Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem illik használni a...

Miért nem illik használni a "süket" szót arra, aki nem hall? Mi a sértő benne?

Figyelt kérdés

Sok helyen olvastam már, hogy ha valaki nem hall, akkor őrá azt kell mondani, hogy "siket" nem pedig "süket", mert az számukra sértő. Pl. cikkekben vagy videókban is mindig így mondják.

De nem értem, hogy miért? Mi a sértő benne, hiszen nem káromkodás, vagy csúnya szó.

Miért nem illik akkor így mondani?



2019. ápr. 8. 12:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
88%

Nem kell ilyenekben feltétlenül értelmet keresni.

Az olyan mint hogy a cigányok is kitalálták hogy őket sértő cigánynak nevezni, aztán mostantól hívják őket romának...

2019. ápr. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
93%
Régebben pejoratív értelemben használták ezt a szót: de süket vagy = de hülye vagy.
2019. ápr. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Ma is használják pejoratív értelemben, de tény, hogy nem túl gyakori.
2019. ápr. 8. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
73%

a cigányok nem akarják magukat romának hívni, a liberális önjelölt polgárjogi aktivisták találták ki

a rom - ember szó cigány nyelven. Mi sem hívjuk az angolokat English-eknek...


A "vak vagy" is lehet megfelelő hangsúllyal a hülye megfelelője, még is vakoknak hívjuk őket. A süket teljesen rendben van.

2019. ápr. 8. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
82%
Mert lekezelő, negatív jelentése is van a hétköznapi életben. Már nyomoréknak sem szólítasz egy mozgáskorlátozottat, vagy retardáltnak egy értelmi fogyatékost. Pedig anno ez is elfogadott volt.
2019. ápr. 8. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
34%

@12:18


Akkor menj és próbáld ki milyen reakciót vált ki belőlük ha lecigányozod őket.

2019. ápr. 8. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

"lecigányozod"

A "le-" igekötő itt nagyon torzít. Valakit cigánynak hívni és "lecigányozni" nem ugyan az.

2019. ápr. 8. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
71%
Mert röhejesen ostoba és sértődékeny ez a mai libsi emberiség.
2019. ápr. 8. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
2019. ápr. 8. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

A cigányozást ne keverjük ide, a kérdés lényege nem ez.

Bár valamilyen szinten az is furcsa, hogy azon megsértődnek, hiszen hivatalosan ez a népcsoportuk neve.

Bár annyiban mondjuk érthető, hogy a cigány szó valóban összeolvadt jópár szitokszóval (pl: mocskos cigány, büdös cigány, g**i cigány, köcsög cigány, rohadt cigány stb. szerintem mindenki tudna jó párat még), és így már nem csoda, ha sértőnek veszik.

Viszont a süket szót nem használjuk ilyen jelzőkkel, még sosem hallottam hogy valakit pl "mocskos süket"-nek neveztek volna.

Az, hogy valakitől megkérdezik,hogy "Nem hallod, süket vagy?", ebben nincs semmi sértő szerintem.

2019. ápr. 9. 11:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!