Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Zalaegerszegre szeretnék...

Zalaegerszegre szeretnék költözni Nyíregyházáról. Építész szakemberként milyen lehetőségeim vannak elhelyezkedni? Köszönöm a hozzászólásokat.

Figyelt kérdés
Letelepedési szándékom lenne, tehát fontos szempont számomra a megélhetőségi lehetőség, a kereset, a stabilitás, a környezet, az életvitel minősége, az ott élő emberek mentalitása, a kikapcsolódási lehetőségek, és az ingatlan árak.

2018. máj. 3. 16:20
 1/6 anonim ***** válasza:

"a megélhetőségi lehetőség, a kereset"


Az átlagkereset Borsod és Jász-Nagykun megyével van egyszinten. Azt nem tudom, hogy építészként milyen lehetőségeid vannak, de pl. a ZÁÉV-nél folyamatosan vannak nyitott pozíciók. A termelőipar viszonylag sok állást nyújt, és a szolgáltatás szektorban is akad munka, de azért nem vagyunk túlzottan eleresztve.


"a stabilitás"


Azzal nincs probléma.


"a környezet"


Egerszeg iparvárosnak indult, sokáig az is volt, és szerintem ez még most is meglátszik rajta. Kevés a park, azok is sokszor gondozatlanok, ahogy a kertváros utcái is. Sok a klasszik szocreál panel, amiket próbálnak különféle festésstílusokkal feldobni. Alig van pad, ahova le lehetne ülni egy kicsit. Az egész város azt sugallja, hogy menj haza, vagy menj dolgozni, de itt ne akarj kikapcsolódni, itt ne akarj sétálgatni. Akad néhány nyugodt kikapcsolódást nyújtó hely (Aranyoslapi forrás, Azáleás-völgy, Gébárti-tó), egy-két látnivaló (TV-torony, Jánkahegyi kilátó, Falumúzeum, Olajipari múzeum), és nagyjából enni.


"az ott élő emberek mentalitása"


Ridegebbek és barátságtalanabbak, mint pl. Győr-Sopronban.


"a kikapcsolódási lehetőségek"


Elég kevés van. Régebben voltak diszkók, de az utóbbi években az összes bezárt. A húszas, harmincas, negyvenes korosztálynak gyakorlatilag nincs táncos szórakozóhely. Időszaki kiállítások vannak, koncertek is legalább havonta. Ilyenkor tavasszal és nyáron a szokásos fesztiválok (Borfesztivál, Mézfesztivál, Disznó - és pálinkafesztivál, Egerszeg fesztivál), melyek nagyrészt abból állnak, hogy vedd meg aranyáron azt, amit évközben feleannyiért megkapsz máshol (bor, méz, lekvárok, kolbászok, sültek, stb.), valamint zabálj és vedelj annyit, amennyi beléd fér. Errefelé ez a kultúra :/


"az életvitel minősége"


A fentiek nagyjából kirajzolják. Mondjuk azt, hogy elfogadható.


"ingatlan árak"


Nem túl magasak.


Összeségében nekem Nagykanizsa vagy Tapolca sokkal jobban tetszik, de Sopron és Győr is százszor kellemesebb városok, mint Zalaegerszeg. De itt legalább van munka.

2018. máj. 3. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Kedves T0ba. Köszönöm a válaszodat. Alapos és részletes. Elgondolkodtató amit írtál. Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye sem tartozik a különösebben felkapott helyek közé. Eddigi életem itt éltem le. A számításimat és elképzelt jövőmet itt nem igazán találtam meg, ezért határoztam a költözés mellett egy új élet reményében. Szombathely, Győr és Zalaegerszeg szerepelt a lehetséges helyek között. Azonban fontosnak tartottam, hogy tájékozódjam a végleges döntés előtt.
2018. máj. 4. 15:11
 3/6 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok született zalaegerszegi, a feleségem viszont igen. Én nyolc éve élek a városban. Leírom én is a tapasztalataimat.


Kereset: szerintem nem szabad a megyék átlagkeresetét összehasonlítani, mert az nem ad pontos képet a városról. Én gépészmérnökként dolgozok, nem panaszkodok. Néhány éve váltani akartam, több cégnél is voltam (leginkább Szombathelyen) és sehol nem tudtak annyit adni mint amit itt kapok.


