Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A mai fiatalok miért nem...

A mai fiatalok miért nem képesek spórolni, mi lesz így velük?

Figyelt kérdés

Szóval én tudok spórolni de néha muszáj költekeznem ruhára, kajára... havi 5-10ezret kapok és sokszor sima csapvizet viszek inni...


Lány osztálytársam, kap napi 500Ft ott és az utolsó ft-ig elveri, egyszerűen azt vettem észre hogy nem képes beosztani, vesz zsemlét szalámit és mellé üdítőt és persze a cigi-t.... mert ha vizet iszik az gáz és inkább nem....


És nemrég szóba jött hogy kinek mennyibe került a telefonja az enyém 60ezer volt kártyásan, életemben nem adtam ki ennyit telefonért... de megérte mert ár/értékben legjobb volt stb.


És erre kérdőre vont engem hogy honnan volt ennyi pénzem, meg hogy mit tud amit egy 20ezres nem....


mondtam neki dolgoztam nyáron kerestem 33ezeret és még volt spórolt pénzem...


láttam rajta hogy kicsit irigykedik....


Aztán pár hónap múlva elárulja magát nem nekem! hogy ő nyáron a dohány gyárba dolgozott és 21napra 8-9órába 120ezret kapott (ez igaz volt nem kamuzot )


akkor ezek szerint elverte az egész kereset pénzét nyáron és most nyívákol hogy nincs telefonja és a laptopja is tönkre ment mert leöntötték a haverjai buliba csöves borral szóval... erre a lányra mit mondanál? mit üzennél neki?



2015. máj. 4. 09:00
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
90%
Napi 500 Ft-ból biztos nem vesz magának cigit meg kaját is. Amúgy ennyi pénz simán elmegy kajára egy nap. Nem ismered az árakat? Miért foglalkozol mással?
2015. máj. 4. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
74%
500 forintért vesz zsemlét, szalámit, üditőt, meg cigit.. baaazsmeg az egy zseni. xd
2015. máj. 4. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Mit lehet erre mondani? Már alapjában véve az, hogy dohányzik egy rossz pont, mivel a cigi baromi drága és nincs semmi értelme. Nem lehet rá mit mondani, mint, hogy az életfelfogása elég gáz, de sokan vannak ilyenek, majd ha megunja változtat az életén. Abba már nem szólok bele, hogy 500 Ft-ból hogy jön ki a zsemle, kóla, szalámi meg a cigi, de biztos nem úgy értetted.
2015. máj. 4. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
71%

Ne foglalkozz velük.

Én iskolában dolgozom, elképesztő dolgokat látok. A gazdag kölykök nap mint nap több tízezer forinttal jönnek iskolába (aztán megesik, hogy lopás történik, és ugye nincs min csodálkozni). A múltkor az egyik pénzcsipesszel összecsípve 50ezer forintot számolt le szünetben az asztalra. A szülei így adagolják neki a pénzt, amiből az jött, hogy a pénznek semmilyen respektje nincs. Úgy elverik, mintha nem is lett volna. Én meg ülök ott felnőttként, és elborzadva nézem, hogy annyi pénzzel játszanak, amennyi az én életemet jel pill megoldaná.

120ezres telefonjuk, és mindenféle kütyüjük van, amilyenről én dolgozó emberként álmodni se álmodhatok.

Mindez nem baj, véletlenül tudom, hogy a szüleik keményen dolgoznak a saját vállalkozásban. A baj az, hogy mindenféle oktatás nélkül szórják a pénzt a gyereknek, aki meg ízléstelenül lebegteti ott a suliban azoknak a szeme előtt, akiknek nincs. Mert erre jó a pénz: státuszszimbólum és persze mindent lehet rajta venni magának.

Utána meg megyek fénymásolás pénzt szedni, ami fejenkét kettőszáz forint, és elképedve néz rám, hogy hogy képzelem, neki nincs pénze.


Na ennyi.


Szóval örülj, ha neked van érzéked hozzá és megtanultad tisztelni, mert ha valamire, erre a tudásra ebben a világban nagy szükség van.

2015. máj. 4. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat ment a zöld!


