Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egyesek miért gondolják azt,...

Egyesek miért gondolják azt, hogy nekik alapjáraton kijár a tisztelet?

Figyelt kérdés

Sajnos sok ilyen esetet tapasztaltam már.


Rengeteg olyan idős emberbe belebotlottam már, akik fennhordták az orrukat, maguknak mindenféle hangnemet és beszédstílust megengedtek, de én ne merjek a bunkózásukra visszaszólni, mert én fiatal vagyok, ők öregek, és azért, amiért ők öregek, őket automatikusan tisztelni KELL!

Miután megmondtam az egyiknek, hogy az öregség nem érdem, hanem állapot, fel volt háborodva.


Vagy az olyan emberek akik bunkók, pofátlanok, leszólnak mindenkit, de őket tisztelni kell, mert ők idősebbek, mint az "áldozat". Volt, hogy egy anyuka elém pofátlankodott a gyógyszertárban a kislányával, majd mikor szóvá tettem, hogy ne haragudjon, de én voltam itt előbb, menjen vissza a sorba a helyére, akkor fel volt háborodva, hogy én 22 éves létemre milyen takony vagyok, hogy őneki kijár a tisztelet csak azért, mert ő 45 éves, ő anyuka, ő idősebb mint én.


De itt is olvasok ilyen agyament baromságokat, miszerint egyes férfiak csak azért tisztelnek minden lányt, mert lánynak születtek, és emiatt sok lány alapba el is várja már a tiszteletet. (tisztelet a kivételnek)


De ugyanez sok szülő is. Ő megszülte a gyereket, ő eltartja, ezért a gyereknek kutya kötelessége szerintük tisztelni a szülőjét, akármilyen undorító módon viselkedik is a szülő a gyerekkel.


Miért van ez?

Miért hiszi sok idős, felnőtt, szülő, stb, hogy nekik alapba kijár a tisztelet csak azért, mert ők azok, akik?

Nem jut az eszükbe, hogy a tiszteletet ki KELL érdemelni, és nem alapba elvárni?


Veletek történtek már ilyen esetek? Ti mit gondoltok erről?



2016. ápr. 16. 07:20
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem mindenminek kijár a tisztelet, kortól, nemtől, származástól stb. függettlenül. De a tiszteletet is ellehet játszani.
2016. ápr. 16. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert alapvetően mindenkinek kijár a tisztelet.
2016. ápr. 16. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
70%

Én is azon a véleményen vagyok, hogy a tiszteletet ki kell érdemelni.

Ez persze nem azt jelenti, hogy mindenkivel egy b*nkó paraszt vagyok.

2016. ápr. 16. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim válasza:
100%

Én egyet is értek ezzel meg nem is. Ahogy az előzőek mondták, mindenkinek ki jár a tisztelet attól függetlenül, hogy kicsodáról van szó. Meg kellene azzal tisztelnünk egymást, hogy kivárjuk a sorunkat pl. a gyógyszertárban, vagy a buszon azzal, hogy nem mondunk rosszat arról, aki ül és nem akarja átadni a helyét. Meg kellene várnunk, amíg az előttünk álló előre enged vagy a buszon átadja a helyét. Lehet akármilyen idős vagy fiatal is a személy, nem tudhatod, hogy siet-e valahová és azért nem enged előre vagy egyszerűen csak nincs kedve hozzá. Lehet, hogy valaki azért ült le a buszon, mert különben rosszul lenne, vagy fáj a lába és nem szabad neki sokáig állni. Igen, fiataloknál is előfordul az ilyen! És még lehetne ezer meg ezer példát felsorolni, de nem fogok, mert szerintem már leesett mindenkiek, hogy azt gondolom, ha valaki nem ad nagyobb tiszteletet valakinek saját magánál, akkor még nem bunkó. Az a bunkó, aki ezt szóváteszi. De az alaptisztelet jó lenne, ha meglenne minden embertársunk felé: a türelem, a megértés, az, hogy nem szólunk bele, mások hogyan élik az életüket.

De ma már mindenki siet, mindenki mindent gyorsan akar, és ha nem vigyázol, könnyen elvehetik a kiérdemelt helyed. És szerintem nem a mai fiatalokkal van a baj, hanem csak néhányukkal. De az emberek képesek általánosítani és azt mondani: "ezek a mai fiatalok.." Tízből kilenc kamasznál azt látják, hogy mobiltelefont nyomkodnak és erre jön az fent említett mondat:"Ezek a mai fiatalok csak telefonozni tudnak." Általánosítás. És az általánosításból következik, hogy akik nem tartoztak bele az "ezek" kategóriába, ők is belefognak.. az az egy olyanná válik, mint a többi kilenc. És nemcsak a technológia rohamos terjedése miatt, hanem azért, mert úgy érzi, hogy ezt várják el tőle. Hogyha már a többség ezt csinálja, neki is kell. Tehát egy tizenévest nagyon könnyű befolyásolni, ilyen

mondatokkal.