Stabilitás: én azt látom, hogy szépen fejlődik a város, sok épület és közintézmény megújult az elmúlt időszakban. Nekem ami tetszik, hogy van jövőkép (pl. tesztpálya és sorra nyílnak az újabb cégek az ipari parkokban).


Környezet: az első válaszadónak nem adnék igazat. Nem sok olyan várost ismerek, ahol ennyi zöld lenne mint ebben a városban és én azt se mondanám, hogy elhanyagoltak. Itt a lakótelepek is barátságosak, sok a zöld a toronyházak között is (anyósomék tízemeletese előtt egy kis tavacska is van amiben halak és tavirózsa is van). Klasszikus panelház pedig nincs is a városban (vagyis én még nem láttam).


Életvitel minősége:

Nekem tetszik a város. Pont akkora, hogy legyen minden (bevásárlóközpontok, hipermarketek, Könyvtárak, színház, mozik, kávézók, éttermek), de nincs zsúfoltság. Nekem egy dolog hiányzott amikor ide költöztünk: az egyetemi élet. A helyi felsőoktatási intézményekbe kevesen és többnyire helyiek járnak így nincs meg az az érzés mint a nagy egyetemi városokban.


Itt élők mentalitása: éltem Győrben, éltem Budapesten, szerintem itt sokkal barátságosabbak és nyitottabbak az emberek. De lehet, hogy csak én mozgok jó közegben.


Kikapcsolódási lehetőségek:

Engem - kétgyermekes apaként - már nem érdekelnek a diszkók, így arról nem tudok nyilatkozni. A fesztiválok tényleg a lehúzásról szólnak, de ezt melyik város ne mondhatná el magáról. Viszont van színház, van két mozi (art és multiplex), illetve van hangverseny terem is. Vannak hangulatos éttermek, cukrászdák és pubok. Strandolni több helyen is lehet: van termálfürdő, aquapark, tófürdő és uszoda is. A Gébárti tó és környéke nekem különösen tetszik. Van jégcsarnok is ami szinte egész évben nyitva van.


Ingatlan árak: az utóbbi időben durván elszálltak, egy új építésű lakásért már itt is elkérnek 370-400 ezer forintot négyzetméterenként. A lakótelepi 50 négyzetméteres lakások 12 millióért is gyorsan gazdára találnak. Ha olcsóbb ingatlan kell, akkor legalább 15 km-re el kell hagyni a várost.

2018. máj. 7. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Kedves kettes számú válaszadó. Köszönöm a hozzászólásodat. Láttam rengeteg turisztikai oldalt, google térképet, videót, fotót. Magával ragadó a táj szépsége. Szeretem a természetet. Sajnos azonban az élet közbeszólt a vágyaimat illetően. A volt páromnak hasonló elképzelései akadtak a várossal kapcsolatban mint nekem. Neki helyi ismerős is akad, aki segítségére lesz a költözés és elhelyezkedés tekintetében. Úgy érzem erről a vágyamról ezért le kell mondanom. Nem hiszem, hogy szerencsés lenne ugyan abban a közegben élnem napi szinten, ahol egy számomra kedves személy szintén próbálja rendbe hozni az életét és élni minden napjait. Akaratlanul is feszülté tenné mindkettőnket a életét és helyzetét.
2018. máj. 8. 05:15
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy idetelepedtél-e már, mindegy leírom az én tapasztalataimat a várossal kapcsolatban, hátha tudok segíteni.

Építész szakemberként szinte biztosan találnál magadnak helyet, fizetésről nem tudok nyilatkozni, én nem ebben a szférában dolgozok.

Egerszeg az utóbbi időben elég szépen fejlődik, folyamat épülnek a társasházak, nem is kis számban, szóval munka az van bőven, ezen felül épül egy 40 milliárdos tesztpálya, bár azt nem tudom erre miért van szükségünk..

Ez a válasz engem is meglepett, hogy alig vannak parkok padok kiülős helyek,én majdnem az összes megyeszékhelyen jártam az országban, ennél zöldebb várossal nagyon nem találkoztam, nem tudsz úgy sétálni menni a városba 500-600 méter,hogy ne tévedj be egy parkba,ha megnézzük a belvárost, konkrétan parkok,zöld területek határolják. Északról zala part,délről mondjuk a békeliget/ május 1 liget, nyugatról a vizslapark, és további parkok azon a környéken, de essünk túl ezen, ez nem mindenkinek fontos.

