Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan értessem meg az értelmi...

Hogyan értessem meg az értelmi sérült családtagommal hogy nem akarok válaszolni állandóan a kérdéseire?

Figyelt kérdés

A párom testvéréről van szó , ő betegen született értelmi sérült sokkal lassabban gondolkodik mint egy átlag ember tud írni, olvasni, számolni, de mégis nem ért meg dolgokat és nem tud párbeszédet folytatni csak kérdezni.

Az orvos szerint középső szinten van gondolkodásilag.

Állítólag régen el tudta mesélni hogy mi történt vele aznap de mára csak kérdésre kérdéssel válaszol.

És mi egy házban élünk 2 éve és nagyon idegesítő.

Annyira durva a dolog hogy szerelmes belém, pedig egy arcra puszi sem volt köztünk soha.

27 éves de a gondolkodása megfelel egy 5 évesének.

Pár hónapja nagyon durva a helyzet, rengeteg kérdést tesz fel egymás után ugyanazt többször is másként megfogalmazva és órákra fenn akad a kérdésen.

Pl ő magától eszébe sem jutna fürdeni.(mondani kell neki)

Anyósomnak már nem a régi a szaglása és ő akkor küldte fürdeni mikor már ő is érezte a szagát.

Bizony eltelt 4-5 nap is.

Én ezt megelégeltem mert már 2 nap után éreztem és én elküldtem fürdeni hamarabb.

Szóvá tettem hogy büdös őszintén.

Amit nem kellett volna , mert utána egész délután csak azt hallgattam hogy ,,,Miért minden nap kéne fürdenem?

Akkor nem leszek büdös?

És mi lesz ha nem fürdök minden nap?

Akkor minden nap kéne fürdenem?

Menjek fürdeni?

Most?

Vagy este?

Hány órakor?

És ez a kérdés sorozat még fürdésig 4 szer hangzott el.

Na ez még nem is rossz.

Hanem tudja mindenre a választ már válasszal kérdez.

Wc-re kellett mennem anyósomnak átadtam a gyerekem és elmentem , de ő rá a cigizhetnék jött rá és rábízta a párom testvérére és kiment cigizni.

Amikor visszamentem látom ám hogy a fiam eszi az izzadásgátlót és bomlik szét a szájában, a sógorom meg végignézte anélkül hogy bármit csinált volna, az még hagyján de apró pénz a szőnyegen szét szórva a szőnyegen...(És azóta nincsen rá bízva)

Azóta unatkozik, nem tudja hova tenni magát.

egész nap csak fekszik nézi a plafont üldögél.

Ha munkát adunk neki akkor nem szívesen ,kedvtelenül sokadik rászólással csinálja csak meg.

Unalomból még többet kérdezett.

Ismételgetett engem.

Fel mérgesettem és kiabáltam vele , és mondtam neki hogy hagyjon engem békén, ne szóljon hozzám, és onnantól kezdve 3 napig levegőnek néztem.

Jött utánam.

Akkor ne szóljak hozzád?

Hagyjalak békén?

Ne jöjjek utánad?

Meg fogsz utálni?

És akkor derült ki hogy szerelmes.

A páromtól kérdezgette hogy én nem vagyok ő bele szerelmes, én miért nem vagyok bele szerelmes?

De hokizni lehet?

Miért nem lehet hokizni?

Megmutassam hogy mit csinálnék vele?

Meg aszt hatom?

Mi lenne ha hagyná?

De miért nem hagyná?

Lehet előtte hokizni?

Aznap amikor ezeket a kérdéseket ismételgette nagyon kikapott és még akkor sem hagyta abba.

De jórészt nem is a szavakért kapott ki hanem mert annyira felidegesítette a párom hogy elszállt a keze amikor előakarta venni a nemiszervét előttem hogy ő majd megmutatja hogy hogyan szokott hokizni.

Már nyúlt a nadrágjába hogy előveszi.

Tudjuk hogy nem megoldás bántani erre már rájöttünk de semmi nem használ se szó, se büntetés semmi.