Jó azért nem mindig 500Ft ott kap van amikor 2000eret két napra


3 vagy 5zsemlét vesz 14ft db felénk, felvágottat vesz bele 100-200ft ért. És töltött cigit szívnak ezek darabonként árulják a suliban egyesek...


Szóval ha félre tenne minden nap 100Ft ot már sz se lenne rossz szerintem, és ha nem cigizne már azzal is sokat spórolna....


és az zavar amikor nyívákol nincs pénzem ruhára ezért turkálóba járok... convers cipőt venni 2000ft ért... és hasonlók én se járok kínaiba mert a turkáló annál biztos hogy jobb, de inkább az áruházakba sokszor jó akciók vannak.

És az az irigy tekintette... néha

2015. máj. 4. 10:06
 6/19 anonim ***** válasza:
Bár ez nem megnyugtató, de sok felnőtt sem képes bánni a pénzzel. Akkor az ő utódaik honnan tudnának? Az iskolában nem tanítanak ilyet, noha az ember életét ez határozza meg leginkább. És erről tudunk a legkevesebbet. Nem túl biztató jövőkép.
2015. máj. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
47%

azt hiszed csodagyerek vagy, mert félreraktál? elmondom neked sokan spórolnak nem csak te...persze van ki szórja a pénzt...


én pl suli idő alatt heti 2000-et kaptam, összespóroltam 30-40 ezreket igaz el is költöttem rendszeresen...pl vettem biciklit meg pár szükséges dolgot...suli mellett nem dolgoztam...


szülinap, névnap, karácsony húsvét...ilyen alkalmakra kaptam még pénzt...félre raktam ezeket, hogy szintetizátort tudjak venni...nem nagy összeg, de tudtam mit akarok és megvettem, de ahhoz félre kellett raknom a pénzt...


kicsit több mint 1.5 évet dolgozom főállásban...350e laptop, 170e TV, 50e Telefon, 60e Tablet, 100e 2. laptop...(informatikus vagyok szóval nem csak kényelmi funkció hanem munkaeszköz is!)


de ezek mellett még egy csomó pénzt is félre raktam + ezek is több havi gyűjtögetésből jött össze...

telefon számlát, kaját, ruhát, tisztálkodási szereket magamnak veszem + rezsibe is fizetek...

de ezek mellett elmegyek vásárolni pl úgy vásárolok ránézésre amit akarok megveszek (főleg édesség)...nem veszek drága cuccokat, de havi 2-3 vásárlás így csinálok...ez havi 15-20e Ft-ba kerül...azért dolgozok, hogy megvegyem amit szeretnék...pl a jövőhónapban 40-ért fogok cipőt venni, mert futócipőt akarok venni és mivel elég erősen lépek ezért légtalpas cipőt néztem, hogy hátha nem taposom szét 3 hónap alatt a sarkát...ebben a hónapban is lett volna rá keretem, de félre is akarok tenni...új munkahely több fizetés, de akkor többet is spórolhatok meg...külsőre úgy tűnhet egyeseknek, hogy szórom a pénzt, közben meg csak azt veszem meg amit szeretnék...nem veszek felesleges dolgokat...főleg nem több 10e Ft-ért...lassan összerakom az első milliómat (csak pénzben, mert cuccok + pénzben rég meg van)...nem éri meg nyomorogni azért, hogy spórolj...úgy alakítsd ki az igényeidet, hogy ne állandóan csak álmodozz dolgokról, vagy a bevételed igazítsd az igényeidhez...


nekem pl nem volt soha igényem napi 1000 Ft-ot elfüstölni, vagy elinni, nem dohányzom, nem iszok és ezzel már rengeteg pénzt spórolok...de aki iszik és cigizik az teremtse meg rá a pénzt...én édességet veszek főleg (mint "luxus")...de nem napi 8 tábla milka...meg van a határ...de ha napi 10 tábla milkát akarnék enni (napi 3000 környékén lenne az ára) akkor megteremteném rá a pénzt...