De nagyon eltértem a témától. Ebből azt akartam kihozni, hogy mindenkinek meg kell adnunk a tiszteletet, és ne higyjük azt, hogy nekünk több jár, akármilyen korúak, neműek vagyunk. Talán az egyetlen kivételt a betegek, testi fogyatékossággal rendelkezőek képezik. Segítsünk rajtuk! Nem ők tehetnek róla, hogy ilyennek születtek vagy ilyenné váltak. Legyünk emberségesebbek!

2016. ápr. 16. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
43%
Minek tiszteljek egy vadidegent? Tett valami tiszteletreméltót, amiért nekem tisztelni kellene? Ja, hogy öreg, meg végigdolgozta az egész életét. Nagy dolog. Ez kb mindenkiről elmondható, semmi extra nincs benne. Akkor tisztelném, ha esetleg nem munkával kereste volna a kenyerét, hanem az eszével. (ez csak egy példa)
2016. ápr. 16. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
71%
Nos, alapjáraton jár a tisztelet az embereknek de sokan túlságosan is tulgondolják ezt. Amiket említettél tökéletes példák arra amikor nem jár ki. Ha valaki pofátlan és tolakszik azt miért kellene tisztelni ? Ha mondjuk látom, hogy ott van mellette a kislány és szépen megkér lehet előre is engedem pl, na de így... nem tudom mit vár. Többek között a nőket azért tisztelk sokan mert be akarnak nekik nyalni. Tőlem pl egy buta felszínes nő nem fog kapni egy csepp tiszteletett sem.
2016. ápr. 16. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Nem erre értettem.

Hanem arra, hogy aki nem tisztel másokat, fölényes, bunkó, lekezelő, az miért várja el, hogy őt tiszteljék csak azért, mert ő öreg, szülő, felnőtt, stb?

Nem egy embertől hallottam már azt, hogy ha ő bunkó, az OK, de én ne legyek az, mert ő idősebb nálam, és nekem őt tisztelnem kell.

2016. ápr. 16. 10:05
 8/15 anonim ***** válasza:
12%

Az életben néha előfordulnak helyzetek, amikor valaki tolakszik stb. - mint amit leírtál az anyával meg a gyerekkel. Viszont te sokkal undorítóbban viselkedtél, mert ilyenkor többre mész, ha higgadtan a tudtára adod, hogy "elnézést, de én voltam itt előbb", de ez, hogy nekiugrasz és fennhéjázóan bunkózni kezdesz, hogy takarodjon a helyére - ezzel semmiben sem vagy különb. Arra ugyanis téged sem jogosít fel semmi, hogy bunkó legyél másokkal, még az sem, hogy nem tiszteled, és az sem, hogy ő tiszteletlenül viselkedett veled.


Úgyhogy nem értek veled egyet, sőt, az ilyen emberek nagyon is unszimpatikusak nekem. És nagyon is igaza van az anyukának, hogy egy 22 éves taknyos mit ugrál. Igaz, ő is tévedett, amikor a sor elejére akart menni, de téged semmi nem jogosított fel arra, hogy bunkó legyél vele.


Csatlakoznék az első hozzászólókhoz, a tisztelet mindenkinek kijár, és senki nem érdemli meg, hogy alapjáraton bunkón viselkedjenek vele. Amikor pl. az öreget lecseszed, hogy az idős állapota miatt miért kéne tisztelned - abban a szituációban is te vagy az alpári bunkó paraszt, egy egoista, önimádó taknyos.

2016. ápr. 16. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
15%

Na jó, az előző hozzászólásomban lehet, hogy kicsit keményen fogalmaztam, szóval bocs.


Csak én ahogy láttam eddig, a legtöbb szituációban nem az öreg a hibás és a bunkó, hanem inkább a mai fiatalok, akik nincsenek megnevelve, és a semmire elvárják, hogy tiszteljék őket olyan emberek, akik már végigéltek egy egész életet. Én nem azt mondom, hogy tisztelni KELL mindenkit csak azért, mert öreg, hanem azt, hogy ne gondolj már magadról túl sokat, és ha szembekerülsz egy idős emberrel, akkor úgy illik, hogy te legyél vele udvarias stb. Pl. mindig a fiatalabbnak illik előre köszönni, előre engedni, segíteni az idős embert. Ez ellen lázadni és elvárni, hogy téged tiszteljen valaki, elég alpári dolog.


És ha egy idős ember követeli a tiszteletet és ingerült, bunkó lesz (pl. követeli, hogy add át a helyedet a buszon, mivel hogy ő öreg), akkor rá kell hagyni és kész, azzal semmire se mész, ha elkezdesz vele bunkózni. Az én szememben ez semmiben nem különbözik az öreg viselkedésétől.

2016. ápr. 16. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

""elnézést, de én voltam itt előbb", de ez, hogy nekiugrasz és fennhéjázóan bunkózni kezdesz, hogy takarodjon a helyére "


Már bocs, de nagyon el vagy tévedve. Tudsz olvasni?

Mondtam neki, hogy ne haragudjon, de én voltam itt előbb, majd megkértem, hogy ne furakodjon elém, erre én lettem leugatva.

Miért legyek én tiszteletteljes, ha a másik nem az?

2016. ápr. 16. 12:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!