Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az idősebbek miért nem értenek...

Az idősebbek miért nem értenek annyira a technikához?

Figyelt kérdés
Úgy vettem észre, hogy ahogy megyünk felfelé az életkorban, annál inkább jellemző a digitális analfabétizmus. Ez azért van mert az idősebbek kevésbé nyitottak az új dolgokra?
2019. márc. 1. 07:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
93%

Mert más korban nőttek fel. Nézz utána annak, hogy X generáció, Y generáció stb. A mai fiatalok digitális bennszülöttek, a régebbiek digitális bevándorlók.


Hasonlóan te meg a régi technikához nem értesz, és a régi módszereket nem ismered.

2019. márc. 1. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%
Te tudsz kaszálni, disznót vágni, lovat patkolni? Na, ugye.
2019. márc. 1. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A tejet iszod, de tudod-e, mit eszik a tehén és meg tudod-e fejni?

Nyugodj meg, 30÷40 év múlva te is egy begyöpösödött, az új technikához nem értő 'idősebb' leszel!

.

Ha elfogulatlanul nézed, a mai fiatalok sem 'értenek' a modern technikához, hanam annak egyes részeit tudják használni - és nem kihasználni a lehetőségeket.

Gondolok itt arra, kell-e drága okostelefon a szelfizéshez és a közösségi oldalak használatához?

Mi minden van még a kütyüben, amit tulajdonosa nem hogy használni nem tud, hanem fogalma sincs, hogy az is van?

2019. márc. 1. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem azért, mert nem nyitottak, hanem azért, mert nem a technikával nőttek fel.

Én 22 éves voltam, amikor először volt mobilom. Éltem anélkül is, de viszonylag fiatalon kezdtem használni, úgyhogy nem okoz gondot. A többi kütyü meg ahogy jött, úgy megismertem. Viszont nem vagyok úgy rákattanva, mint a tinik, vagy a mostani huszonévesek.

Szüleim még kevésbé, nekik elég a mobil, sőt, azon sem használnak mindent. Ők már nem fiatal felnőttként találkoztak először vele.

De igaz ez fordítva is. A neten is vannak videók, hogy a fiatalok nem tudnak mit kezdeni a tárcsázós telefonnal vagy nem tudnak mit kezdeni egy magnókazettával. Szóval vannak olyan dolgok, amiket mi ismerünk. Sőt, én azon szerencsés generáció vagyok, hogy ismerem a régebbieket, és a mostaniakat is.

2019. márc. 1. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
86%

Na nem, cáfolom!

A komputer minden részleténél ott voltam, a commodore 20, 64 en kívül legalább harminc komputerem volt, most is van négy és legalább öt nyelven tudok programokat írni, illetve ebből három már kezd elfelejtődni, mert még dos alapú rendszerek voltak.

Az meglehet, hogy mostanra nem követem már olyan részletességgel, mint régen, de mindent meg lehet egy kicsit unni, a laptopom is csak I7-es procival megy, meg van egy i3-as is, most azon írok, de kisebb programokat megírok assemblyben is és mindig átnézem a legújabb videószabványt, meg a specifikációkat, ezen kívül bármilyen programot azonnal tudok használni és az unokáim haverjait is mind megverem bármilyen harci játékban.

2019. márc. 1. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Azokat a technikai eszközöket tudják jól kezelni, amit rutinszerűen használtak sokat, mint te, én stb. most a pc-t, okostelót stb, úgy ők a korábbi eszközöket.

Hetven éves szüleim elég jól alkalmazkodnak, neteznek, e-maileznek, de összességében a számítógép-kezelés és működés logikája nekik már nehéz.

Megpróbálok rámutatni a gond lényegére: az ő logikájuk szerint bárminek a megoldására arra a kérdésre keresnek választ, hogy melyik gombot kell megnyomni, hogy....

Az ő fiatalkoruk technikájában a júzer interfész úgy nézett ki minden eszközön, hogy a kiadandó össze feladatnak volt egy külön gombja, kapcsolója, amit aktiválni kellett. A mostani rugalmas felületek, softkey megoldások, legördülő menük, jobbklikk alá rejtett funkciók nekik idegenek.


