Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha nem lehet embert ölni/bánta...

Ha nem lehet embert ölni/bántalmazni, akkor a többi állatot (disznó, kecske vagy akár a légy) miért lehet lelkiismeret nélkül, akár ipari méretekben gyilkolni?

Figyelt kérdés
Amikor lecsaptok egy legyet/pókot, akkor ti nem gondoltok bele, hogy elvesztek egy életet? És ezt teheti akár egy teljesen ártatlan 8 éves szőke kislány is, aki ezzel kvázi gyilkossá válik. Én nekem mindig bűntudatom van, ha meg kell ölnöm egy legyet vagy más rovart pedig tudom, hogy nem tennék ilyet ha nem idegesítene. De említhetném akár a szarvasmarhát/csirkét/disznót, amelyet az ember ipari méretekben öl meg. Egy olyan állat élete miért nem ér annyit, mint egy emberé? Vagy akkor már miért nem legitimálják, hogy mindenki mindenkit gyilkolhat és akkor nincs kivételezés ember és haszonállat között? Ők is ugyanolyan élő, érző lények, mint mi. És mondom mindezt férfiként.

2017. jún. 22. 20:37
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
60%

A haszonállat nevében benne van hogy miért él. Egy kicsit élni még mindig jobb mint semennyit. Ha nem ennénk húst akkor az állatok ipari mennyiségű szaporítása indokolatlan lenne, így értelmük sem lenne. Lenne pár tehén meg disznó mutatóban az állatkertben, hogy olyan is van.


És persze ha húst nem ennénk akkor a növényvilág lenne kipusztítva. Ugyanakkor ha nem evett volna húst az ember akkor sosem fejlődött volna az agya és ért volna el bármit amitől az állatok fölé kerekedhetett volna. Mi is legelő állatokká fejlődtünk volna és azon gondolkodhatnál hogy a csúcsragadozó milyen szemét mert megette a gyerekedet vagy az öreg, beteg, lassabb állatot. Persze állatként ez sem lenne morális kérdés, hanem az élet része.

2017. jún. 22. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
21%

AZ EMBER NEM ÁLLAT.

AZ EMBER NEM ÁLLAT.

AZ EMBER NEM ÁLLAT.


Mindazonáltal borzalmas öldöklés folyik az állatok esetében.

2017. jún. 22. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
0%
ez oda-vissza is működik. a bikát sem ölik meg a társai vagy büntetik meg, ha mondjuk megöl egy embert...:D
2017. jún. 22. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
55%
Hát azért ez nem ilyen egyszerű. Egy légy lecsapását nem nevezném gyilkosságnak. De mondok jobbat! Ettél már hamburgert, húslevest, vagy virslit mustárral? Ha igen, akkor te is gyilkos vagy?
2017. jún. 22. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
41%

A házban lévő rovarokért nem érzek bűntudatot, mert ő jött be, kvázi én csak "megvédem" magam.

A haszonállatok pedig azért élnek, azért tenyésztjük őket, hogy majd le lehessen vágni őket.

Azzal egyetértek, hogy jobb körülmények közt kéne tartani őket, de azzal, amit a harmadik utolsó mondatodban írtál nem értek egyet (értelemszerűen)

2017. jún. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
15%

" Egy kicsit élni még mindig jobb mint semennyit. "


Egy olyan kicsi ketrecben? Az ipari állattartás állatkínzás. Nem az a baj, hogy megesszük őket. A baj az, hogy azért születnek meg, hogy egész rövid életük egy kínszenvedés legyen.

2017. jún. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
55%
Akkor pusztulj éhen. Ennyi erővel ne egyél növényt se, mert lehetnek annak is érzései. Hiába nem tud beszélni. Sokáig az állatokat is lebecsülte az ember.
2017. jún. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
35%
Az ember nem állat, még ha bizonyos szempontból rokonfajok is.
2017. jún. 22. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
61%

Ez egy nagyon szép kérdés, gratulálok hozzá! :)

Én ugyan nem értek egyet a te álláspontoddal, de megpróbálom az én szemszögemből megvilágítani a problémát.


Az érvelésem kétirányú lesz.

Egyik irányból az emberi öntudatot fogom összevetni az állatokéval, a másik irányból pedig az ember táplálkozásáról fogok szót ejteni.

Tehát az emberi öntudat... Az ember egy olyan lény, amelynek öntudata van. Tehát tisztában van az egyén önmagával, mint egyszeri és megismételhetetlen személlyel, illetve tisztában van az emberiséggel, mint közösséggel.

Ez azonban az állatokra nem igaz. Részben tisztában vannak önmagukkal, ösztönösen a saját fajukkal is, de olyan komplex emocionális világgal, mint az ember, nem rendelkeznek. Ilyen módon, ha mondjuk az anyja előtt leöljük a kocát, nem okozunk neki lelki sebet. Az emberben viszont igen. Tehát, noha az való igaz, hogy ölni valahol mindenképp bűn, hogy úgy fogalmazzak, kisebb bűn kioltani egy öntudattal nem rendelkező, vagy csekély öntudattal bíró lényt egy embernél.

Felmerül a kérdés a súlyos neurokognitív fejlődési zavarral élőkről. Itt jön képbe az embernek az emberiségről kialakult képe: akármilyenek is az emberek, az egyén összességében azt akarja, hogy (emberségből) segítsen a társain.


A másik oldal az ember táplálkozása. Gumós zápfoggal vagyunk megáldva, ez azt jelenti, hogy fogyasztunk húst. Ezért ebből a szempontból megvilágítva szükségszerűnek mutatkozik az állatok életének kioltása, merthogy a döghús már nem alkalmas az emberi fogyasztásra.


És még egy harmadik szempontot is kilátásba helyeznék. Mennyivel rosszabb egy állatnak a vadonban kínok kínja között órákon át döglődni, mint az üzemben többé-kevésbé épelméjű módszerrel egy pillanat alatt elhullnia?


Zárszóként... Tudom, hogy rendkívül idealista képet festettem eléd, de azt gondolom, hogy az ésszerű nézetütköztetéshez szükségszerű az idealizmus.


Amúgy én is pasi vagyok. :D

Csak fiatalka, 16 éves. :D

2017. jún. 22. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
72%

Ez egy elég bonyolult dolog. A rovarok nem érdekelnek.

Engem az szokott zavarni, mikor egy állat túl szaporodik, és elkezdik irtani. Azért nézzük már magunkba, rohadt sokan vagyunk, és sokkal nagyobb kárt teszünk a földben, mint bármelyik állat.

Meg ott vannak a kóbor állatok, sokszor megölik őket. Nem ők tehetnek róla, hogy az utcán vannak, hanem mi, mert nem vállalunk felelősséget értük. Ha meg odaszülettek, akkor sincs jogunk bántani őket (max. önvédelemből). Ennyi erővel öljük meg a hajléktalanokat, lehet, hogy nem tehetnek róla, hogy odakerültek, de nincs hasznunk belőlünk, sőt vannak olyanok, akik kifejezetten zavaróak vagy veszélyesek (egyszer követet éjszaka egy).

Fogyasztás céljából ölni nem baj. Szerintem (kannibálok kerüljenek). Viszont a körülményekkel nagy gond van, sokkal jobb lenne, ha mindenki a természetben vadászna az ételére; de nem hiszem, hogy sokan visszamennénk abba az időbe (én sem). Megszoktuk ezt, kényelmes nekünk. Hidd el egyhamar nem lesz változás. Át lehet állni biotermékekre, az is több, mint a semmi.

2017. jún. 22. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!