Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Igaz az, ha valakibe gyermekko...

Igaz az, ha valakibe gyermekkorában kisebbségi érzést tápláltak, az végigkísérheti egész élete folyamán?

Figyelt kérdés

Valakitől hallottam pszichológus szakemberek tapasztalata ez.

Visszatekintve gyermekkoromra azért esetemben túlzás lenne ezt állítani, de tény, hogy mindig visszahúzódó, többnyire csendes gyerek/diák voltam. És hát azért akadtak időnként olyanok, akik ezt észrevették és kihasználták. Vagy a tanulásban vagy csak egyszerűen csúfoltak. Gondolom, ezt ma sem nézik jó szemmel, ha valaki jó tanuló, esetleg elit gimnáziumban. (Az eredményeimmel sosem kérkedtem, igyekeztem inkább segíteni a társaimat.)

A felnőtt életemben is előfordult már többször, hogy hagytam, a domináns fél uralkodjon felettem. Mindig abban a hitben élek, hogy aki felettem van vagy csak egyszerűen idősebb nálam, annak feltétlenül mindig és mindenben igaza van, én vagyok a hibás, én végzem mindig rosszul a feladatomat.

Az az érzésem, ez valami maradvány a gyermekkoromból, amiből ideje lenne kitörni, de úgy érzem, nem megy.

Mindezekből önértékelési zavaraim keletkeztek, nem érzem magam értékes embernek.

Van esetleg olyan, akinek hozzám hasonlóan kihatottak a gyermekkori élmények a felnőttkorára?


Válaszaitokat előre is nagyon köszönöm!



2017. nov. 28. 09:07
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Én is ezt tapasztaltam hogy a gyerekkori neveltetés hatással van a felnőtt korra is. Sőt, nem is akármennyire, mert többször történt az hogy ha valami rossz ember becsapott akkor belebetegedtem. Viszont úgy gondolom hogy felnőtt korban is át tudja magát programozni az ember. Hosszú idő, kitartás, türelem kell hozzá de nem tartom lehetetlennek.

Épp nemrég volt egy kérdés itt a gyakorin, amiben oda lyukadtunk ki hogy az epigenetika szerint akár az utódainknak is tovább örökíthetjük például a meghunyászkodó tulajdonságot. Tanult, életben szerzett tulajdonság, de némi infót a DNS is raktároz, nem csak az agy. Tehát nagy gonoszságnak tartom a rossz neveltetést, például azt hogy hunyászkodj meg mert mindig a másiknak van igaza. A tapasztalat az hogy pont nem a tolakodóbbnak szokott igaza lenni.

2017. nov. 28. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mansour ***** válasza:
100%

Persze, aki eleve visszahúzódó természetű, az szinte elkerülhetetlenül begyűjt egy csomó negatív visszajelzést, ami még bátortalanabbá tesz. Ez egy negatív spirál, amiből nagyon nehéz kitörni. Valódi önbizalmat csak sikerekkel lehet szerezni, amit a hétköznapi életben nem lehet könnyen elérni. Sokan úgy próbálnak kitörni, hogy hamis önbizalmat építenek maguknak. Ez egy ideig még működhet is, de az a nagy veszélye, hogy hirtelen össze tud omlani, és akkor nagy a baj. Akkor jön a menekülés az italba, vagy az erőszak másokkal és/vagy önmagával szemben.

Az sem teljesen esélytelen próbálkozás, hogy tudatosan "átprogramozod" magad, de ez nem kis erőfeszítés, és nagyon észnél kell lenni, mert könnyen átcsúszhat a dolog hamis önbizalom építésbe.

2017. nov. 28. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm az építő jellegű kommenteket! Megfogadom őket, igyekszem elkezdeni alkalmazni az életemben.
2017. nov. 28. 09:51
 4/8 anonim ***** válasza:

nekem gyerekkoromban azt táplálták, hogy "semmire nem vagyok jó" "mindenben béna vagyok"...

elég sokat elérte, másoknak és magamnak is bizonyítottam, hogy ez nincs így, elég jó az önbizalmam, de néha van olyan, hogy kicsit én is megtorpanok, hogy "ezt nem tudom megcsinálni", aztán persze sikerül és még könnyebb is, mint gondoltam


elég sokat küzdöttem ellene és ma már simán tudom, hogy én is vagyok olyan jó, sőt bizonyos embereknél jobb (persze bizonyos téren csak), de elfogadom, hogy mások más területen jobbak nálam

nem szégyen segítséget kérni, vagy elfogadni ha felajánlja a másik

2017. nov. 28. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Azért lehet igaz, mert egyrészt ezek önbeteljesítő jóslatként működhetnek, ha az illető elhiszi, másrészt az érzésvilág időtlen és irracionális, tehát ha ezekre visszagondol és jelentőséget tulajdonít a negatív mondanivalónak, mindegy, hogy mikor mondták, ugyanolyan erővel fog hatni, mert "arra figyel"... :-(
2017. nov. 28. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ez a gyerek jellemétől is függ. Van aki ez ellen tiltakozik (gyerekként is) és pont az ellenkező hatást érik el vele... Puzsér jó példa erre
2017. nov. 28. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm Mindenkinek, aki azóta is írt, bizonyosan tudni fogok belőle meríteni.
2017. nov. 29. 07:45
 8/8 anonim ***** válasza:
én a faterom miatt (nyugodjék békében)állandó célpont voltam,sok gúnyos megjegyzést kaptam,gyerek koromtól, szinte 40 éves koromig.falumbeli haverjaim nincsenek is, nemhogy csajaim . Ma már másik városban élek,itt nem ismerik a múltamat,de ha elkerülök egy új munkahelyre, mindíg rettegek,hogy megkérdezik ,mivel foglalkozott apám,vagy van ott falumbeli,aki még emlékszik rám, rá.Még most is annyira nyomaszt,hogy úgy néz ki jövőre másik megyébe költözök,ott talán még véletlen sem találkozok falubelivel.
2017. nov. 30. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!