Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A "Hippokratészi" eskü szövegé...

A "Hippokratészi" eskü szövegétől az orvosnak jelentkező középiskolások miért "ijednek meg"?

Figyelt kérdés

A "Hippokratészi eskü", ami az SZTE-n így hangzik.:

"Én ...........,

amikor az orvosok sorába lépek,

becsületemre esküszöm,

hogy tehetségemet és tudásomat,

az emberiség javára fordítom.

A Szegedi Tudományegyetem iránt

tisztelettel viseltetem.


Azokat,

akik engem az orvosi tudományra megtanítottak,

mestereimnek tekintem,

irántuk mindenkor hálát és tiszteletet tanúsítok.


Orvosi tudomásomat és tapasztalataimat

a jövendő orvosnemzedékeknek tovább adom.

Ismereteimet állandóan gyarapítom

és azon leszek,

hogy az orvosi tudományt fejlesszem.

Hivatásomat lelkiismeretesen gyakorolom.


Fogadom, hogy orvosi tudásomat

az egészség megőrzésére és a betegek javára fordítom.

A betegek gyógykezelésében meggyőződésem

és tudásom szerint

csak azt alkalmazom és tanácsolom,

ami a javukra válik

és óvni fogom őket

az egészségre káros

és ártalmas hatásoktól.


Akár az orvosi szolgálat közben,

akár azon kívül

bármely titkot megtudok embertársaimról,

azt – hacsak törvény nem követeli –

senkinek fel nem fedem.

A beteggel,

illetve ha a beteg érdeke úgy kívánja, hozzátartozóival,

időben és kíméletesen közlöm

betegségének természetét

és a gyógykezelés módjait.

Orvosi bizonyítványt

csak igaz meggyőződésem szerint adok ki.


A betegek, orvostársaim

és a társadalom egésze iránt

a doktori címhez méltó magatartást tanúsítok,

az orvosi hivatás becsületét

és nemes hagyományait megőrzöm.

Társadalmi, politikai,

nemzeti, faji és vallási akadályok

nem állhatják útját hivatásom teljesítésének.

Ezt az esküt ünnepélyesen,

szabad akarattal teszem.

" forrás: [link]


A SOTE-n napjainkban használatos eskü szövege.:

Én .........., esküszöm, hogy orvosi hivatásomhoz mindenkor méltó magatartást tanúsítok. Orvosi tudásomat a betegségek megelőzésére, a betegek testi-lelki javára, betegségük gyógyítására fordítom. A hozzám fordulók bizalmával, kiszolgáltatott helyzetével visszaélni nem fogok, titkaikat fel nem fedem. Egyenlő figyelemmel és gondossággal gyógyítok minden embert. Tudásomat és gyakorlati ismereteimet állandó képzéssel magas szinten tartom, de ismereteim és képességeim korlátait is tudomásul veszem. Az orvosi működésemmel kapcsolatos etikai követelményeket tiszteletben tartom. Arra törekszem, hogy az orvostudomány, valamint a Semmelweis Egyetem jó hírnevét öregbítsem és megbecsüléségét előmozdítsam. Isten engem úgy segéljen. -2014- [link]


Én ........ esküszöm, hogy hivatásomat kötelességeim teljes tudatában fogom gyakorolni. Tudásommal mindig az emberi életet és egészséget szolgálom. Képességeim és legjobb tudásom szerint megelőzöm a betegséget és enyhítem a szenvedést, segítek az embereknek részrehajlás nélkül, legyenek bármilyen nemzetiségűek, vallásúak, pártállásúak, társadalmi helyzetűek vagy másban különbözők. A rám bízott titkokat megőrzöm. Szakmai tudásomat az emberiesség követelményeivel ellentétben soha nem használom. Tanítóimnak, kollégáimnak és pácienseimnek a kijáró tiszteletet megadom, mindenkor hivatásomhoz méltó magatartást tanúsítok. Feladataimat a jogszabályok rendelkezéseinek, a kapott utasításoknak és a szakmai szabályoknak megfelelően teljesítem. Esküszöm a lelkiismeretemre és becsületemre, hogy mindezeket megtartom. -2016- forrás: [link]


"Hippokratészi" idézőjelben, hiszen ma mindenhol, kicsit más orvosdoktori esküt használnak, ami az időben is változik kis mértékben. Talán az aktuális eskü szövege valamelyest tükrözi az intézetek jelenlegi szellemiségét.


Ez ennyire ijesztő? Azt hittem, az egyetemenként, kicsit különböző esküszövegek ismerete segít az intézményválasztásban. Nem akartam, senkit megijeszteni.



