Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem tudok mások szemébe...

Miért nem tudok mások szemébe nézni?

Figyelt kérdés

Már elég sokan jelezték úgy az életem során, hogy nagyon furcsa/zavaró, hogy nem nézek a szemükbe. Ha beszélgetek valakivel, akkor is álltalában magam elé nézek, vagy az illetőre, de nem kimondottan a szemébe, vagy úgy teszek, mintha babrálnék valamivel. Én egyszerűen képtelen vagyok úgy beszélni, kommunikálni, hogy közben mások szemét nézem. Nem tartom csúnyának az arcomat, semmi ilyesmiről nincs szó. Bár tény, hogy kimondottan magabiztos sem vagyok, de inkább a személyiségemmel vannak bajaim, mintsem a külsőmmel. Sok emberrel érintkezem, de egyikükkel sem mélyreszntóan. Megfigyeltem, hogy mások, akár ilyen visszafogottak is, mégis képesek mások szemébe nézni...


Próbáltam már gyakorolni, pl. online videókat nézek, melyekben az emberke szemkontaktust tart a nézővel, farkasszem-nézés, direkt mások szemébe nézve próbálok beszélni, de végül mindig elkapom a tekintetemet. Az oktatóimmal sem tudok szemkontaktust tartani, ha válaszolok egy kérdése, akkor is magam elé mondom, mert másképp nem tudok a mondanivalómra koncentrálni.


Más is van ezzel így? Ki lehet nőni? Milyen egyéb pszichológiai okok lehetnek a háttérben?



2019. febr. 14. 20:15
 1/3 anonim ***** válasza:
53%

Számomra ez elképzelhetetlen. Mindig keresem a tekintetét annak, akivel beszélek, nejem ez valahogy az élő találkozás/beszélgetés része.

Nem tudom konkrétan mi a bajod magaddal :), de a szemkontaktus nem csak neked segít, hogy “olvasd a jeleket”, de a partnerednek is.

Ha találkoztam ilyennel, akkor utólag mindig kiderült, hogy azért csinálta ezt mert épp hazudott.. tehát bennem negativ érzést kelt, ha egy ismerős csinálja.

Egyébként ha gyakorolni szeretnél, így gondolok élőben kéne. Úgy jóval komplikáltabb, az igaz, de virtuálisan nagyon más a hatás, hiszen hiába nézel valaki szemébe, az nincs ott, egyedül vagy közben.

Szerintem csak oldódnod kell, és idővel “javulni” fog ez, ha azt tekintjük normálisnak, hogy kell a szemkontaktus.

N

2019. febr. 14. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
95%

Szemkontaktus 100 százaléka kiélezett szituációban van mindkét fél részéről, fenyegetés, támadás során.


Ha baráti beszélgetés folyik akkor sem lehet mindig egyik fél részéről sem a szemkontaktust fenntartani, mert a szemmozgások nélkül nem tudsz emlékképeket, érzéseket előhívni. Ha azt kérdezem, hol az esernyő, te jobbra fel nézel, ha megkérdem hogy vagy és mereven szemembe mondod jól, akkor nem mondasz igazat, mert az érzések balra lent szemgolyó mozgással hívható elő. Aki mesél valamit és a hallgató is szeme jár ide oda átéli amit hall, ezt merev bámulással nem lehet.

Ha te szöszmötölsz mialatt a másik beszél, és nem mersz ránézni, annak az oka gyengeség, sebezhetőség.

A szemkontaktusnak csak visszacsatolás értéke van, mondjuk azt mondod " és akkor pikacsú elvette a péniszét" ekkor az illetőre nézel, a reakciója miatt, mert érdekel, és azért is, hogy most szólhat, majd el nézel , mert emlékekképeket hívsz be és folytatod " és akkor pikacsú behatolt a barlangba, Simone nagyott visított. Fogta a fejszét és levágta pikacsú bakszát"

Vagy, amikor megfenyegetést valakit, ha nem nézel rá, semmit sem ér.


Egyébként természetesen nem tudsz a mondandódra koncentrálni, csak akkor néz rá, amikor értesz valamit, nem értesz valamit. Természetesen elkapod a tekintetedet, mert az agyad behív egy képet,hamgot,érzést, emléket és azt mondja "hé itt vagyok"

Hagyd a videókat, magadat kell megszoknod, tükörbe beszélned, nem youtube videokra.

Ha van kérdésed nyugodtan írj.


Szívesen.

2019. febr. 14. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. És igen, most így eszembe jutott, hogy ha mérges vagyok valakire vagy fenyegetni akarom, akkor valóban a szemébe tudok nézni. De ilyen ritkán van, mivel elég nyugodt ember vagyok :"D.
2019. febr. 15. 11:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!