Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Aki viszonylag kicsiben csal,...

Aki viszonylag kicsiben csal, kicsiben becstelen, az miért gondolja, hogy joga van megszólni azt, aki bátrabban csal?

Figyelt kérdés

A kérdés nem rólam szól, közalkalmazott vagyok bértábla szerint kapom a fizetésem, és olyan balek vagyok, hogy a lakásomat nem merem kiadni feketén albérletbe, mert tuti, hogy rámjönne az adóhivatal:) Viszont van két fodrász ismerősöm. Az egyikük a városban bérleti díjt fizet, és mindent, ami ehhez tartozik, de számlát nem ad (nyilván valakinek igen, mert másképp nem lehetne elszámolni a minimumra bejelentett bevételt), a L'Oreal flakonokat olcsó Kallos samponnal tölti fel, és még lehetne sorolni. Ott csal, ahol nem kell álmatlan éjszakákat töltenie a lebukás veszélye miatt. A másik ismerősöm meg teljesen feketén dolgozik otthon, kb. feleáron a másik ismerősömhöz képest, és tényleg azzal az anyaggal dolgozik, amire ki van számolva az ár.


Előbbi ismerősöm kígyót-békát kiabál a másikra, hogy milyen becstelen, hogy feketén dolgozik.


Nem azért írtam ki a kérdést, mert bármelyikük felfogását helyesnek tartom, és külön kérem, hogy ne kezdje el számolgatni senki, hogy vajon kinek több a végső bevétele, mert szerintem nem ez a lényeg. Csak arra vagyok kíváncsi, hogy mi az alapja annak a felfogásnak, hogy aki csak kicsit csal, az még becsületes?


2016. dec. 16. 10:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Az az alapja, hogy az ember ha (szerinte) valami jót cselekszik, akkor téves felfogásból feljogosítva érzi magát a csínytevésre, amire egyfajta jutalomként is tekinthet az eddigi helyes munkájáért. Ez egy létező pszichológiai jelenség, de hogy mi a pontos neve azt ne kérdezd, én is csak laikus vagyok néhány szakkönyvvel.


Visszatérve a kérdésre: Aki már benne van a fent említett állapotban, az jónak tartja magát tolerálható hibákkal, de ha a másik egyén pont abban csal, ami az alanyunk hamis becsületérzésének az alapját adja, akkor vagy be kell ismernie, hogy nincs becsülete (hisz ugyanaz a felállás, csak tükrözve), vagy a végletekben való gondolkodással kell védekeznie, ami fenntartja a sajátos illúzióját.

2016. dec. 16. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!