2017. dec. 11. 15:38
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
Mert a többség szeret visszaélni a helyzetével. :) Benne van a válasz az esküben.
2017. dec. 11. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
95%
Mert még gyerekek (lelkileg és mentálisan). Azt hiszik, hogy mindent halál komolyan kell venni és ez örök elköteleződést, korlátozódást jelent. Pedig hány olyan eskü van az életben, amit az ember már akkor nem tart be, amikor kimondja az esküt és hányat megszeg. És az egésznek végül semmi következménye nincs. Házasságkötésnél is van kimondott eskü, aztán minden második házasság válással végződik. Aztán vannak ugye emberek, akik nem mondanak semmit és mégis szigorúan tartják magukat valamilyen alapelvükhöz (ezeket szokták gyakran hülyének tekinteni).
2017. dec. 11. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
100%
Honnan veszed, hogy ettől bárki megijed? És miért segítene a tartalmilag lényegében azonos esküszövegek ismerete az egyetemválasztásban?:D Ennél sokkal fontosabb szempontok vannak, aki orvosira jelentkezik, jó eséllyel bír annyi szellemi kapacitással, hogy nem egy általános esküformula némileg eltérő megszövegezése lesz a döntő érv.
2017. dec. 11. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 A kérdező kommentje:
# 3.: Onnan veszem, hogy leveleztem továbbtanulásról gimnazistákkal és már többedik orvosnak jelentkező, aki Facebookon egyszerűen letiltott, miután elküldtem neki több magyar intézmény orvosdoktori esküjét (addig leveleztek velem, semmi gond nem volt). Kimondottan, azzal a szándékkal tettem, hogy hasonlítsa össze a különböző szöveghasználatokat. Pl. nem mindegy, melyikben, mennyire fontosan és hol jelenik meg a beteg. Most gondolkodnak azon, hogy az SOTE, SZTE, PTE, vagy DE-re jelentkezzenek-e.
2017. dec. 11. 16:17
 5/28 A kérdező kommentje:

# 2.: Nem házassági esküről volt szó, annak megszegésével, "csak" a gyerekeknek és egy felnőtt nőnek és egy felnőtt férfinak megy tönkre az élete, akkor is, ha ezt tagadják.


Az orvosdoktori eskü megszegése emberek ezreinek teheti tönkre az életét.

2017. dec. 11. 16:20
 6/28 anonim ***** válasza:
100%
Csendben megjegyzem, hogy a második, 2016-os SOTE-esküformula nem orvosdoktori eskü.:-) Annak a szövege a 3 egyetemen ugyanaz (POTE, SOTE, DOTE), egyedül a szegedi tér el a megfogalmazásban, lényegileg azonban nem. Nem egészen világos, hogy hiányos ismeretekkel miért is óhajtasz "segíteni" bárkinek, azon pedig érdemes elgondolkodni, hogy talán nem az esküszövegektőli ijedtség az oka a letiltásodnak. Véleményem szerint egészen más van a háttérben.:D
2017. dec. 11. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
28%

Nekünk is le kellett tenni, és?


Attól sokan abortálnak pl., holott tiltja az eskü szövege.

2017. dec. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

# 6.: Valóban, de a 2014-es az igen!

forrás: Beavatási jelenségek az orvossá válás során, Doktori értekezés, Dr. Zsinkó - Szabó Zoltán

(a kettő nagyon hasonló) itt a DE-n hallgatható.: [link]


Viszont, megírhatta volna ezt, az illető, még mindig nem érthető, miért tiltott -tiltottak, mert nem egyedi eset- le.


Miért, nem mondhatom el a véleményemet másoknak, vélhetően a te ismereteid is sok esetben hiányosak. Talán kérjék a Jóisten segítségét? A Facebookon tudhatta, nem orvos vagyok, tisztában volt ezzel.


Csak öt, már végzett orvos évfolyamtársamat ajánlottam fel neki, még jó, hogy nem e-maileztem körbe őket kegyéért.

Mert az emberek elvárják a segítséget, de kedvességet, jóindulatot, már képtelenek a másik irányában tanúsítani.


És ki segít nekem? Senki...

2017. dec. 11. 17:02
 9/28 A kérdező kommentje:

Szerintem először szembesülnek vele, hogy emberéletek lesznek, lehetnek a kezükben, ill. sajnos, már 17 évesen sokuk csak a pénzt látja és a "jó" kis "biztos" megélhetési "lehetőséget".

Nem a hivatást!


A klinikai váróban az orvosprofesszor ajtaja előtt naponta, reggel 6-tól este hétig ülő 100 beteget nem látják, hiszen, még fiatal, egészséges emberek.


Talán, mégis gépészmérnöknek, vagy programozónak kellene menniük, nem orvosnak.

2017. dec. 11. 17:11
 10/28 anonim ***** válasza:
100%
Meg lehet, hogy neked sem facebookos segítőnek kellene menned. Túl sok kudarcélményed van. Hagyd ezeket a hálátlanokat, és keress magadnak olyan területet, ahol csakugyan hasznos lehetsz, és sikerélményed is van.
2017. dec. 11. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!