Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Felnőttkorban mennyire lehet...

Felnőttkorban mennyire lehet megtanulni az "r" kiejtését?

Figyelt kérdés
28 éves vagyok és 2 hónapja járok logopédushoz, mert eldöntöttem, hogy akarok javítani a raccsolásomon, hiszen a kollégáim folyamatosan cikiznek és most telt be a pohár. Számos munkahelyre is emiatt nem vettek fel. Azonban az elmúlt 2 hónap óta szinte semmi változást nem észlelek. A nyelvemet korábban is tudtam pörgetni, de nagyon erőltetetten tudok csak beszélni és olyan, mintha a szájüregem anatómiája is közrejátszat ebben, annak ellenére, hogy a logopédusom szerint semmi köze hozzá. Van itt olyan, aki felnőttként tanulta meg (logopédussal) az r betű kiejtését? Mennyi reményem van? Velem miért nem foglalkoztak a szüleim, mint más kisgyerekkel? :(

2018. júl. 2. 16:53
 1/3 anonim ***** válasza:

A logopedus megtanitotta felnottkorban a volt ovistarsamat is. O is raccsolt. Az exfiumat is elkuldtem logopedushoz.

A logopedus biztos,h megtanit . Ne aggodj.


Ne foglalkozz a multtal.

N/34

2018. júl. 2. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Eloszor meg kell vizsgaltatnod dokival, hogy nincs e valami szervi akadalya annak, hogy szepen beszelj. (pl rovid nyelvfek)
2018. júl. 2. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az, hogy 2 hónap után még erőltetettem pereg egyáltalán nem furcsa - hiszen egy olyan finommotorikus tevékenységet végzel, amit eddig nem szoktál meg, illetve nem így szoktad meg.


Sok gyakorlás és mindennapi használat után válik annyira automatikussá, hogy már nem érzed majd erőltetettnek.

Ehhez viszont az kell, hogy ne csak a logopédussal és ne csak az otthoni gyakorlások alkalmával (nem tudom mennyit gyakorolsz otthon) használd, hanem a pároddal, családoddal, barátokkal való beszélgetések alkalmával is. Még akkor is, ha hülyén érzed magad, vagy külön meg kell állnod hogy megpörgesd a "r" hangot egy szó közepén. Csak így tud automatizálódni.

És nem kizárt - sőt, normális -, hogy még hónapok fognak eltelni addig. Viszont egyre gördülékenyebben fog menni már akkor is, amikor még nem lesz teljesen tökéletes.


Volt felnőtt tanítványom - nála is akkor kezdett javulni, amikor legyőzte a zavarát az ismerősök előtt, és hajlandó volt használni a még nem gördülékeny, de megfelelően pörgő "r" hangját, akkor is, ha furán néztek rá, hogy megáll a beszédben külön "r"-t ejteni. Aztán egy idő után már senki nem nézett rá furán.


Ha a logopédusod azt mondta, hogy nincs gond, akkor biztosan megnézte a szájpadlásod, nyelvféked, és ami kell a hanghoz.

2018. júl. 3. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!