Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Romániai magyarok, székelyek!...

Romániai magyarok, székelyek! Ti hogy viszonyulnátok egy hozzátok betelepült magyarországi magyarhoz? Tudtok praktikus tanácsokat adni?

Figyelt kérdés
Távmunkám van, így oda költözhetek elméletileg, ahova szeretnék. Mindig is vonzott Székelyföld, Erdély romantikája, így azon gondolkodom, hogy oda költözök, vagy kétlakiságot vállalok Magyarország és Székelyföld között. Befogadóak vagytok, illetve praktikus, bölcs tanácsokat tudnátok adni? A románnal és a román nyelvvel a lehető legkevesebbet szeretnék érintkezni, ez mennyire kivitelezhető?
2020. júl. 12. 08:34
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
hogy akarsz Romániába költözni román nyelv nélkül?
2020. júl. 12. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Az ottani magyarok egy része sem tud, nekem van munkám, mégis miért kéne? Mások is költöznek úgy, hogy nem tudják a célország nyelvét.
2020. júl. 12. 09:26
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Pedig mindenhol azt lehet csak olvasni/hallani, hogy jobban jársz, ha megtanulod a románt.
2020. júl. 12. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Nyílván előny lenne, de elboldogulhatok nélküle is.
2020. júl. 12. 09:36
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Én Székelyföldön lakok és nem tudok románul (román érettségim 80% körüli lett, szóval papíron jobban tudok, mint egy átlag román, de nem xD). Szerintem ne legyenek túlzott "romantikus" elvárásaid. Pont olyan városok vannak ott is, mint Magyarországon, ugyanúgy kell viselkedni is és ugyanolyan életet is lehet élni. Emberek talán jóval kevesebbet panaszkodnak és nagyobb hangsúlyt fektetnek a hagyományokra és sokkal több a kisvállalkozó, ami szerintem így Magyarországról nézve érdekes lehet. Lakást olcsóbban találsz, jó, ha van jogosítványod, mert a tömegközlekedés elég gagyi. Marosvásárhelyről kb. minden nap van repülő Budapestre, elég gyakran repülök én is, és ez tényleg nagyon pozitív dolog, hogy akár hamarabb felérsz onnan Pestre, mint pl. Debrecenből. Ha házat szeretnél érdemes a falukat végigjárni, vannak nagyon takaros falvak viszont roma putrik is sajnos. Én magyart és angolt használom kommunikációra itt és tökéletesen elvagyok.
2020. júl. 12. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos, akik boldogulnak roman nyelv nélkül, azoknak olyan életük is van.

Sok helyen segitenek, de ha egyedul kell megoldanod egy hivatalos papirt, vagy telefonalas, esetleg roman rendor megallit, na akkor mit csinalsz?

2020. júl. 15. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

#6/6

Román rendőrökkel nem szoktam filozófiai mélységekben beszélgetni, azt a kb. 15 szót meg felfogom, amit mondanak. Hivatalos papírokon meg ugyancsak egy 15 szóból álló szókincset kell tudni... Ami meg hosszabb dokumentum, annak általában van más nyelvű változata is.

2020. júl. 15. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Hat nekem minden evben egy tucat papirt kell elintezni, nagyon orulnek ha csak 15 szobol allna, es nem csak romanul lennenek kinyomtatva.
2020. júl. 15. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Én majdnem 10-es román érettségivel sem tudom elmondani magamról, hogy tudok. Ha telefonon vagy élőben románul kell beszélni hamar levágják, hogy nem vagyok román.

Nem kell tudnod románul egyáltalán szerintem.

Kismillió embert ismerek, aki enélkül él, elvan jól van. Ahol 90-100% a magyarok aránya, oda nem kell román tudás feltétlenül.


Ismerek olyat, aki spanyoloknál, angoloknál Google Translate-tel boldogult, meg lehet ezt csinálni simán :D

2020. júl. 30. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Édesapám Magyarországról költözött ide édesanyámhoz, az a fránya szerelem... Én örülök, hogy itt születtem s itt élek, rajta viszont látom, hogy bár valamelyest megtanulta a románt, elég nehezen tud boldogulni itt. Mondjuk ő úgy jött ide, hogy itt keres majd munkát, de tartós munkahelyet sosem sikerült itt szereznie... Na meg más felfogásból, más környezetből jött, és úgy igazán sosem tudott beilleszkedni.
2021. nov. 21. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!