Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ennyire nem vagyok jo bioszbol...

Ennyire nem vagyok jo bioszbol. Szoval hogy is van ez?

Figyelt kérdés
Ugye a szemunk alapallapota ha nyitva van. Halalunk utan is kinyilik ha az izmok elernyednek. De akkor miert is van hogy amig elunk a legkenyelmesebb lecsukni? Es ha almosak vagyunk akkor szabalyosan leragad?
2019. máj. 1. 23:09
 1/6 anonim ***** válasza:
Hmm, hát ezt én se értem :D
2019. máj. 1. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
sosem mentem bele ebbe kifejezetten komolyan.. :D szerintem a leragadás azzal függ össze, hogy összekötődik az alvás, a fáradtság, és a csukott szem, és szerintem csak azért kényelmes lecsukni, mert nyitott szemmel minden fényforrás bombázza a szemünket, és a külvilág különböző szem által feldolgozandó információi
2019. máj. 1. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Életünk majdnem felét alvással töltjük, szóval nem igaz hogy "alap állapotban" nyitva lenne".


Egy napra levetítve igaz az, hogy pirkadat után és éjszaka beállta előtt jellemzően nyitva van, már amikor nem pislogunk (vegetatív idegrendszer tesz róla hogy ne kelljen tudatosan felügyelned minden egyes pislogást).


Hogy miért ragad le este felé a szemünk amikor már álmosak vagyunk?


Első éves bioszos hallgatóként ezt konkrétan nem tudom, de biztosra veszem, hogy az agyban is működő cirkadián órához lesz köze, ami egy molekuláris óraszerkezet. Bizonyos fehérjék termelődése és lebontása adja az óra működését, az élő sejt így "méri az időt" és szabályozza saját életfolyamatait is.

Nyilván mikor a sejt a külső időhöz mérten úgy érzékeli hogy "eljött a pihenés ideje", akkor elkezd olyan hormonokat, neurotranszmittereket kiválasztani (szekretálni), amik elősegítik az alvás beálltát. Az alvvás egy nagyon komplex idegrendszeri, és egész szervezetet érintő mechanizmus. Tulajdonképpen átállás egyik működési állapotból egy másikba.

A tudatot időlegesen el kell csendesíteni, az akaratlagos mozgások szünetelnek, az agyban a melatonin elkezd fokozottan termelődni, a szemek összezárulnak, a szemmozgató izmok úgynevezett gyors szemmozgásokat kezdenek előidézni (az alvásnal van egy REM fázisnak nevezett fázisa, Rapid Eye Movements a jelentése), továbbá a szervezet az alvás során regenerálódik, sejtosztódás történik, és minimálisra csökken az energiafelszabadítást (pl máj nem fog elkezdeni extra cukrot juttatni a vérbe, mert felesleges. Napközben viszont kell, mert van fizikai igénybevétel).

Ez az úgynevezett paraszimpatikus állapot, a szervezet ekkor pihen, raktároz, regenerálódik.



Hogy konkrétan melyik agyterületen kezd el az összes alvásért felelős hormon termelődni, és melyik szervben (köztük a szemhéjat mozgató izmokban) milyen sejtszignalizáció megy végbe... Na azt nem tudom. A lényeg hogy a napi ritmust a génjeinkben működő cirkadián órák szabályozzák.


(Egyelőre nem is teljesen feltárt terület)

2019. máj. 1. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Az alapallapotbant azt ugy ertettem hoy en ugytudom hogy ahhoz kellenek a szemizmok h csukva tartsuk oket

A halottak szeme nyitva van mert nekik et nincs

2019. máj. 2. 00:14
 5/6 anonim ***** válasza:
Halálunk után pont, hogy összehúzódnak az izmok, ezért nyílik ki.
2019. máj. 2. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Alváskor azért csukódik le a szemünk, mert a pislogás reflex szerűen működik, és alvás alatt nem működik a pislogási reflex. Ha nem pislogunk, akkor kiszárad a szemünk, ha végig nyitva van. Halál után meg már a szervezetnek "nem fontos", hogy nedves maradjon a szem. Persze ez csak az én józan paraszti magyarázatom, nem biztos, hogy igaz, és megfelel a biológiának, de én ezzel magyaráznám a dolgot.
2019. máj. 2. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!