Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan lehet segíteni annak,...

Hogyan lehet segíteni annak, aki merev, feszült, ideges, emiatt saját magát fokozatosan tönkreteszi?

Figyelt kérdés

Már ezen annyit gondolkodtam, néhány ismerősömmel is beszéltük, de nem tudom, hogyan tudnék anyukámnak lelkileg segíteni. 62 éves dolgozó nő. Minden nap fáradt, ideges, sok a munkahelyi probléma, és ő vezető beosztásban dolgozik, van felelősség, minden nap stresszel, emiatt is meg minden apróságért, mindent felfúj, mindenen parázik. Nyugdíjba nem akar menni, mert megőrülne otthon, minden apróság felidegesíti. Természetesen most már a vérnyomása is magas.

Az apróságokon is idegeskedik, valahogy olyan mereven fogja fel a dolgokat, nem képes lazítani, ellazulni. De így lassan önmagát teszi tönkre. Hogyan lehet segíteni egy olyan embernek, akinek ilyen a gondolkodásmódja, aki csak mondogatja magának, hogy nyugodtnak kéne lenni, de nem tesz érte semmit? Már annyi tanácsot adtam neki, mit szedjen pl. magneB6 citromfű tea bármi, mindent kipróbál, belekapkod, aztán közli, hogy nem használ neki semmi, és megint őrlődik tovább. Mostanában gyakran betegeskedik is, és a gyógyszerek sem használnak neki, de úgy látom már ez egy ördögi kör,mert bebeszéli magának a dolgokat, és akkor persze hogy nem használ semmi.

Nem tudom hogy lett ilyen az utóbbi években, vagy mindig is ilyen volt, csak öregkorára már ez felerősödött. Ez a minden idegesíti állapot a legrosszabb, én ennek pont az ellenkezője vagyok, felesleges dolgokon nem idegesítem magam. Mondok egy példát, ha este a mosogatóban marad pár edény mosatlanul, mert a fiaim még este 10-kor ettek valamit, én attól nyugodtan tudok aludni, anyukám az ilyentől megőrülne! Egyedül él, és mesélte, hogy egyszer este már majdnem elaludt az ágyban, mikor eszébe jutott, hogy a mosogatóban maradt egy pohár, felkelt gyorsan elmosta, majd utána lefeküdt, de órákig nem tudott már elaludni, és akkor magát idegesítette már, hogy miért nem alszik már! Ez nem normális dolog, és régen nem volt ő ilyen! Félek, hogy valami komoly lesz ebből, szívinfarktus vagy bármi, mit lehet tenni? Meg tudom változtatni a gondolkodásmódját? Ha csak mondogatom, hogy ne idegeskedjen már, azzal még nem segítettem rajta!

Van valakinek ötlete, tanácsa, tapasztalata?



2015. ápr. 27. 09:23
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem valami hiányzik az életéből. Be kéne vonni a családi programokba, kirándulás, mozi, színház stb. Nem tudom mekkorák a fiaid, de vigyázhatna rájuk, vagy vigye el őket valahova. Szóval tartalmat kéne adni az életének, hogy ne legyen ideje felesleges dolgokon gondolkodni. Ha vannak barátai, barátnői összejárhatnának mondjuk. Nálunk a nyugdíjasokat az önkormányzat rendszeres programokkal szórakoztatja. Az én édesanyám is 62, és 10 éve volt egy stroke-ja. Hangulatától függően van amikor hetekre bezárkózik, aztán hónapokig elfoglalja magát a hátsó kert gondozásával.
2015. ápr. 27. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Én is azt tudom tanácsolni, hogy szervezzetek néha programokat, ahol teljesen ki tud kapcsolódni, nem gondol a munkára meg a többi gondra. Használni fog.
2015. ápr. 27. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Programok. Ezzel az a gond, hogy reggeltől estig dolgozik, utána örül, ha otthon van, nincs kedve kimozdulni, fáradt. Örül, ha meglátogatjuk, de alig várja, hogy hazamenjünk, mert fárasztó a 3 unoka zsongása, a legkisebb még csak 1,5 éves, így max egy héten egyszer meglátogatjuk hétvégén, de hétköznap hagyjuk békén, hogy miattunk se fáradjon. Gondoljatok bele, ha egy el nem mosogatott pohár idegesíti, akkor hogy érzi magát, amikor a 3 gyerek felforgatja a lakást. Bármilyen program amire elhívnánk, nemet mond, ami nekünk kikapcsolódás, az neki nyűg. Minden más lenne, ha nem dolgozna már, de nem akar nyugdíjba menni, fél az otthonléttől, egyedülléttől, de ez a munka meg már sok neki.
2015. ápr. 27. 11:34
 4/5 FüligJimmy88 ***** válasza:

Először is köszönöm, hogy feltetted ezt a kérdést. Nagyon ritkán tesznek fel értelmes kérdést ezen az oldalon :)

Naszóval: ebben a korban elég nehéz bármit is kezdeni az emberrel, mert ha tudat alatt is (pláne hogy nő, már bocs) de bölcsebbnek hiszi magát a nála fiatalabbaknál (pláne hogy a gyereke vagy és nyilván az van benne hogy "inkább neki kéne tanácsot adni neked"), ezért richtig nem fog hallgatni rád, még akkor sem, ha a lelke mélyén tudja hogy igazad van. Azt lehet ilyenkor tenni, hogy nem "direktbe" adsz neki tanácsot, hanem úgy utalsz valamire, hogy elgondolkozzon azon, de őt személy szerint kihagyod a sztoriból. Legalábbis látszólag, persze az még róla fog szólni. Megpróbálok példát mondani: "Képzeld anya, a Bélának savlekötőt kell szedni mert annyit idegeskedik a cég miatt, a doki azt mondta hogy ha így folytatja fekélye lesz. Pedig még 40 éves sincs." És akkor elgondolkozik hogy talán neki is vissza kéne vennie ha nem akar bajt. Szóval lehet hogy túl hiú ahhoz hogy személyre szabott tanácsot megfogadjon, de ha rá tudod venni hogy gondolkodjon akkor segíthetsz rajta.

2015. ápr. 27. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Hát ideális esetben pszichológushoz is fordulhatna, aki több relaxációs technikát is tanítana neki, de gondolom ez elég valószínűtlen.
2015. ápr. 27. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!