pont egyik ismerősömmel vitatkoztunk nem rég, hogy "nekem könnyű"...ő többet keresett mint én neki 0 Ft-ja, semmi látszata a pénznek, nekem meg itt vannak a fent felsorolt dolgok...ő dohányzik, gyereke van (a gyerekre fogja, de előtte se volt pénze)...én félreraktam, ők meg most, hogy hitelre vettek kocsit szinte egész nap kocsikáznak...aztán meg sírnak, hogy nincs pénzük...ahogy a te történetedben a lány úgy az ismerősöm is megtanulhatná beosztani a pénzét...nem azt mondom, hogy mindent fillérre pontosan ki kell számolni, de nem hasra ütés szerűen random hülyeségeket venni...pl ha valaki vesz 1 üveg whiskey-t, mert azt akar inni akkor utána ne sírjon, hogy nincs pénze, mert elitta...


én is ismerek olyat akinek 100e Ft bevétele van és mind el is megy pedig semmi rezsit meg ilyet nem kell fizetnie...ő elvileg tudja, hogy mire megy el a pénze, soha nem sír, hogy "nincs pénze", vagy "hova lett a pénze"...van akinek nem gond, hogy elkölti minden bevételét...van aki egyik napról a másikra él...szóval vannak ilyen emberek is...és nem kor függő, mert vannak idősek akik így élnek...

2015. máj. 4. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Hecarim ***** válasza:

Szerintem ebből a szempontból két fajta életvitel létezik.


a) Megpróbálja a hétköznapjait színesebbé tenni, akár csak azzal, hogy nem csapvizet, hanem üdítőt iszik és néha elszív 1-1 cigit stb. Ez a tipikus fogyasztói társadalom. Nem valami tudatos életmód az tény, de a legnagyobb probléma akkor van, ha becsap a ménkű. Ilyenkor jön bank bácsi és kifosztja a kedves adófizetőt, mivel az életmód miatt nincs amiből fedezze a váratlan kiadást.


b) A mindennapokban össze kell húzni az övet, de segít a tudat, hogy egy nap meglesz a gyümölcse a dolognak, és utána hosszútávon is lehet azt élvezni, példaképp egy mobiltelefont. Viszont itt is él a dolog, váratlan kiadás esetén két lehetősége van az embernek, vagy a félretett pénzét áldozza rá és tovább gyűjt amire akar, vagy bank bácsihoz fordul.


Ezeket a váratlan kiadásokat olykor a kormány idézi elő (matrica? :) de sok esetben inkább az élet idézi elő ("váratlan" terhesség).


Persze rétegenként változó a dolog. Akiknek futja rá azok egyszerre tudnak jobbnál jobb piákat venni és mellette félrerakni is, ha akarnak, de nincs olyan pénz amit ne lehetne elkölteni. Pontosan ezért dobják ki 1-2 havonta az új "jobbnál-jobb" telefonokat, hogy a felsőbb rétegnek is legyen mire pazarolnia a pénzét, és ez csak egy tétel a sok közül.

Persze van kiút, a tudatos költekezés, miszerint, ha keresel 3-5 százezer forintot havi szinten akkor is inkább a spórolást választod és a félretett pénzedet átforgatod valamilyen úton (tőzsde, cégalapítás stb...), hogy több legyen ezt egészen addig folytatva amíg meg nem elégszel az életviteleddel.

Ezt lehetne tovább ragozni nagyon sok részlet van amit most nem írtam le vagy elkerülte a figyelmemet.

Láthatatlanul nem ítélkezek senkiről, szerintem valamelyest bunkóság is ilyet kérni, de legalábbis elítélendő a szememben.

2015. máj. 4. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
32%

Mi közöd neked mások életéhez, anyagi helyzetéhez?

Ennyire unatkozol?

2015. máj. 4. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
91%

#8-as:


és mi van ha valaki mindennap üdítőt iszik és spórol mellette? :D


én pl minden reggel veszek reggelit + gyümölcsöt (800-1000Ft) + heti 2-4x energia ital/üdítő (400-600Ft)


ha megkívánok egy kis édességet akkor azt veszek...és ezek mellett elég sok pénzt spórolok...azért, hogy a bank bácsi még véletlen se közelítsen meg a hitelével...

2015. máj. 4. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!