Én a pc-nemzedék részének érzem magam, C-64-gyel kezdve és követve a dolgokat a mai Windows UI-ig.

Nekem még könnyen, boldogan abszolválható mindennek a következő átalakulása, az érintőképernyőre költöztetett kezelés, be is görcsölök ma, ha újra billentyűs telón kell írkálnom (pedig jó évtizedig használtam), de gyanítom, hogy ha a fejlődés útja a 3D levegőbeni gesztusvezérlések lesznek, már én is nehezen fogok alkalmazkodni.


Ha a jövő a hang- és VR-AR felületen szemmel való vezérlés, akkor nincs gond, ez az UI maximális egyszerűsítése, de a gesztusvezérlés nekem már idegen.


Biztos vagyok bene, hogy hasonló generációs technikai szakadék volt a gőzgép és robbanómotorok lépcsőnél, az első elektromos berendezések megjelenésekor stb. és lesz még a jövőben is, egész a közvetlen gondolat-vezérlésig.

2019. márc. 1. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
79%

Már bocsánat, tehén fejés meg kaszálás? Ezeket ha nagyon lassú felfogásod van is megtudod tanulni 1 nap alatt. Itt arról van inkább szó hogy nagyon sokan az idősebbek közül nem is akarják megtanulni, hogy hogyan lehet használni az eszközöket, míg mondjuk ha kiviszel egy tanyára egy fiatalt sokan már csak a poén kedvéért is kipróbálja a kecskefejést.

Persze nem minden idősre igaz az állítás. Sokan szívesen beletanulnak az új dolgokba, számtalan példa van. Szerintem a most felnövő generáció sokkal fogékonyabb lesz arra, hogy megtanulja az új eszközök használatát. Igazából ez a nagy különbség, a 40 évvel ezelőtt felnőttek nem is akarnak modernizálódni, míg a most felnövők úgy gondolom 40 év múlva akarnak majd. Ez egy fajta más élet szemlélet.

2019. márc. 1. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Wadmalac ***** válasza:

"a 40 évvel ezelőtt felnőttek nem is akarnak modernizálódni'

szerintem ez a többségre nem igaz, még azokra sem, akik maguk állítják ezt, valójában csak nem akarják elismerni, hogy képtelenek kezelni a technikai ugrást.

Mint írtam, a technikai eszközök kezelési módja változott nagyon nagyot, a bevésődött eltérő rutint idősen lecserélni nagyon nehéz.

főleg, mivel az idősebbek memóriája általánosan sokkal jobban kezeli a régi, mondhatni fiatalkori emlékeket, mint az újakat, ez pedig kihathat az automatizálódó tevékenységekre is, képtelenek új rutinokat felvenni.

2019. márc. 1. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Sok igazság van abban is amit írtak fentebb, de azt sem felejtsük el, hogy ahogy idősödünk annál kevésbé érdekenek az új dolgok mert alapvetően az állandót szeretné elérni az ember (ezért is fél az egó a haláltól...), de! ha megfigyeled magad, majd rájössz hogy az, ami 15 évesen érdekelt később 30-40 évesen a 15-veseknek szóló dolgok nem azért nem érdekelnek mert ne értenéd.. hanem mert leginkább csak fáraszt.. ;)
2019. márc. 1. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:

Hát ezt szüleimen nem észlelem, nyitottak az újdonságokra, legalábbis a legtöbb téren.

A szubjektív, ízlés témában talán, mint zenei stílusok például, de máshol nem jellemző.

anyám heten évesen neten túrja az újabb és újabb recepteket, tutorial cideókból tanulgatja a különböző újabb festési technikákat, apám ugyanígy youtube tutorialokkal tanul egyszerre 3 rajzoló-, képszerkesztő programot (pixia, inkscape és photoshop) használni és brutálisan halad vele.


Persze a modern zenére meg divatra köpködnek.

Én is. :D

2019. márc. 1. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!