Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Kiéghet valaki tizenévesen...

Kiéghet valaki tizenévesen vagy inkább depressziógyanús?

Figyelt kérdés

A húgom most készül egyetemre, csinált kettő emelt érettségit, és két felsőfokú nyelvvizsgát az elmúlt két évben + mindenből ötöse lett + a jogsit is megcsinálta. Abbahagyta a sportolást, amit 9 éves kora óta csinált, ami láthatóan nagyon megviselheti.

Velem bunkó, szüleivel (apukánkkal és az anyjával) tiszteletlen, otthon nem segít be, nem lehet kirángatni hazulról, ha megy, mindig csak a barátjához megy, pedig néha már panaszkodik, hogy oda se akar menni, de ha nem megy, a barátja megsértődik, mondván hanyagolja és az érettségi a kapcsolatuk rovására ment. Egész nyáron otthon volt, néha elment futni vagy kosarazni, de nem megy el se bulizni, se a barátaival sehova, csak a barátjához. Nem dolgozott nyáron, és csak ritkán segített be. Ha ki lehetett rángatni, vagy rávenni hogy csináljon valamit (hívtam erre-arra, vagy átmentem hozzájuk hogy főzzünk együtt vagy takarítsunk) picit felélénktült, de pár napra rá visszahzuhant. A barátja is rossz hatással van, mert elvárja, hogy menjen elé a munkahelyére, amikor végez, és veszekszik vele, ha késik vagy nem ér rá.


2017. aug. 19. 15:18
 1/7 anonim ***** válasza:
23%
inkább csak hisztis pi--a.
2017. aug. 19. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 TR75 ***** válasza:

Persze, hogy kiéghet. Amiket írtál róla, azok alapján simán lehet kiégés. Pihennie kellene, kikapcsolódnia (nem otthon, hanem valahol máshol, olyan helyen, ami nem emlékezteti az otthonra).

Lehet ez akár szorongás is az egyetemtől, meg a bizonytalan jövőtől is.

Ki kellene kapcsolódjon, mert ez egyre rosszabbá válhat.

2017. aug. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Illetve sokat sír és alvászavara van.
2017. aug. 19. 15:24
 4/7 TR75 ***** válasza:
A másik dolog, ami eszembe jut, hogy nem tudom, milyen a szülők, illetve a család elvárása felé, mert amiket az első bekezdésben írtál, azok bizony kemény melót jelentenek, két felsőfokú nyelvvizsga érettségi előtt, eminens tanuló, jogsi, emelt érettségi. Ez nagyon sok. Emögött lehet teljesítménykényszer. Akár külső elvárások miatt, akár saját maximalizmusa miatt, lehet versengés akár veled, akár a szülőkkel, sok dolog játszhat közre ebben.
2017. aug. 19. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Mondjuk a két emelt érettségi nem olyan vészes, mert nyelvi érettségik voltak. Velem nem versenyezhet, mert teljesen más irányban tanulok.


Viszont az anyukájának nagy az elvására felé. Azt szokta mondani, hogy neki nincs más dolga, csak hogy tanuljon, akkor más ezt csinálja jól.

2017. aug. 19. 15:42
 6/7 TR75 ***** válasza:

"Mondjuk a két emelt érettségi nem olyan vészes, mert nyelvi érettségik voltak. Velem nem versenyezhet, mert teljesen más irányban tanulok."


Az érettségi már önmagában stressz, az mindegy, hogy történetesen pont a felsőfokon beszélt nyelvből teszi le.

A verseny nem csak tanulásra értendő. A pozícióért is versenyezhet, vagy valamiben olyan akar lenni, mint te, vagy éppenséggel jobb, ha pont abban nem is, amiben te jó vagy, akkor valami másban, mindegy, csak túlszárnyalhasson (pl. sikeres vagy az állásodban, akkor ő a sajátjában még sikeresebb akar lenni, ha közkedvelt vagy, ő még jobb fej szeretne lenni, ha segítőkész vagy másokkal, ő Teréz anya szeretne lenni, ha te szép vagy, ő gazdag akar lenni; csak valami módon kompenzálhassa valamilyen vélt vagy valós hátrányát).

Ne értsd félre, nem állítom ezt, csak gondolkodom.


"Viszont az anyukájának nagy az elvására felé. Azt szokta mondani, hogy neki nincs más dolga, csak hogy tanuljon, akkor más ezt csinálja jól."


Ez mondjuk épp elég nyomás. Teljesítenie kell, "mert akkor szeretik".

Az más kérdés, hogy valóban az-e a helyzet, hogy ha valamiben nem tökéletes, akkor ezt éreztetik vele, vagy ezt csak ő érzi-e így.

Az alvászavar szintén stresszre utal. Ezt ki kellene adnia magából.

2017. aug. 19. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szerintem depressziója van. Túl hajtotta magát. Nekem egyetem alatt volt. 10 hónapot kórházban voltam.
2017. aug. 19. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!