóvívő - a kollégával közli: "a főnök azt üzeni, hogy"...

- párkapcsolat: egyik fél elkezd féltékenykedni párja ellenkező nemű ismerőseire (akiket párja több évtizede ismer, de sose volt semmi vonzalom velük kapcsolatosan). Egyik fél az aggodalmait nem a párjával beszéli meg először, hanem széleskörűen (drámázva-sírva) tájékoztatja a környezetet: "párom az exeivel tartja a kapcsolatot! Ti mit tennétek? Ezt nem élem túl!".


Ha ezek az intrikák nagynehezen kiderülnek az érintett fél számára is (miután már mindenki tudomást szerzett róla) sokkal nagyobb lelki sebeket ütnek, ezerszer jobban fájnak...

Nem tudom hogy a pletykát generáló félnek miért jobb az ilyesfajta megoldás a "beszéljünk négyszemközt" mondat alkalmazása helyett...



2022. szept. 24. 08:43
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
90%

Sajnos a konfliktuskerülés elképesztően gyakori. Ez lehet attól is, hogy ugye mint sok másik, a konfliktuskezelő képesség is gyermekkorban fejlődik ki,és az előző generációk előszeretettel nevelték úgy a gyerekeiket, hogy az ő véleményük nem számít, nekik kuss a nevük, nincs feleselés, stb. Emiatt gátlásosak, képtelenek konfrontálódni. De ez csak spekuláció a részemről, senki ne vegye készpénznek.

Egyébként az egyik legidegesítőbb emberi tulajdonság szerintem. Mikor valaki másnak panaszkodik "hátha eljut az illetőhöz", vagy jeleket küld (pl nem azt mondja hogy "bocsi szívem de most nincs kedvem szexelni" hanem tőlem távolabb, keresztbe tett karral fekszik be az ágyba és várja hogy értelmezzem a "jelet"), ne adj isten nem azt mondja amit gondol (tipikus példa a "nincs semmi baj" közben van, csak azt akarja hogy még 50x kérdezzem meg). A világból ki lehet kergetni vele.

2022. szept. 24. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 A kérdező kommentje:
Egyébként a kérdés leírásából kifelejtettem, de: azt gondolom még erről, hogy aki "egy garantáltan megbízható lelki társával" beszél erről, vagy ossza meg félelmeit, azt kevésbé tartom etikátlannak. Bár problémák ezzel is lehetnek, mert az illető előadhatja olyan módon saját elképzeléseit, mintha azok valós tények lennének, holott nem történtek meg. Jó példa erre a "párom a saját exeivel tartja a kapcsolatot! Te mit tennél ha ezt csinálná a párod?!" mese. Az illető a saját félelmeit adja elő mintha az 100%-ig igaz lenne és meg is történt volna, a környezetben élők pedig nem tudják, hogy egyetlen barát sem volt ex soha, a másik fél féltékenységét a "másik nembe tartozás ténye" keltette fel.
2022. szept. 24. 09:29
 3/30 anonim ***** válasza:
100%

Mert ártani akar

Pletykák által lejáratja a másikat egyúttal, munkahelyen a főnök elott jaratja le es igy tovabb

2022. szept. 24. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
100%
Az oka konfliktuskerülés, az első szépen összeszedte. Én is ilyen vagyok, most, 46 évesen is csak botladozva teszek lépéseket, hogy más legyek, mint amilyennek neveltek. Nagyon nehezen megy. Az itteni "emberek" rovatban is a kérdések zöme erről szól: hogyan mondjam meg a sógornőmnek? A férjem nem áll ki mellettem az anyjával szemben. Milyen kifogást találjak ki a haverjaimnak, ha nem akarok velük menni korizni? Nem akarom megmondani a főnökömnek, hogy ne velem takaríttassa a budit. stb Ezért járok ide, hogy a válaszokból épüljek, mivel úgy látom, az emberek zöme ugyanazzal a megfelelési kényszerrel küzd, amivel én.
2022. szept. 24. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy négyszemközt ezek jelentős része elsimítható lenne, de a környezetnek való pletykálással csak hatalmas hullámokat vet a konfliktus, ha pedig ahhoz kerül ismét vissza, akivel "eredetileg kellett volna megbeszélni", nem okoz neki valami jó érzést.

