Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért szenvednek olyan sokan...

Miért szenvednek olyan sokan "szociális függésben"?

Figyelt kérdés

Érthetetlennek tartom azt, hogy az emberek túlnyomó többsége nem egyszerűen csak éli az életét és szervezi úgy, hogy a tőle nem függő körülmények és azok a dolgok, amire van ráhatása, ezek együtteséből kihozza azt a maximumot, ami spec az ő igényeit és az ő szükségleteit a legjobban szolgálja. Ehelyett inkább meg akarnak felelni, azt kutatják, hogy az ő korukban ez vagy az "gáz"-e, avagy szégyenletes vagy sem. Hogy szülő-gyerek viszonyokat az alapján akarják kidolgozni, hogy a mainstream fősodor hogy vélekedik és nem a sajátos belső szempontok szerint. Stb stb stb. Kb majdnem ugyanaz, mint a vallási dogmatizmus, amikor valaki egy teljesen ártatlan és ártalmatlan "önkezűség" esetén attól tart hogy elkárhozik meg a pokolra jut vagy sem.

Ahelyett, hogy azzal lennének az emberek elfoglalva, hogy számukra úgy hozzák ki a legjobbat, hogy azzal senkinek ne ártsanak, ehelyett megy az összehasonlítgatás, a sztenderdek hajhászása (pl hány évesen költözzön el stb), a szégyen, mint fogalom interiorizálása stb stb. De végülis miért attól lesz jobb valakinek, hogy akár önmagával is szembe menve "megfeleljen"?



#megfelelés #függés #társadalomfüggőség #komformizmus
2019. máj. 23. 10:17
 1/7 anonim ***** válasza:

Sajnos nem tudok válaszolni a kérdésedre, de értem, mire akarsz kilyukadni.

És ezen belül is van egy oylan kategória, aki olyan dologban akar megfelelni, amire amúgy semmi ráhatása nincs. Péládul pár nappal ezelőtt írta ki egy hülyegyerek, hogy az gáz-e, hogy a húga magasabb nála? Na most erre milyen választ lehet adni?

2019. máj. 23. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
1, A mi társadalmunk ilyen; 2, A net és társai sajnos elég nagy táptalajt ad ennek az Istenátka (nem)gondolkodásnak; 3, Az emberek nagy része elvesztette az irányvonalat, a mértéket, így kényszerül mindig máshoz viszonyítani mindent. A vallással sem foglalkoznak, pedig talán az volt régen is egyfajta irányvonal sokaknak. Ma már ez sincs.
2019. máj. 23. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Jaja, emlékszem én is erre. Meg is voltam rökönyödve.

Earl Nightingale: A legfurcsább titok c. könyvében is azt írja, hogy társadalmunkban a bátorság ellentéte nem a gyávaság, hanem a konformitás. Na erről van szó.

2019. máj. 23. 12:00
 4/7 anonim ***** válasza:

Az ember alapvetően társas lény és emberekkel van körülvéve, akiket lát, akiktől tanul, akikhez idomul. Ez ösztönös dolog, eleve kiskorunktól kezdve utánzással tanulunk és nem azzal, hogy a semmiből kitaláljuk, hogy nekünk mi a jó. Aztán oviban és suliban is előjön, hogyha a többséghez idomulunk, akkor szeretnek minket, ha pedig nem, akkor lazán kiközösítenek.

Persze, ez nem minden téren jó, de érthető. Egyszerűen a többségünk így működik.

A másik oldalról pedig, nekem tök kényelmes lenne, ha nyáron járkálhatnék bárhol meztelenül és hasonlók, de azért na. Elvinne a rendőrség.

2019. máj. 23. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az elvárások és a követelmények társadalmában élünk, nem pedig az emberi méltóság és boldogság világában. Sajnos. A legtöbb ember nem úgy él ahogy szeretne, nem azt teszi amit szeretne, azon egyszerű okból, hogy az adott körülmények között az "nem praktikus". Az emberek ebben vagy keserűvé, bizonytalanná, útjukat vesztetté, vagy pedig önzővé, képmutatóvá vagy botegyszerűvé lesznek. Önmaguk megfelelését figyelmen kívül hagyják, konformizmusra vannak utalva, azonkívül ha a saját útjukat járjak azzal az ún elvárasokat megszegik bizonyos értelemben. Ha nincs állandó lakcíme vagy bejelentett munkahelye, akkor is megszegi az elvárást ha egyébként nem hajléktalan. Ha ott él ahol akar, és nem ott ahol megfelelőnek ítélik mások, akkor is. Ha agglegény, vagy szingli csaj, vagy szimpla párkapcsolatban él még azzal is. Közel állunk ahhoz, hogy lassan már azzal is, ha tanulni, művelődni akar. Nos, ezekben az állapotokban az embereknek nincs motivációjuk, nincs érdekük és bizonytalanná, bizalmatlanná, megkeseredetté válnak, hozzászoknak, hogy szar az élet. És azok kevesen vannak akik fel tudják venni a versenyt, tudnak alkalmazkodni, kiegyensúlyozott életet tudnak élni azok közt akiknek még van jártányi ereje. A legtöbb embernek már nincsen.
2019. máj. 23. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Köszönöm szépen, egész jó válaszok születtek.


Én is ember vagyok, én is társas lény és szociális egyed vagyok. DE! AMit nem értek, hogy sokan nem képesek meghúzni a mértékletesség határait és olyan szintű komformitást és fősodorkövetést visznek az életükbe, amivel már súlyosan szembe mennek a saját jogos autonómiájukkal.


Mert persze, nem járkálunk meztelenül az utcán, nem skandáljuk tömegben a Belga együttes Egy-két-há c számának alpári rímeit, ez oké.


De az, hogy pl ciki, gáz (magyarul: szégyen) az, hogy valaki ilyen vagy olyan zenét hallgat, hogy magasabb a húga, hogy valamilyen színű ruhát szeret, hogy milyen a frizurája, hova jár vagy jár-e buliba, elfogadja-e a szülők ajándékát stb stb stb szóval sokan annyira átesnek a ló túloldalára ezzel a megfeleléssel és mások véleményétől való függéssel.


Mert ez itt a lényeg: az illető a saját jól-létének kulcsát mások kezébe adja. Aszerint határozza meg önmagaát, hogy másoknak mi a véleménye. Na ez baj.

Szerintem.

2019. máj. 24. 08:15
 7/7 anonim ***** válasza:
47%

Igen, szerintem az az egyik legnagyobb baj, hogy több olyat is ismerek, aki úgy függ ilyen "szociális függőségben", hogy nem bír elszakadni mástól.


Pl. a baráti társaságát helyezi előnybe a családjával vagy magával szemben. Kutakodik, mindenkire ráír, hogy véletlenül se legyen egyedül stb. Nekem szerencsére csak volt egy ilyen ismerősöm, de mivel fizikailag már nem találkozunk, ezért egy Facebookos letiltással megoldottam. Többi ismerősömtől hallottam viszont vissza, hogy továbbra is mindenkire ráír heti legalább egyszer, hogy mi a helyzet. Na ez a nem normális szerintem. Érdeklődni lehet, de nem számon kérni máson, hogy számoljon be a heti dolgairól minden héten...

2019. máj. 24. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!