Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az miért van, hogy az emberek...

Az miért van, hogy az emberek egy része vészhelyzetben "lefagy", mikor a szervezeted reakciói (szaporább szívverés, magasabb vérnyomás, stb. ) arra készítenek fel, hogy vagy harcolj, vagy fuss el?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy rossz a kategória, de mi anno biológia órán így tanultuk, és valahányszor olvastam olyan sztorikat, ahol valaki "elfelejtett" védekezni mikor megtámadták, nem értettem, hogy lehetséges ez, biztos voltam, hogy velem ez nem fog előfordulni, mert rengeteg ötletem volt arra, hogy hogyan fogom megvédeni magam, ha valaki rám támad. Ma este először volt alkalmam ezt letesztelni, és a jó hír az, hogy se nekem, se az ingóságaimnak nem esett baja, a rossz meg az, hogy nem a négy lehetséges forgatókönyvet követtem, ami erre az esetre a fejemben élt (elfutás, kiabálás, gázspray, kulcscsomóval arconütés), hanem egy tök másikat.

Egy veszélyesnek tartott külvárosi lakótelepen lakok, vannak a lakótelepi buszon furcsa arcok, de sosem féltem még egyiküktől sem, viszont ma már mikor felszálltunk a végállomáson éreztem magamon valaki tekintetét. Megfordultam, láttam, hogy egy nem túl jól szituált fazon méreget, megrántottam a vállam, hogy biztos tetszem neki, de igazából már itt kezdtem magam kellemetlenül érezni. Aztán még egy megállóban is szálltunk le, itt már még feltűnőbben méregetett, amikor elértem a zebrához és elment mögöttünk a busz, akkor már futott utánam, és kiabált, hogy "állj már meg kisanyám, csak beszélgetni akarok". Szóval a "stresszhormonoknak" onnantól kezdve, hogy először észrevettem, hogy a fószer gázos és baj lesz vele, addig, amíg nem volt akció, kb. 10 percük volt termelődni, de mégse termelődtek elég gyorsan, mert kvázi lassított felvételben láttam, ahogy már a mellkasom előtt van a karja, és még itt se szaladtam el vagy ütöttem meg vagy kiabáltam, vagy bármi, hanem csak álltam, majdnem egészen addig, amíg túl késő nem lett. Utolsó pillanatban jött vissza az eszem, akkor viszont olyan megoldás jutott eszembe, amiről azt se tudtam, hogy létezik, ott találtam ki, szóval működött az üss vagy fuss reakció (az egyik lábam a lába mögé tettem, aztán meglöktem hogy beleessen a pocsolyába és elszaladtam), de azt a három másodpercet egyáltalán nem értem, amíg ott álltam földbe gyökerezett lábakkal, és nem volt egy gondolatom se, se a torkomon nem jött ki hang. A bioszkönyv és a józan ész szerint nem ezt kellett volna diktálnia a testemnek, hogy csak álljak és nézzek.

Mert fagytam én már le vizsgán pl., de az csak annyi volt, hogy nem jutott eszembe a tananyag, nem tudtam megszólalni, elfutni és bőgni akartam. Itt viszont pár másodpercig semmire nem gondoltam, még az elszaladásra vagy a sírásra se.

Ez miért van? Milyen pszichés vagy fizikai okai vannak ennek?


2018. febr. 14. 00:09
 1/5 anonim ***** válasza:
Mert több típusú ember van , ösztönös támadó - eszes trükkös - konfliktus kerülő elzárkózó . Aztán nem vagy felkészült se begyakorlott egy vitára se balhéra . A megérzés működött , de nem minden eset zárul így .Vissza óbégattál volna mit ugatsz anyáddal beszélgess azon meglepődik és a figyelem ráterelődik .Miközben a sprét rejtve markolod . A meglepetés fontos . Járj el önvédelem oktatásra nem boxra mert erőteljes emberrel nem állsz le birkózni . Paprikasprét tegyél zsebre nadrágövre ez a legerősebb és egy gagyibbal gyakorold a marokra fogva kirántást és hüvelykujjal fújást kinyomását . Az üvöltést és a kiabálást is . Kulcsok sokkolók hangriasztók semmit sem érnek .
2018. febr. 14. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Utólag már mindenki okos lenne, de azt, hogy hogyan ne kapcsolja le az agyad a villanyt, szerintem maximum akkor lehetne begyakorolni, ha fizetnél egy személyi edzőnek, hogy minden nap támadjon meg, amikor nem számítasz rá.

Engem az érdekel, hogy ennek milyen fizikai és pszichés okai vannak (a "lefagyásnak", akkor is, ha gyors a reakcióidőd a hétköznapokban)

Az önvédelmes begyakorlós elméletről annyit, hogy volt egy kolléganőm, aki járt önvédelmi tanfolyamra, csoportban gyakoroltak fogásokat. Aztán nekiesett a volt csávója, és ahelyett, hogy logikusan alkalmazta volna a tanultakat (amik elvileg már rögzültek), a magassarkú cipőjét kapta le és azzal ütött vissza :D

2018. febr. 14. 00:52
 3/5 anonim ***** válasza:
Vészhelyzetben beszűkül a tudat, és azt fogod tenni ami reflexből jön, ha meg nincs a helyzetre alkalmazható reflexed akkor leblokkolsz. Úgy tudod megelőzni, hogy elképzeled mit tennél ha ez meg ez történne, és akkor egy hasonló esetben az lesz a zsigeri reakciód. (De óvatosan mert valószínű nem tudod majd felülbírálni.)
2018. febr. 14. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ezért tanítják komoly katonai képzésben a folyamatos üvöltve adott parancsot közben robbangatnak melletted és bedobnak a vizes árokba lelöknek a dombokról teli málhazsákkal . Azért hogy megszokd a veszélyt a zajokat . Nem képzett személy vagy , ösztönből elrohansz vagy dulakodsz óbégatva . Ez ami a rendelkezésedre áll vagy az ha betanulsz még pár jó módszert . Én hiányolom az életszerű jeleneteket az oktatáson , dülöngélő figurák stírölését a hirtelen sarokba szorítást , hajba kapás kioldását . Aztán a védelmi eszközök előkészítését mozgásban hátrálva és támadva történő használatát . A szőnyegen zajló birkózás kevés és a kesztyűs harc is . villamoson 3 csövi nem a menetet számolja és a sportszerűséget .
2018. febr. 14. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Nézdd meg az állatvilágot, szinte minden állat kölykének a gyerekkori játéka valójában harc tanulás... nálunk meg ebben a modern t!rsadalomban, ha verekszik egy gyerek, az meg van szidva.. így aztán a legtöbbünkben kialakul a reflex, hogy verekedni nem szabad.
2018. febr. 14. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!