Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az egyik dolgozóm aspergeres...

Felhasznalo77 kérdése:

Az egyik dolgozóm aspergeres hogy kezeljem?

Figyelt kérdés
Elég határozott, karakán főnök voltam, és ma már tudom, hogy az amúgy kimagasló szakmai tudással rendelkező aspergeres kollégámat max. Megkérhettem volna bizonyos dolgokra. Rendkívül ritkán kb.3-4 alkalommal helyezkedtem szembe vele, de ő már ezért is a sátánnak tart, mindenhol összeférhetetlenségemet hangoztatja, ami nem igaz, de nem ezért fáj, hanem mert mindig is nagyon fontos volt nekem a kollégáim jó léte. Januárban kell értékelnem a munkáját és nem tudom mibe csomagoljam a mondanivalót, hogy nem elég az amúgy kimagasló szakmai tudás, mert az ő munkakörében a kollégák segítése is alapfeladat (viszont a főnök sározása nem tartozik bele), de ő csak a számára megfelelő embereknek segít. Engem illetve a legtöbb dolgozót mind emberileg, mind szakmailag lenéz, magatartása alapján egyértelműen magasabb rendűnek tartja magát. Mind a családja mind korábbi főnöke ebben az önképben megerősítették sőt a kialakulásában is szerepet játszottak. Minden aspergeres felsőbb rendűnek tartja magát? Vagy jól látom hogy szenved, ha igen csak attól hogy ezt a bámulatot tőlem nem kapta meg? Más dolgozóval őszintén beszélnék, de Vele mit tegyek?

2018. dec. 25. 11:42
 1/6 anonim ***** válasza:
45%
Legyél vele kíméletlenül őszinte, hogy megtudja, hol a helye! Mond meg neki, hogy fogja be a pofáját vagy kirúgod a getzibeh! De így, szó szerint!
2018. dec. 25. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
28%
Semmi köze az aspergerhez, annak amit leírtál. Buta egy főnök vagy te, én se néznélek sokba.
2018. dec. 25. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
42%
Ahogy egyes írja.
2018. dec. 25. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 he84 ***** válasza:
33%
Ennek semmi köze az aspergerhez kérdező, rosszul látod. Jó néhány nem aspergeres is ilyen, nem ettől függ. Nem jó általánosítani, bárki lenézhet másokat.
2018. dec. 25. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
82%
Ahogy írták, ennek semmi köze az Aspergerhez, szimplán ilyen a természete. Én is megmondanám neki, hogy vegyen vissza. Ha annyira felsőbbrendű, nyilván nem okoz majd problémát új munkahelyet találnia.
2018. dec. 27. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia,


Magam is aspergeres vagyok, van több autista családtagom illetve barátaim, és emellett asperger/autizmus a jelenlegi kutatási területem (pszichológia szakot végeztem).


Azonban ahogy előttem is írták, a fenti hozzáálláshoz nem feltétlenül kell autistának lenni - viszont, hogy úgy mondjam, előny. Néha ugyanis előfordul, főként az átlagnál magasabb intelligenciával és/vagy valamilyen területen kimagasló képességgel bíró aspergereseknél, hogy az intellektuális képességeikre/ szaktudásukra / különleges tehetségükre alapozva a felsőbbrendűség illúziójába ringatják magukat, amely leggakrabban azért történik, hogy a társas kézségek hiánya illetve a kívülállóság érzete miatt elszenvedett sérüléseiket egyrészt elfedjék, másrészt "gyógyítsák" ezzel a magukról alkotott idealizált képpel. (Hangsúlyozom, a nem autistáknál is előfordul ez az ún. "narcisztikus sérülés" helyrehozatalára tett kísérlet.) Autistákat pedig, ha belegondolsz, sokkal gyakrabban ér gyerekkorban (és később is) megszégyenítés, megelázás, az élményeik, érzeteik kétségbevonása, semmibevétele etc. Emellett persze folyamatosan jelen van a kimagasló tudásnak szóló csodálat és az egó táplálása a család/tanárok/barátok részéről, így iszonyű nehéz egy reális önképet kialakítanunk.


Ennek következtében aztán néhány aspergeres nem, vagy nagyon nehezen viseli a kritikát, és tapasztalatból, illetve beszámolókból tudom, hogy a tekintéllyel sem vagyunk jóban sokszor.


Te mint főnök így igen nehéz helyzetben vagy, nem irigyellek. Azt tanácsolnám, hogy semmiképpen ne úgy add elő a mondanivalód, hogy az bármilyen formában kritikának tűnjön. Tanulással, tréningel, önfejlesztéssel jól lehet a legtöbb aspergerest motiválni, én inkább erről az oldalról közelíteném meg a dolgot. A felelősségeinek hangsúlyozása is jó ötlet lehet, hiszen ahogy írtad, a többi kolléga segítése ide tartozik.


Az őszinteség mindig előny, autistákkal pedig egyenesen elengedhetetlen, az azonban nem mindegy, hogy milyen formában történik.


És végül, nem, nem minden aspergeres tartja felsőbbrendűnek magát, ám sokszor a szótlanságunk; az, hogy nehezen fejezzük ki az érzelmeinket; az, hogy inkább tényekre, tárgyakra, adatokra fókuszálunk, mint emberekre; az, hogy tökéletesen jól elvagyunk a saját zárt világunkban; az, hogy emellett gyakran - de nem mindig - valóban vannak az átlagnál jobb képességeink bizonyos területeken; nos, mindezek együtt tökéletesen keltik azt a látszatot, hogy felsőbbrendűnek tartjuk magunkat, még amikor ez nincs is így.

2018. dec. 29. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!