Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Nagyváradiak (esetleg Marosvás...

Nagyváradiak (esetleg Marosvásárhelyiek)! Letelepedés esetén milyen a városotok? Szép és hangulatos? Rendezett? Főképp biztonságos? (Betörések külső részeken,kocsilopások belvárosban.) Természetesen mindez az államnyelv középszintű elsajátítása után.

Figyelt kérdés

Illetve mennyire tapasztalható minimális (vagy nagyobb?) magyargyűlölet, utcán, parkokban magyarul beszélgetők kinézése/lenézése, esetlegesen még ezektől is nagyobb problémák? (Még akkor is, ha az illető megtanul[t] románul.)


[]

[]


Többi - esetleges - válaszadóhoz: ha ti nem is éltek keleti szomszédunkban, ismerőseitek közül élnek néhányan Nagyváradon? Netalán Marosvásárhelyen? Ezen városok környékén?


Ha igen, kérlek kérdezzétek már meg tőlük a fentieket, és írjátok ide, hogy mit válaszoltak.


Megköszönném!



2022. máj. 18. 20:55
 1/5 A kérdező kommentje:

A kereseti lehetőségek vannak már (nagyjából) anyaországi szintű fizetésekhez hasonlóak (ha - nyilván - nem is teljesen azonosak)?


Ezt nem magammal kapcsolatosan kérdem, én home office-ban dolgozom régóta.

2022. máj. 18. 21:00
 2/5 anonim ***** válasza:
89%

Nekem van erről egy sztorim ha nem ide illik akkor bocsi.

Londonban éltem még pár évvel ezelőtt volt egy román csaj lakótársam aki sokat mesélt Nagyváradról. Ő valahol Bukarest környéki kis faluból költözött a magyar határ mellé Nagyváradra ahogy elmondta pont úgy mint te attól parázott, hogy majd nem fogják bírni az ottani magyarok akikkel összeköltözik mert ő román... Végül megtetszett neki akkora különbségek vannak a két országrész között mintha nem is egy országban lenne (mondjuk nem túl régen nem is volt)

Amikor aztán kiköltözött Londonba azt a házat választotta ahol magyarok éltek (többek között én is) mert félt, hogy angolok lenezik mert ő román (ez valami komplexus lehet nála) magyarokkal viszont lakott már együtt és nem csalódott. Én nagyon nem tudok semmit mondani Nagyváradról de a lánnyal összebarátkoztunk és sok jót mesélt róla. Igazából hetekig azt hittem, hogy Aradról beszél mert ugye Nagyvárad az Oradea és olyan mintha romános Arad lenne 😀

Megbeszéltük, hogy egyszer elmegyünk oda közösen megmutatná Nagyváradot de sajna egy idő után különköltöztünk és elhidegült a kapcsolatunk... Nagyvárad viszont bakancslistán van nekem is. Ha nem is odaköltözés céljából de szívesen meglatogatnám. Abban viszont biztos vagyok Románián belül az egyik legélhetőbb hely, máskülönben nem költöznének tömegesen a havasalföldi románok az ország túloldalára... Magyar szempontból egyébként nincs nagy különbség a két ország között olyan mint egy alföldi nagyváros ( mert igazából AZ) semmivel sem nagyobb hülyeség Nagyváradra költözni mint mondjuk Szegedre

2022. máj. 19. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
#2: Azt írod, hatalmas különbségek vannak a két országrész között. Annyival elmaradottabb Nagyvárad környéke, mint a bukaresti régió?
2022. máj. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"semmivel sem nagyobb hülyeség Nagyváradra költözni mint mondjuk Szegedre"


Hát azért román nyelvtudás nélkül nem lehet nagy buli Magyarországróp Nagyváradra költözni. Sajnos már nem egy Székelyudvarhely, hogy a román nyelv nélkül is gondtalanul lehessen érvényesülni.

2022. máj. 20. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Lehet ide téved még valaki.

Én Nagyváradon élek 12 éve, a szülőfalum Váradtól 50 km-re van szintén Bihar megyében. Elmondhatom, hogy mind falun, mind városon jó kapcsolat van a románok és magyarok között. Nálunk a faluban pl sok román megtanulta/beszéli törve a magyart. Nagyváradon pedig rengeteg magyar van, ha az utcákon végig mész nem létezik, hogy ne hallj magyar szót, magyar embereket. Bihar megyében amúgyis odafigyelnek, hogy a magyarság fennmaradjon, amennyire csak lehet. Ez sajnos nem mondható el a szomszédos Aradról. Bihar megye amúgyis gyorsan fejlődő, sok magyar ember él itt és jó kapcsolat van magyar-román között. A politikusok persze szeretnek bekavarni, hogy aki nem itt él az higyje azt, hogy mi itt gyűlöljük egymást. Ez nem így van. Rengeteg román barátom is van, sokat járok át velük Magyarba is. Az alap tisztelet kell meglegyen az emberek közt és igenis jól megvagyunk egymás mellett.

Nagyszalonta ( Váradtól 30 km) itt többségben magyarok élnek, magyar a polgármester is, de a románok is kedvelik, mert sokat tesz a városért. Nagyon szép kis rendezett város. Jártam sok helyen, de Bihar megyében az ember tényleg lehet bátran magyar, legalábbis én büszkén merem vállalni és ebből nekem személy szerint sosem volt konfliktusom, még a román tannyelvű egyetemen sem.

jan. 5. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!