Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Döntésképtelen vagyok megerősí...

Döntésképtelen vagyok megerősítés nélkül. Mit tehetnék?

Figyelt kérdés

24 éves lány vagyok, idén végzem az egyetemet.

Az édesanyám alkoholista volt(értsd összehányta magát, eldugította részegen a lefolyót, ellopta a pénzem, stb.) ami ahhoz vezetett, hogy 14 éves koromban elég erősen pánikbeteg lettem, nem tudtam rendesen, önállóan iskolába járni. Az érettségit úgy sikerült letennem, hogy minden délután haza jöttem és aludtam és szorongtam, úgy éreztem bolond leszek, több orvoshoz is elmentem, vészesen lefogytam. Minden nap haza kellett kísérni 17 évesen is a suliból, nem mertem kimenni az utcára.

Aztán a lényeg, hogy anyámat elköltöztettük szerencsére, és rendbe jött az életem, egy dolgot leszámítva.

Az a döntésképtelenség. Megismertem Apám párját(akit úgy szeretek mintha vérszerinti anyám lenne), viszont ha ő nem erősít meg egy döntésemben, akkor nem tudok dönteni. Ilyenekre gondolok:

például beakartam festeni a hajamat, de nem tudtam, hogy milyen színűre. Miután ő megerősített, utána nem hezitáltam, de addig ötletem sem volt.

Vagy ha ő azt mondja, hogy ne menjek el mondjuk egy buliba akkor nem megyek, ha azt mondja menjek megyek. Tehát nem tudom egyedül meghozni a döntéseket. Vagy, mondjuk van egy srác aki tetszik. Ha Apa párja azt mondja jelöljem be a közösségi oldalon bejelölöm, ha azt hogy ne akkor nem, és nem fogok azon rágódni. Értitek mi a baj? Egyedul nem tudok meghozni ilyennemű döntéseket sem. Akkor örlődöm napokig. Hiába jártam meg pszichológusokat, ezen nem tudnak segíteni. Ugyanakkor meg bizonyos dolgokban tudok dönteni(hogy mit egyek, mit főzzek, mibe menjek el itthonról, stb).

Nem értem. És szeretnék változni. Ha kitudtam jönni a pánikbetegségből, ebből is kilehet, csak nem tudom, hogyan.

Mert amíg más nem segít dönteni, addig szorongok.

Köszönöm mindazoknak, akik időt szánnak rám.


2019. febr. 8. 12:32
 1/7 anonim ***** válasza:
Milyen szakon vagy?
2019. febr. 8. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Biológia.
2019. febr. 8. 12:39
 3/7 anonim ***** válasza:

Ezen a legegyszerűbben akaraterővel tudsz változtatni. Az nem baj, ha egy döntést sokáig rágsz, akár napokig. Jól át kell gondni, hogy ha megteszed az milyen előnyökkel jár és mi a következménye, ha nem teszem meg akkor mi lesz. Mondok egy példát: Van nálad egy kis pénz, de nem tudod mire költsd. Vehetsz belőle csokoládét, sminkeket, vagy ajándékot a legjobb barátodnak/barátnődnek. Te melyiket választanád? Gondolkozzunk:

- A csokit megeszem, boldog leszek tőle ideig-óráig. Ez jó érzés, de csak rövid ideig tart.

- A sminkektől szebbnek tűnhetsz a külvilág felé, de nem fogsz tőle megváltozni, nem leszel jobb és a hibáid is megmaradnak, csak elfeded.

- Az ajándéknak a megajándékozott nagyon fog örülni, érzi hogy szereted, kedves vagy vele. De neked nem marad semmi.

Melyiket választanád? Dönts és indokold meg.

2019. febr. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

Az ajándékot választanám, mert véleményem szerint azért (is) élünk, hogy másoknak örömet okozzunk.

És nekem meg öröm, ha a szeretteimet, vagy számomra fontos embereket boldoggá teszek.

Ez a döntés is igényelt gondolkozást, de nem annyit, ami úgymond magammal, az én életutammal kapcsolatos.

Azt, hogy biológia szakra menjek, 3 év gondolkodás után sikerült meghozni, és nem egyedül szintén.

Ha megis hozok egy döntést, sosem érzem helyesnek, de az ellenkezőjét sem.

2019. febr. 8. 12:56
 5/7 anonim ***** válasza:

Nincs ezzel semmi gond, keress párodnak olyan férfit, akinek nem okoz gondot az, hogy ő döntsön.


Egyébként tök gyakori az, hogy nőknek kényelmes az, ha helyettük párjuk dönt. Egészséges férfinak meg tök természetes, hogy bár nője kérte, hogy ő döntsön, később mégis ő lesz hibáztatva, mert pl. nem elég jó étterm vagy wellness szálloda, vagy a falfesték színe megszáradva egy árnyalattal sötétebb/világosabb...

2019. febr. 8. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szuper, máris meghoztál egy döntést önállóan, a személyiséged irányításával.

Olyan nincs hogy jó döntés. Ebben a példában se volt jó vagy rossz válasz. Bárhogy is döntesz az a személyiségedtől függ, hogy neked mi a jó és hogy éreznéd magad jól. Mindig ez vezessen a jövőben is, azt nézd hogy neked mi a jó és hogyan lenne a legjobb. Remélem segítettem.

2019. febr. 8. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha akaraterővel a változtatás nem megy (mert pl. valamiféle "élettől való félelem" vagy bármi) okozza a döntésképtelenséget, akkor pszichológus tud segíteni, vagy nagyon érdemes, ajánlott őket megkeresni, mert segíthetnek:

[link]

2019. febr. 8. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!