Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért élvezi az ember a zenét?

Miért élvezi az ember a zenét?

Figyelt kérdés
(Biológiai és/vagy pszichológiai magyarázatokra gondolok.)

2016. febr. 13. 22:07
 1/10 anonim ***** válasza:
39%
Felerősíti szerintem azokat az érzéseket, amit abban a pillanatban érzel, én pl. minden féle zenét szeretek, és teljesen meghatározza a lelki állapotom, hogy éppen abban az időszakban mit hallgatok. A szomszédság letudja vonni a következtetést milyen hangulatban vagyok :D
2016. febr. 13. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Nagyon nyugodt a természetem. Viszont, ha bármilyen zenét kéne hallgatnom, mondjuk egy órán keresztül, valószínű, össze törném a berendezést:)
2016. febr. 13. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Alapvetően ez egy olyan kérdés, ami biológiai szempontból még nem lett megválaszolva. Azt már rengeteg kutatás kimutatta, hogy a jó zene hasonló euforikus hatást vált ki bennünk, mint mondjuk az evés, drogok, vagy szex, de hogy ennek mi az oka, illetve az evolúciós előnye, az még nem tisztázott :)
2016. febr. 13. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Dopamin termelését serkenti.
2016. febr. 13. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
De miért?
2016. febr. 14. 09:47
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Darwin szerint a zene a korai ember vagy annak elődei ideje alatt "alakult ki". Nem volt komplex nyelv, dallamot hümmögni viszont egyszerű, tehát kommunikációs szerepet töltött be. Darwin egy konkrét példája erre az ellenkező nem vonzása "kezdetleges zenével", ahogy azt több ma is élő állatfaj teszi (csiripelés, stb.). Az emberiség fejlődésével a zene is fejlődött, kommunikáció szerepét pedig átvették a komplex nyelvek, a szavak, amik segítségével ki tudták fejezni magukat dallam vagy ritmus nélkül. Elkezdtek tárgyakat készíteni, elkészültek az első hangszerek, a zene pedig szinte teljesen elvesztette eredeti jelentőségét. Az evolúció során viszont -mivel a fajfenntartás alapösztön, a zene pedig befolyásolta a párzási szokásokat- a zene "hatása" az agyra megmaradt. Termel dopamint, és a többi alapvető ösztön kielégítésekor történő agyban végbemenő folyamatokhoz hasonlóan hat.

Tehát a zene a fajfenntartáshoz kapcsolódik, és az evolúció során az emberbe "kódolódott" egy pozitív biológiai hatás, ami Darwin szerint a párkereséshez kapcsolódik. Ha "jót érez" az ellenkező nem a zene miatt, akkor több az esély az együttlétre, tehát segíti a fajfenntartást.



Forrás: Charles Darwin – The Descent of Man

Rég olvastam, ennél bonyolultabban magyarázta, de röviden-tömören, emlékezetből ennyit tudok elmagyarázni.


Egy tudós/kutató akinek nevére már nem emlékszek azzal érvelt Darwin mellett, hogy az ellenkező nem kultúrától és társadalomtól függetlenül vonzóbbnak találja a zenészeket, legyen szó olyan zenei ikonról mint Hendrix vagy Jagger, vagy egy ismeretlen amatőrről. Egy elvont egyetemista vonzóbb gitárral a kezében, mint gitár nélkül, egy nő pedig vonzóbb ha énekel.



Azt hogy szomorú zenétől miért leszel szomorú, vagy egy gyors számtól miért dobódsz fel, tudtommal a kutatók még nem tudják megmagyarázni.

2016. febr. 14. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, endorfin termelődik, nem dopamin. De az is lehet, hogy rosszul tudom, vagy mindkettő termelődik.


Az endorfin amúgy érdekes anyag, mert fájdalomcsillapító hatású, bizonyos drogokban is van hasonló anyag, és boldogsághormon. Ezért van az, hogy, amikor nagyon boldog vagy, kevésbé érzed a fájdalmat (pl. beütöd a kezed). Meg, mivel fájdalomcsillapító hatása van, fájdalom hatására is felszabadul, ezért van, hogy a csilipaprika is "endorfinforrás", meg ezért okoznak maguknak egyesek fájdalmat (pl. én is).


Szóval, a lényeg, hogy bizonyos hatásokra hormonok szabadulnak fel, ilyen az endorfin, ami euforikus állapotot okoz, felszabadulhat pl. csoki, zene, éneklés, fájdalom hatására, meg gondolom sok más hatásra is. (Nem tudom, lehet, hogy szex közben is keletkezik, de lehet, hogy csak dopamin van olyankor.)

2016. máj. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Csokit és más egyebet értem, hogy miért szabadít fel hormonokat. De a zene miért?
2016. máj. 15. 18:10
 9/10 A kérdező kommentje:

Érted, hogy mire célzok? A csokinál érthető, mert beviszed a testedbe, és onnantól fogva neked semmi dolgod nincs: hormonális változás jöhet létre. De a zenénél elvileg akkor pusztán tudatilag működik a dolog, mert nem közvetlenül hat a hormonokra.


Egyébként az én elméletem az, hogy a zene a tánc eszköze, ami az állatvilágban egy párkeresési aktus. Ez hormonális változásokkal járhat; ezzel ösztönzi a táncot a szervezet. A zenének szerintem ehhez van köze. Elképzelhető, hogy minden tánc tartalmaz egy immanens ritmust. Kissé bombasztikusan fogalmazva: a zene a hangokban megnyilvánuló tánc; és ezt szintén jutalmazza a szervezet.

2016. máj. 16. 10:47
 10/10 anonim ***** válasza:

Akár abban is lehet valami, amit te mondasz.


Mondjuk én nem vagyok oda a táncért, akármilyen jó a hangulat, én nem bírok táncolni. Viszont, ha egyedül vagyok a szobámban, és bekapcsolom a kedvenc zenéimet, akkor idióta mozdulatokkal ugrálni meg hadonászni kezdek, mintha táncolnék, de nagyon gázul XD Néha még balettmozdulatokat is viszek bele :D :D :D


Mindenkinek megvan a saját ízlése, talán ez az, hogy a kedvenc zenédet hallva jobban érzed magad. Én is csak a kedvenc zenéimre őrülök meg.

2016. máj. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!