Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A XIX. Században tényleg...

A XIX. Században tényleg ekkora szégyen volt, ha valakit megerőszakoltak?

Figyelt kérdés

Néztem a Farm Ahol Élünk című televiziós sorozatból a Szilvia című epizódot. Kicsit megrökönyödtem, hogy a jelenetnél, ahol az apuka meglátja a (?14 éves?) kislányát mocskosan, rongyosan, sírva, akkor babusgatta, nyugtatgatta, lefektette az ágyába, de amikor elmondta neki a lánya, hogy az történt vele, hogy megerőszakolták, az apa azonnal hátrébb lép a lányától és undorral néz rá és rideggé válik.


Az még oké, hogy azt mondta a lányának, hogy ezt ne mondja el másnak, mert akkoriban az emberek nem szánták a megerőszakolt nőket, hanem szimplán cédának tartották őket. De azon meglepődtem, hogy az apa egy ilyen nehéz időszakban ennyire rideggé válik a lányával szemben.


Ez akkoriban tényleg ekkora szégyen volt, hogy ha egy lány hazament sírva, hogy megerőszakolták, akkor a családtagok is ellene fordultak, undorodtak tőle és ők saját maguk is sz..hának tartották a leányt?



2016. febr. 3. 20:42
 1/4 anonim ***** válasza:
Igen. Pontosan. Egy nőnek a legféltettebb kincse volt. Ha elveszett akkor mindenki kiközösítette. Ha érdekel a téma nézd meg azt a filmet: https://www.youtube.com/watch?v=hd6CprMjazw Mi már el se tudjuk szinte képzelni hogy akkoriban ez hogy lehetett. De így volt.
2016. febr. 3. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az iszlám világban ez ma is így van. Becsületgyilkosság, a megerőszakolt lány családja megöli a lányt!

Nem rég németországban is volt egy ilyen eset, egy szírai lányt ölt meg a saját családja, mert megerőszakolták.

Így a család becsület megmarad.

De tudtommal albániában is szokás ez.

2016. febr. 3. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nagyon sokan ma sem merik elmondani senkinek, mert szégyellik.
2016. febr. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg jelenkori, kihalóban lévő, és már letűnt kultúrában hibáztatják a nőket a nemi erőszakért. Ami általában közös ezekben a kultúrákban, az a szüzességgel azonosított értékrend. Egy nő aki vagy senkivel, vagy csak a férjével volt együtt hűséges, és a szexualitását a házasságán belül tartja. Egy nő aki mással is volt, akár "együttműködött", akár megerőszakolták, ezen kultúrák szerint nem hűséges, hanem tisztátlan, csalfa. A szüzességgel/akaratlan hűtlenséggel együtt a női erények talán egyik legfontosabb részét veszíti el egy megerőszakolt nő az ehhez hasonló felfogások szerint.


Fontos megjegyezni, hogy a keresztény és a muszlim vallás sem uszít megerőszakolt nők ellen. A szüzesség és a hűség köré egy értékrendet építenek, egy ideális nő képét. Az már interpretáció, értelmezés kérdése, hogy a megerőszakolt nő lehet -e "teljes értékű" vallásos körökben. Nem a valláson, hanem a vallást követőkön múlik.


A muszlim közösségekben történő becsületgyilkosságok például nem azért történnek mert a nő elveszíti a becsületét. A Korán szerint az apa, a testvér, és a férj kötelessége megvédeni a lányát/feleségét más férfiaktól. Ha egy nőt megerőszakolnak, az azt jelenti hogy az apa/testvér/férj nem tudta ellátni a kötelességét.

Nem a nő megerőszakolt nő veszíti el "muszlim értékét", hanem a muszlim férfi, aki nem tudta megvédeni. A becsületgyilkosság nem azért történik, mert a nő a saját vagy családja becsületét sértette meg, hanem konkrétan a férfi hozzátartozói becsületét. Így a becsületgyilkosság nem bosszú, hanem a felelősség áthárítása a nőre. Ezzel konkrétan azt mondják a külvilágnak: "Én megvédtelek téged, ahogy az tőlem elvárható, te mégis olyan helyzetbe kerültél, ahol megerőszakolhattak. Ez a te hibád, nem az enyém. Te lakolsz meg érte, nem én."


Ez az oka annak, hogy a becsületgyilkosságok száma igen alacsony a muszlim vallású emberek számához képest. A becsületgyilkosságok nem vallásos buzgalom miatt, hanem a férfiak önostorozásának elkerülése végett történnek. Ez nem vallási, hanem morális kérdés: Elfogadom hogy nem tudtam megvédeni a nőt (többség), vagy letagadom hogy nem tudtam a kötelességemhez méltóan cselekedni, és áthárítom a felelősséget (kisebbség).

2016. febr. 4. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!