A kérdés roham egyre mélyebb, egyre sértőbb.

Amikor kikapott talán 1 hét csend volt , de utána már csak annyit mert kérdezni ezzel kapcsolatban hogy nem szabad csúnyákat beszélni ugye?

Miért nem szabad hokizni?

Nap mint nap találkozunk, elkerülhetetlen.

Költözni nem tudunk én itthon vagyok kicsi gyerekkel szó mi szó nem élnénk meg külön.

Ma bekapcsoltatuk az internetet hetek után, heteken keresztül azt hallgattuk hogy mikor lesz internet?

Mennyi játékot tölthettek már fel?

Aztán ma játszott kb fél órát - 1 órát és mindig felállt a géptől.

És azt hazudta többször is hogy nincsen internet.

Közben volt csak ő viccelt, csak azért hogy valaki menjen és nézze meg.

Aztán akármikor mentünk arra csak ácsorgott nem játszott amikor mondtuk neki hogy játszon akkor leült de már állt is fel, nem értettük miért hisz meg sem unta annyi idő alatt.

Ellenkezett , azért sem azt csinálta amit mi mondtunk.

Állandóan jött és kérdezgette hogy ... Ha nem gépezek akkor kikapcsoljátok az internetet?

Mert mondtuk neki ha nem játszik akkor felesleges, egész nap nem csinál semmit legalább lekötné magát.

De ő jött és kérdezte..

Akkor számítógépezzek?

Akkor nem szabad csúnyán beszélni ugye?

De jön utánam és úgy kérdi.

Ideges voltam mondtam neki, amit gyakran kérdezel arra már nem fogok válaszolni mert te magad is tudod rá a választ.

És nem szóltam hozzá.

Erre fő utána megfürdettem a kicsit.

Kérdezgeti.

Akkor hagyalak békén?

Nem szólsz hozzám?

hm? hm?hm?

Aztán nyitva maradt a szobám ajtaja nem zártam be rendesen mivel 2 kézzel tartottam a gyerekem 1 szál törölközőbe a fürdőszobából jövet.

jött utánam ami magán szvéra és már többször is ki volt tiltva mert lopott.

És bejött utánam mellém állt és kérdezett.

Akkor hagyjalak békén?

Nem szólsz hozzám?

Ne jöjjek be ugye?

Menjek ki?

és kiment magától mert választ nem kapott.

Nem adtam rá a pelenkát se de már jött is vissza és beállt mellém az ajtó becsukódott ő meg benn volt és ismét kérdésroham.

Menjek ki?

nekem nem szabad ide bejönni?

nem szólsz hozzám?

Nem szabad csúnyán beszélni?

Aztán kiment.

Aztán már csak az ajtóban toporzékolt.

Amikor a párom keze elszállt akkor aznap kinn ruhákat terigettem és azzal kezdődött hogy amikor rá pillantottam az ablakra ő ott állt előtte csak belülről és intettem neki hogy minek néz állandóan, a két kezemet az oldalamra csapva hogy miért nézel, nem intettem be neki semmi csúnyát, erre fő ő úgy hogy én lássam az öklét a középső újját mutoggatta nekem erőből és röhögött...

Miért nem szabad mutogatni?

A páromnak még le is akarta tagadni hogy ő nem mutogatott, mert én egyből mentem árulkodni mint egy gyerek.

Segítsetek hogyan kell egy ilyen beteg embert kezelni hogyan kell vele viselkedni?

Ha jó vagyok vele engedékeny ha válaszolok minden kérdésére helyette dolgozom vagy feladatot adok neki akkor a kisújjam nyújtom és az egész karomat rántja, és akkor van az mint mikuláskor hogy még napokkal utána is követelőzik .

Én coca-colát kaptam tartogattam nem ittam meg egyszerre, ő persze benyakalta hamar és látta hogy nekem még van és kellett volna neki amiből kapott is egy pohárral de nem volt elég neki.

Elég lesz?

Nem kapok már többet?

Nem adol?

Elég?

Ere fő kapott még 1 üveggel h elég legyen neki.

