Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Van aki szavakban gondolkodik?...

Van aki szavakban gondolkodik? Ezt hogyan lehet elképzelni?

Figyelt kérdés

Én vizuális vagyok, képeket látok a fejemben és ezekben is gondolkodok, műszaki téren hamar felismerem a működést és a megoldásokat is gyorsan megtalálom. A naptár is mintha előttem lenne, így az időt is be tudom osztani.

Ezzel szemben van, aki szavakat hall, lát? Ezt hogyan lehetne elképzelni?



2015. szept. 2. 17:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Megy a szöveg a fejemben, mintha magyaráznék valakinek. A vizuális gondolkozáshoz le kell rajzolnom a dolgokat, és így jóval hatékonyabb, mint ha fejben próbálnám.


Amúgy informatikus mérnöknő vagyok, és a fejlesztőcsapatunk dokumentációiban az ábrák 90%-át én rajzolom.

2015. szept. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Én magamban beszélek itthon,mindenfélét magyarázok,de én azért,mert full stikkes vagyok.
2015. szept. 2. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Minden ember gondolkodik szavakban, csak nem tudatosul benne. Még te is szavakban gondolkodsz igazából, tehát rengeteg gondolatod szövegszerűen konstruálódik meg az agyadban. Viszont ezek a szövegek nem teljes egész mondatokból állnak, hanem sokszor félszavakból, foszlányokból, hiszen magadnak mondod. Biztos észrevetted már, hogy pl. boltban, amikor mondjuk sietned kell, és gyorsan el kell döntened, hogy mit és mennyiért vegyél, és fejben számolsz, akkor félhangosan kezdesz el számolni (sok ember ezt csinálja). Ilyenkor az idegesség miatt úgy érzi az ember, hogy ha szóban mondja ki a gondolatait, úgy jobban átlátja. De ezek a szavak is kesze-kuszák ("aszongya ötszörhúz az... jah nem, még ez is aha") - külső ember számára nem sok értelme van ennek a bla-bla dolognak, de ez is bizonyítja, hogy szavakban gondolkodunk elsősorban. Kisgyerekeknél is meg lehet figyelni, hogy erős gondolkodásnál, koncentrációt igénylő feladatmegoldásoknál mozog a szájuk, "magukban" beszélnek (sok felnőttnél is ez megmarad!)


Ez mellett persze létezik másfajta gondolkodás is, pl. a vizuális gondolkodás. Erre is vannak kísérletek, hogy sok gondolkodást igénylő feladatot csak úgy lehet megoldani, ha térbeli alakzatokat forgatunk fejben stb. - tehát szövegszerű gondolkodással nem megy. Illetve ehhez a témakörhöz tartozik a "fényképezős" tanulás is, tehát rengeteg ember úgy tud felidézni megtanult szövegeket, ha felidézi, hogy a könyv lapja hogy nézett ki, milyen képek voltak ott... Ez is vizuális gondolkodás. Vagy felidézi, hogy a jegyzetfüzetének adott oldala hogy nézett ki, milyen írásképe volt... És ebből beugrik neki az a tartalom is, amit ott leírt.


Nincs olyan ember, hogy csak szavakban vagy csak képekben gondolkodik, hanem ez a kétfajta dolog keverten van meg.

2015. szept. 3. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

A számolás egyáltalán nem megy szavakban, azt elfelejteném. Látom a 200-as számot és hozzáadom a többit, az 50-et, a 20-at és látom a 270-et, de a számok mind "buborékban" vannak, egyszer sem úgy gondolok rá, hogy százhuszonöt...


Végül is amikor szavak vannak a fejemben akkor nem teljesen gondolkodok, hanem inkább rendszerezés, újra emlékezés, memória frissítés.

Ha mondjuk egy bevásárlásra gondolok, akkor sem listaszerűen vannak a fejemben a szavak, hogy kenyér, paradicsom, stb. hanem inkább magát a terméket látom vagy látom magam előtt ahogy bejárom a boltot és oda megyek az adott termékekhez, vagyis akár az útvonalat is optimalizálhatnám könnyűszerrel.


Bár ennyire mélybemenően nem gondolkodtam még ezeken, de úgy látszik a szavak használata is megkerülhető képekkel, ábrákkal. Szóval nem feltétlenül igaz, amit állítasz.

2015. szept. 3. 03:29
 5/5 anonim ***** válasza:

"rendszerezés, újra emlékezés, memória frissítés"


Ezek is a gondolkodás részei :)


Amúgy érdekes, amit írsz, nyilván te vizuálisabb típus vagy. A szövegszerű és vizuális gondolkodás minden emberben megvan, de egyénenként mindig valamelyik felé tolódik a mérleg. Te úgy látszik, inkább képekben gondolkodsz.

2015. szept. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!