Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ti mit gondoltok "a nagyobb...

Ti mit gondoltok "a nagyobb jóért" elvről?

Figyelt kérdés
(Nyilván elsőnek HP fanok fognak válaszolni de nem számít, mindenki veléménye érdekes. Hisztek az áldozásban? Meddig lehet elmenni anjó érdekében számotokra? Mi éri meg hogy túl menj a határokon? A jó érdekében szabad áldozni?

2019. jan. 23. 23:46
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Butaság lenne egy ilyen tág kérdésre egy konkrét választ írni.

A jó érdekében nyilván nem elítélendő, de mi alapján döntjük el, hogy mi jó, mi nem?

Saját magunknak, vagy más érdekeiért?

Ha már áldozunk is valamit, azt kell csupán mérlegelni, hogy megéri-e. Áldozat < Számodra nyereség, nincs probléma. De ugyebár nem ilyem egyszerű, mert nem mindig csak rólunk szól a világ. Nyilván csak latolgathatunk, de nem tudhatjuk előre a dolgokat. Vagy megbánod, vagy nem.

2019. jan. 24. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
88%

Persze, hogy szabad, vegyük például csak Piton professzort a Harr.. vóóóóóh lebuktam.

Igazából valamilyen szinten mindannyiunk életében szerepet játszik. Elvégre nem azért tanultunk verseket az iskolában, mert hogy milyen szépek - hanem a nagyobb jó érdekében, hogy ne bukjunk meg. Igaz ez a főzésre, a takarításra, mosogatásra is. A gyereknevelés nehezebb pillanatai is a nagyobb jó érdekében meghozott áldozatok, hogy jó ember legyen a kölyökből.

A határ? Mondjuk, hogy meghalnék-e valakiért? Két ember van, akikért azt mondom, elképzelhető. Remélem, sosem kell kiderülnie, hogy valóban képes lennék-e rá.

lletve van erre kidolgozva egy jó etikai gondolatkísérlet, a villamos dilemma. A lényege, hogy feláldoznál-e egy embert azért, hogy megments ötöt. A valóságban is megrendezték és elhitették idegenekkel, hogy választaniuk kell (ők nem tudták, hogy csak kísérlet) - a legtöbben nem voltak képesek feláldozni az egyetlen embert, hagyták volna a többieket elgázoltatni. Öt alanyból talán egy volt, aki megtette.

2019. jan. 24. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Általános nagyobb jó létezik?


A mai világban ahol sokan a "nagyobb jó" érdekében betiltanák a szólásszabadságot, nem hiszem.


Ez a nagyobb jó a buta ember eszköze arra hogyan legitimizálja a saját gondolkodását és eröltesse rá másokra.


Illetve hogy mi a jó, az ideológiai és filozófiai kérdés is. Sok dologban nem értenénk eggyet. Melyikünk "nagyobb jó" elve a legitim? Szerinted a tied szerintem az enyém.

Szóval egy fszság az egész.


A kissebb rossz híve vagyok.

2019. jan. 24. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
47%
A kérdés máshogy feltéve: a kisebbik rosszat szabad-e választani? A válaszom, hogy nem, mindkét esetben rosszat teszel.
2019. jan. 24. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Érthető minden, de például én is elsősorban arra gondolok, amit a kettes hozott példának. Ha nagyon leegyszerűsítem, ahogy a Wanted című filmben is elhangzik hasonló: Megölsz egyet, ezzel megmentesz ezret. Akármilyen primitív tűpontos. Erre gondolok, mint határ például. Meddig mennél el? Az helyzettől függ, hogy mi a nagyobb jó. (Szerintem egyenlő a kisebb rosszal de részletkérdés.)
2019. jan. 24. 07:40
 6/10 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
Mindegy hogy egyet ölsz meg vagy ezret, mindkét esetben bűnt követsz el :)
2019. jan. 24. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%
Ugye nem gondolod komolyan, hogy egy ilyen gyenge, kanyarba lövős sci-fi-ből akarsz levezetni életreszóló filozófiákat?
2019. jan. 24. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Persze, hogy bűnt követsz el. Nem ez volt a kérdés, hanem például, hogy adott esetben megérte-e tétlennek maradni.
2019. jan. 24. 08:15
 9/10 Balogh Bence 2019 ***** válasza:

Inkább haljon meg ezer ember más bűnéből, minthogy miattam haljon meg egy.


Szerintem a legtöbb gonoszság eleve ebből a kisebbik rossz elvéből származik.

2019. jan. 24. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Van benne valami. De azért érdemes elgondolkodni. Nyilván én ezt a gyilkosság dolgot példának hoztam, áldozásra, spekuláció a dolog. De csak, hogy érezhető legyen a súlya. A nehéz döntésekről van szó. Nem biztos, hogy érdemes gyávának lenni, vagyis nem meghozni a nehéz döntéseket csak, hogy becsületesek maradjunk. Ha szabad ördög ügyvédjeként ezt mondanom.
2019. jan. 24. 12:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!