Magamnak is vettem, erre fő még meg sem itta az üveg alján még volt vagy 4 dl de már megint kellett volna az enyém neki.

Most nem arról van szó hogy sajnálok tőle bármit is, de ha igazságosan van mindenkinek ugyanannyi akkor ő a 2 szatyor édessége mellett miért akarja még az én Colámat is?

Jahh és igen 1 + pohár colát adtam neki 1 szem csokiért.

Aztán már hozta volna a csokijait kínálgatta hogy cseréljünk.

Én meg nem cseréltem hisz nekem kellett a cola részem én is inni akartam.

Bele volt betegedve hogy ...

Nincs ingyen a cola?

Mert ő mindig csak csak kap de adni soha.

Szóval adjatok tanácsokat mert úgy érzem nem vállik be semmi.

A megbántó sértő üzeneteket nem kérek, köszi.!

Nem tudok az ő fejével gondolkodni.



2014. dec. 15. 20:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
Javaslom a költözést!
2014. dec. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
68%
neki mentsége a fogyatékossága. És neked? Elsüllyednék, ha egy beteg emberrel kapcsolatban ilyent leírnék.
2014. dec. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
38%
Erre fő? Komolyan? És nem egyszer...
2014. dec. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Én elhiszem, hogy nehéz. De értsd meg, hogy ő egy beteg ember.


Nem fogod tudni kezelni szerintem őt. Neked még ott a kicsi is, akivel foglalkozni kell. Költözz el, más megoldás nincs.

A leírásod alapján én még félnék is tőle egy kicsit.

2014. dec. 15. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Mennyit foglalkoznak a sógoroddal? Úgy értem, hogy az utasítgatásoktól eltekintve, mikor valaki tényleg rászánja az idejét, hogy beszélgessen vele. Az alapján, amit leírtál, az a sejtésem, hogy túl keveset. Ez persze érthető, hiszen egy idő után elfogy a türelme mindenkinek, aki egy felnőttnek kinéző lelki óvodással tölti az életét. De az, hogy nem akart már a számítógépen játszani, és mindig odacsalt valakit az ürügyével, nagyon erre utál.


Nem azt akarom mondani, hogy neked kéne vele többet foglalkozni, de talán jobban megérted a dolog logikáját. Ha valamennyire segíteni is szeretnél rajta, akkor talán az lenne a legjobb, ha rendszeresen - naponta, hetente, amennyi időd van - előre megbeszélt időpontokban foglalkoznál, beszélgetnél vele. Máskor meg azt mondanád, hogy most sajnos nincs időd őrá. Folytathatja a kérdezgetést, faképnél hagyod. Ha megsértődik, majd az anyja elintézi. Azt gondolom, hogy ugyanúgy, mint a gyereknevelésben, az egyértelmű határok itt is segíthetnek. Persze te vagy ott, te tudod, hogy mennyire működhet egy ilyen stratégia.

2014. dec. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
73%

Én valahol megértelek ...de mégsem . Kétségtelen,hogy nehéz lehet. De mivel rokonok vagytok,és ha jól értem együtt is éltek törekedni kellene a békés együttélésre,a jó viszonyra,márcsak a családi légkör miatt is.

Talán kiismerted már annyira,biztosan van valami érdeklődési köre,amiről lehetne vele beszélgetni értelmesen.

Szerintem a kérdései minőségéből ítélve képes lenne rá.Nyilván azt is látja,hogy mennyire utálod őt,lehet,hogy echte csakazért is krédezget,hogy foglalkozz vele,mert ő kedvel téged.


De tudod nem gondolom,hogy ezeket a dolgokat egy felnőtt embernek el kellene magyarázni.Mármint hogy,hogy viselkedj egy olyan emberrel,aki egy gyerek szintjén van,tehát egy gyerek szintjén kéne vele kommunikálni .A colás részen csak röhögtem , komolyan ,te sem vagy sokkal érettebb egy óvodás szintjénél ha egy értelmi fogyatékosra sértődsz be mert meginná a coládat ..


