Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért irritál az másokat, ha...

Miért irritál az másokat, ha az ember tudja magáról, hogy szép, okos, gazdag vagy sikeres?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy mondjuk én magamat eszesnek és szépnek tartom. Sőt, lehetek akár a magyar átlaghoz képest gazdag is. Ha ezeket elismerem, és büszke vagyok az értékeimre, miért néznek ki egyszerre?

Emlékszem, egyszer kisiskolásként egy tükörben megigazítottam a hajam, és azt mondtam: "de jó fényes lett a hajam!". Erre a két akkori barátnőm (kb. 9-10 évesek voltunk) kiközösített, és egész nap nem beszélt velem. Mi a baj ezzel, ha az embernek épp akkor tényleg fényes a haja?

Vagy pl vettem egy vadonatúj autót, drága, csodaszép, szinte bárki szívesen elfogadná. Mégis a fújjolást kaptam a rokonoktól: "nekem ez a sz..r nem kéne".

Nőként kb. 10-ből 7-8-as vagyok, amiért sokat teszek is. Mégis csak a negatív kritikákat kapom. Magyarán semmilyen pozitív visszacsatolást nem kapok, pedig a többieket elnézve nyugodtan kaphatnék. Pozitív visszacsatolást már kénytelen vagyok annyiból kiszűrni, mikor 1-2 nő ismerősöm félti tőlem a pasiját (volt, hogy kiderült), pedig majd 10 éves párkapcsolattal eszem ágában sincs senki pasiját lenyúlni.

Csinosabb, tanultabb és gazdagabb vagyok az átlag ismerőseimnél. Ezt így persze sehol nem hangoztatom, de úgy érzem, mégis az ismerősök csak lenéznek, semmire nem lehetek büszke, nem vehetek egy drága szép ruhát, nem mehetek szépészeti kezelésre (nem plasztikára gondolok, csak pl bőrhibákat eltávolítani), mert egyszerre az osztást kapom. Ha tanulok, megkapom, hogy minek tanulni, így is túlképzett vagyok. Nulla elismerés van az emberekben.

Miért vesznek az emberek egyből mindent dicsekvésnek, Magyarországon miért nem lehet büszkén szépnek, sikeresnek, gazdagnak, tanultnak, akárminek lenni?


2019. ápr. 25. 18:36
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
60%

Az emberek kicsinyesek. Ez nem Magyarország-specifikus.

Ha túl akarsz élni, jobb valamilyen szinten beilleszkedni.

Amúgy meg tegyél rájuk.

De ezt van még időd saját bőrödön megtanulni.

2019. ápr. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
46%

Irigyek és máshogy nem tudják kifejezni magukat, csak úgy, hogy "lenéznek". Böki az orrukat, hogy ők nem ilyenek.

És ugye ha X irigy Y-ra, akkor Y valamit jól csinál.

