Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Létezik valódi személyiségvált...

Létezik valódi személyiségváltozás felnőtt korban?

Figyelt kérdés
Elolvastam néhány személyiségfejlesztő könyvet, a legtöbbet jónak találom, értékes és hasznos tanácsokkal. Az viszont érdekel, hogy egy felnőtt ember agya, alapvető tulajdonságai alakíthatók-e még ténylegesen (pl. reaktív típusból proaktív lesz), vagy egy kor felett már csak "magára kényszeríti" a vágyott gondolkodásmódot és egyfajta álarcként viseli, hogy jobban boldoguljon? Mi erről a pszichológia álláspontja? Vannak pl. konkrét biológiai feltételei a változásnak, az öröklött tulajdonságokon és a környezeti hatásokon kívül?
2013. jún. 20. 11:40
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem létezik. (pl. ha egy bűnöző a börtön után máshogy viszonyul az addigi dolgokhoz, új életet kezd).
2013. jún. 20. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Valaki egyszer azt mondta, hogy nem lehet új életet kezdeni, csak a meglévőt folytatni.

Egyébként én úgy gondolom -- személes vélemény, nem kell vele egyetérteni --, hogy a legalapvetőbb személyiségvonások nem változnak (ez 3 éves korig lezáródik a pszichológia szerint), vagy esetleg csak valami nagyon, nagyon komoly (pl. háborús...) trauma hatására, de akkor az nem is a személyiség megváltozása, hanem szétesése.

Léteznek olyan mondások, mint pl. a vér nem válik vízzé, kutyából nem lesz szalonna, varjúnak varjú a fia sb. ezeknek igazságát gyakran tapasztalom a mindennapi életben magam is. Sőt az én életem is szüntelen küzdelem minden egyes áldott nap önmagam ellen, de itt meg annak a mondásnak az igazsága jön elő (bocsánat, hogy ezeket ennyit használom, de ha egyszer olyan igazak, és találóak!), hogy a győzelmeink mindig csak átmenetiek, csak a vereségeink véglegesek.

2013. jún. 20. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem se változtathatók meg a nagyon jellemző, erős karakter tulajdonságok, inkább csak olyanokon tud változtatni az ember, ami többnyire egy "szokás" vagy hozzáállás kérdése. Pl. egy alapvetően introvertált ember nem tud tréningek hatására egy társaságközpontja emberré válni őszintén (max ahogy írtad, magára erőlteti ezt a szerepet). Viszont pl azon tud változtatni, hogy kicsit nyitottabb legyen a világra, ne utasítson el minden új dolgot azonnal.
2013. jún. 20. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!