Én azt javaslom viselkedj felnőttként. Nyugodtan mondd meg neki,nem kell bunkón,de magyarázd el zsépen,hogy megértse,mindenki ugyanannyit kap . Ha szeretne valamit kérjen,és ne követelőzzön.

A házimunkából is nyugoidtan kiveheti a részét,mivel együtt éltek,te is megmondhatod neki,hogy az a szabály,hogy csak akkor van kóla/csoki/fasztudjami ,amit szeret ,ha szépen rendet rak a szobájában,kitereget stb .


Amíg te is egy idegesitő gyerekként viselkedsz vele ,addig ezt fogod visszakapni .


Ha a te intelligenciád magasabb,akkor viselkedj is úgy. Erre mást nem lehet írni.

2014. dec. 15. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
68%

Szia!


Még egy, amit akartam írni: ha úgy viselkedik, mint egy 4 éves, akkor kezeld te is úgy, mint egy négyévest. A kérdéseire egyszer válaszolsz, és határozott, egyértelmű utasításokat adsz: "Nem szabad ide bejöjjöd. Menj ki azonnal." "Légyszíves, ne mutogass. Nem szabad." Az ismételt kérdésekre nem ismétled el a választ. Egy négyévesre is bepipultál volna, ha mutogat? Én nem. Kezeld úgy, mintha tényleg 4 lenne még csak.

2014. dec. 15. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de erre csak lehúzó válaszokat fogsz kapni. Ő fogyatékos, neked meg már nincs türelmed hozzá, hiszen nem is a te vér szerinti rokonod. Valósággal csak egy kolonc a nyakadon, amit a férjed tett rád. Sajnos ezzel a helyzettel így nem tudsz semmit tenni. Ő az idővel nem fog javulni, csak rosszabb lesz. Sajnos anyósod sem lesz fiatalabb és a vigyázása is lassan kettőtökre a pároddal fog hárulni. Ezt szerintem már te is tudod, és már kezded is átvenni a vigyázását, hiszen pl. te küldöd fürdeni, mert anyósod már nem "érzi".


Két lehetőségetek van, vagy külön költöztök, de mint írtad az nem jöhet szóba vagy pedig kerestek egy bentlakásos otthont, ahol mások, szakképzett ápolók foglalkoznak vele. Ők megfelelően tudnák kezelni, fejleszteni és lefárasztani. Persze az is valamennyire költséges, de lehet el kellene rajta gondolkozni a családod, a házasságod, és a gyermeked egészsége és biztonsága érdekében.

2014. dec. 15. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Akkor megpróbálok vele úgy viselkedni mint egy 4-5 éves gyerekkel, de félek is mert ha többet fogok vele beszélgetni akkor azt hiszi hogy esetleg én viszonzom az ő szerelmét.

Anyósom világosan megmondta hogy a sógor rám van gerjedve.

Szóval továbbra is szeretném kerülni , semmi féle félreértésbe nem szeretnék kerülni még véletlen sem.

A beszélgetések minőségén igyekszek változtatni hogy ne mindig ugyanaz jusson az eszébe .

Egyébként ha idővel el is tudnánk költözni, ha anyósom leesik a lábáról akkor ugyanez lesz a helyzet csak még rosszabb mert hirtelen zúdulna ránk.

2014. dec. 16. 15:23
 10/12 A kérdező kommentje:

Nem javul a helyzet a sógorom csak is a szexel kapcsolatos témával kapcsolatban szeret csak kérdezgetni.

Semmi nem érdekli.

Amikor már 25-dik alkalommal magyarázom el neki hogy ő bolond és ő soha nem fog szexelni főleg nem velem akkor még megkérdezi 26-odjára is hogy miért nem.

Amikor meg mondtam neki már sokadjára hogy ha nem fejezi be akkor telefonálok a páromnak és majd ő elmagyarázza neki, és mondtam neki ha nem tud másról beszélgetni akkor ne is szóljon hozzám, erre fő bevonult szóval csak a szex körül forog az agya.

2014. dec. 17. 08:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!