2019. ápr. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Egy példa: teljesen arányos, jó alakú nő vagyok. 170 cm, 57 kg, nem hiszem, hogy kövér lennék. Mégis ahelyett, hogy "de jól nézel ki" szerű elismeréseket kapnék, csak azt kapom, hogy nagy a s*ggem vagy hogy vastag a lábam. :D De ha visszaszólok, hogy én így most jól érzem magam ilyen súllyal, alakkal, akkor egyből nagyképűnek mondanak.
2019. ápr. 25. 18:45
 4/20 anonim ***** válasza:
67%
Belénk van nevelve, hogy panaszkodni a jó. Aki nem teszi, rögtön kilóg a sorból. Szerinted, ki akar azzal szembesülni, hogy a másik boldog és jól érzi magát a bőrében? Ha ezt meghallják egy kanál vízben meg tudnának fojtani. Egyébként a megoldás, hogy lecseréled az ismerőseidet, vannak normális emberek is, csak meg kell őket találni. A mamám mondta mindig, hogy: jobb, 100 irigy, mint 1 szánó. Keresd a pozitív beállítottságú emberek társaságát!
2019. ápr. 25. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
87%
az, h a sulyod aranyos a magassagodhoz az nem azt jelenti, h jol nezel ki. ahogy olvasom te csak a sikerre es a kinezetre tudsz buszke lenni es elvarod, h masok is istenitsenek. hidd el, h az emberek megtudjak dicserni a masikat, de te annyira narcisztikusnak es felszinesnek tunsz igy leiras alapjan, h nem csodalkozok, h nem kapsz visszajelzeseket. azt mondod, h csinosabb, tanultabb es gazdagabb vagy az ismeroseidnel. eleve mi ez a tobb vagyok erzes? lehet, h tenyleg irigyek rad, de szerintem a te vilagod eleg torz. en igazabol megertem teged miert nem dicsernek meg. szerintem a legtobb ember eleve undorodik toled, mivel ahogy irod is te tobbnek kepzeled magad masoknal es ezt megerzik. csak kerdem en, mi marad beloled, ha kivesszuk a penzt, a sikert, a tanultsagot es a szepseget? mert arrol nem igazan irtal. az onertekelesed komolyan attol fugg, h mennyien ismerik el, h te jobb vagy naluk? mert te igazabol erre vagysz. onbecsules kene neked es akkor nem kene ilyen feluletes dolgok moge bujnod.
2019. ápr. 25. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Pont ez a kérdés: egy magát sokra tartó, saját erényeit elismerő ember miért taszító?
2019. ápr. 25. 19:53
 7/20 anonim ***** válasza:
81%
A dolog pszichológiai háttere a következő: azok az emberek akik szebbek/jobbak/okosabbak/stb nálunk azt automatikusan vetélytársnak, konkurenciának tekintjük. Akarva/akaratlanul folyamatosan hasonlítgatjuk magunkat a többi emberhez és próbáljuk a saját pozíciónkat belőni (megtalálni) a társadalmi hierarchiában. Ha azt látjuk hogy valaki feljebb van mert szebb/okosabb/gazdagabb/morálisan jobb mint mi akkor az az ember joggal (afféle döntőbíróként) ítélkezhet felettünk (legalábbis tudat alatt ezt gondoljuk), így automatikusan próbáljuk az illetőt "kontrollálni" (lekicsinyíteni az érdemeit, hibát találni benne, védeni a saját önbecsülésünket). Ez egy alapvető, mélyen gyökerező emberi ösztön, ilyenek vagyunk. Minnél inkább kritikusabbak vagyunk saját magunkkal szemben, vagy minnél boldogtalanabbak vagyunk, annál hevesebben reagálunk egy ilyen helyzetben a másikkal szemben, így próbálva "helyreállítani az egyensúlyt", megvédeni a saját integritásunkat és csökkenteni a ránk nehezedő nyomást. Ha valakinek túl gyenge a pszihéje, túl érzékeny az ilyen fajta stresszre és nem tudja levezetni, akkor akár komoly depressziós tünetek is jelentkezhetnek. A probléma a következőképp orvosolható (nem állítom hogy könnyű!): Ne másokhoz, hanem korábbi önmagunkhoz hasonlítsuk magunkat. Ha azt látjuk hogy jobbak vagyunk akkor örüljünk és folytassuk az életünket a terveink szerint, de ha azt látjuk, hogy rosszabbak akkor szép lassan kezdjünk el változtatni az életvitelünkön (kivétel ez alól a "szépségünk" hiszen az a kor előrehaladtával értelemszerűen csökken/átalakul, ezt sajnos meg kell tanulni elfogadni).
2019. ápr. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Szerintem a tanultság egyébként nem felületesség. Felületesség az, ha valaki naponta kiteszi a közösségi oldalakra, mit eszik, milyen autót vezet, hol nyaral. Az, hogy pszichológiát tanultam és a mai napig rendszeresen olvasok, pl pont nem felületesség. Az, hogy érdekel az emberek lelkivilága (már-már lelki szemetesnek is használnak ez miatt), szintén nem az.


Undorító egy klisé egyébként az, hogy aki előnyös külsejű és/vagy gazdag, az már csak felszínes és/vagy buta lehet. Fogadni mernék, hogy ezerszer jobban becsülöm az életem és az az adta lehetőségeket, mint néhány csúnya vagy szegény ismerősöm.

2019. ápr. 25. 19:56
 9/20 anonim ***** válasza:
91%
nem az feluletes aki szep vagy gazdag, vagy mindketto egyszerre. az a feluletes akinek ezek jelentik az onertekelesenek az alapjat. erted? egyebkent meg sokan direkt kritizalo embereket szoktak maguk kore gyujteni tudat alatt is, h ezzel erositsek meg magukban a csokkentertekeseguket. en peldaul nem szoktam senkit leszolni es tenyleg tudok dicserni, nem erzek miatta semmi rosszat. meg kell valogatni a barataidat. de azert en feltennem magamban a kerdest a helyedben, h ki vagyok en a szepseg es az okossag mogott, milyen jo vagy rossz tulajdonsagaim vannak meg?
2019. ápr. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
70%

Egyszerű a megoldás a problémádra.

Ne a csórók közé menjél villogni.


Próbálj kőgazdagok közé menni, akik naponta többet keresnek mint te fogsz egész életedben, és meg fogod látni, hogy nem irigyelni fognak, hanem semmibe sem vesznek, ha nincsen neked is legalább egy 15 méteres yachtod, vagy nem tudsz minden második hétvégente elmenni velük Milánóba vagy N.Y.-ban bevásárolgatni.

Náluk nem játszik a hamis Gucci táskád és legalább egy 15 milliós Rolex legyen rajtad hétköznap is, de otthon is legyen még egy tucat, mert megszólnak ha mindig csak azt látják csak rajtad...

2019. ápr. 25. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!