Én nem vagyok meggyőződve arról, hogy 100% lejáratás a cél.

Egyébként a "házasságból való kibeszéléssel" ("ne mondjátok meg a férjemnek, de ezt és ezt tette ma este én meg ezt és ezt mondtam, sírtam") se fog megoldódni a kettejük konfliktusa, sőt mivel a környezetnek van mondva, esély sincs a megoldásra.


Egy idő után az ember be tud sokallni. Például: meghívtak valahova, megbeszéltük a dátumot, hogy "x napon estére". Miután ezt megbeszéltük (személyesen), két nap múlva felháborodottan telefonáltak rám, hogy "most nem is tudják mi van ezzel a meghívással, jövök -e vagy nem?!", meg "körbetelefonálták a közös ismerősöket is és mindenki fel van háborodva a viselkedésemen". Mire mondtam: "két napja személyesen beszéltük meg a pontos időpontot, mit kellett volna tennem, naponta telefonálni hogy "tényleg megyek ám, komolyan megyek"? Mire jött a "jajj hát X is csinált már olyat, hogy telejesen elfelejtette, Y is hasonlóan viselkedett és Z esetén is így jártunk". Ezért úgy tűnik képletesen én vagyok a hibás és a közös ismerősöket értesíteni kellett ilyen fura módon azért, hogy nekik adjanak igazat.

2022. szept. 24. 10:07
 6/30 anonim ***** válasza:
0%
Te ezeket a helyzeteket, amikor valaki nem feléd kommunikálta ezeket, hanem a fent írt módon, nem négyszemközt, hanem "környezetnek való pletykálással", illetve benned nem okozott valami jó érzést stb., ezeket aztán az elkövetőnek jelezted utólag? Az általad helyesnek tartott módon? Vagy ide, idegeneknek, a gyakorin?
2022. szept. 24. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:

Igen, jeleztem nekik.

Értem a szándékot, hogy engem is olyan színben szeretnél most láttatni, aki "ugyanazt csinálja, mint amiért másokat kritizál".

Eltérés van, nem is kevés:

- ez anonim oldal

- az említett embereket senki sem ismeri, nevek nincsenek

- ezek csak esetek, semmire nem lehet következtetni


Amit ők tettek, az a következő volt: egy zárt közösségben, sok esetben direkt a pletykás illetőnek mondva az információkat.

2022. szept. 24. 10:34
 8/30 anonim ***** válasza:
0%
Na jó, hát akkor jelezted, asszertív vagy. :) Hogyan tovább, és mi a célja az itteni kérdésednek?
2022. szept. 24. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:
A célja az effajta emberi viselkedés megértése, mivel ahány ember, annyi gondolat, annyi látásmód, felfogás-elgondolás.
2022. szept. 24. 10:44
 10/30 anonim ***** válasza:
68%
És hasznosak voltak az eddigi válaszok? Én fő-fő konfliktuskerülő vagyok. Ezt a dolgot magam is gyakorlom, már hogy nem merem az illető szemébe mondani. Mivel viszont az emberek általában valahol ventillálni akarnak, és az könnyebbnek tűnik, ha nem az illetőnek mondják, ezért másnak. Mert tök nehéz magadban tartani. Persze ezzel senkit nem akarok felmenteni, mert amúgy meg jellembeli kérdés, gondolom. Talán le lehetne írni egy füzetbe, vagy otthon a falnak mondani, ha mindenképpen meg akar valaki szabadulni a kibeszélnivalójától és az érintettnek nem meri. Bár azt hiszem, ezzel érdemben nem tettem hozzá az életedhez, inkább a hasonló típusú emberek érzéseit próbáltam megérteni, megvilágítani. 4, 6, 8, 10 (nekem sincs más dolgom)
2022. szept. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!