Egy kisgyermekes családnak, szerintem tökéletes lakóhelyet biztosít, hiszen sok sportolási lehetőség van, például itt az ificentrum, van vagy 4-5 db konditerem, szinte bármilyen sportot lehet űzni, az evezős sportok kivételével, de már erre is van egy terv, ami a gébárti tavon valósulna meg.

Az itt élő emberek mentalitása: nekem nem nagyon volt komoly nézeteltérésem senkivel, aránylag közvetlenek , nem annyira mint mondjuk a pestiek,de nem kell attól félned, hogy egy sötét utcában megvernek és kirabolnak. Az "etnikum" szerencsére nem fordul elő nagy számban, persze van 1-2 szokott hely, ahol szeretnek egy kis aprót vagy cigarettát kérni, ezeket ki lehet kerülni, bár a buszmegállót kevésbé, ha tömegközlekednek kell.

Kirándulási kikapcsolódási lehetőségek, én rendszerint biciklizni szoktam, aranyoslap, azáleás völgy , környékbeli erdők.

Nyaranta könnyű átvészelni a hőséget, hiszen a város szélén ott van a Gébárti tó, Aqua park, ha beülsz egy autóba kb fél óra, 40 perc alatt leérsz mondjuk a Balatonra a keszthelyi, vonyarci strandra.

Nem tudom mennyire vagy fiatal, mennyire kedveled az éjszakai életet, a bulikat, hát azt itt nem nagyon kell keresni.Így fiatalként, Pesti egyetemről hazaköltözve, nem kicsit érzékeltem, hogy nem nagyon pörög ez a város, egyetemi élet szinte nulla, van egy két egyetemi buli kb 3-4 havonta, a Pte vagy a Bge rendezésével, de nem sok sikerrel, ha jól számolom 4-5 kimondott buli hely van Egerszegen, nagyrészt 15-16 éves átlagkorral. De ugye bár minden buli lehet jó, ha jó a társaság, évente 2-3szor van egy-egy fesztivál oda érdemes kilátogatni.

Ingatlan árak.. nyilván drágább mint kelet, de még mindig olcsóbb mint Szombathely, vagy Győr. Egy átlag 50-60 nm-es téglalakás ára a belvároshoz közel 15 millió ft környékén mozog, egy felújított garzon 10-12. nyílván ha mindenképp családi házat szeretnél, érdemesebb környező falvakban keresni, 10 perces autóútra található mondjuk Kispáli,Nagypáli,Egervár..

Nagy összeségében egy szép,zöld,nyugodt városról beszélünk, normális emberekkel, Balatontól nem messze, kevés pörgős estékkel.

Én azért ellátogatnék Győrbe is a helyedbe!

Remélem tudtam segíteni.

2018. jún. 19. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat. Még nem költöztem el. Előbb a saját szemmel szerettem volna látni a várost és a környezetet. Meglátni, hogy tetszik a város és milyen érzéseket vált ki belőlem a környezet. Volt szerencsém eljutni Zalagerszegre, és Szombathelyre is. Most tervben van Sopron, Győr, és Veszprém is. Sok helyen megfordultam már. Nagyon megtetszett a város, szinten minden nevezetes "turista helyet" bejártam 1 nap leforgása alatt. Az emberek barátságosak és kedvesek voltak. Néha minden ok nélkül megálltak velem beszélgetni az utcán. Akadtak akik helyinek nézetek és útbaigazítás kértek tőlem. Összességében pozitív benyomás alakult ki bennem. A táj, az élet érzés, a nyugalom, a természet közelsége megkapó. A szórakozás már nem hiányzik igazán, vagy legalább is már nem abban a formában mint tini koromban. 37 éves vagyok. A korábbi kommentemben leírtam, mi az egyetlen oka annak, ami miatt nem szívesen költöznék oda. Ezért kényszerülök arra, hogy más helyeken is szétnézzek. Egyébként 100%-ban helyt álló amit írtál.
2018. jún. 20. 14:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!