Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Mire jó ez a "Budapest-vidék"...

Mire jó ez a "Budapest-vidék" ellentét?

Figyelt kérdés

Üdv!

Elsősorban nekem ezekkel a berögzült kifejezésekkel és sztereotípiákkal van problémám.

Legtöbben ha Budapestre mennek látogatóba vagy bármilyen indokból, akkor azt mondják "felmegyünk Pestre", ha ők mennek bárhova az ország területén, akkor "lemegyünk vidékre" vagy "lemegyünk a Balatonra".

Tehát az emberek szóhasználatában benne van, hogy Pest fent, minden más lent. Ami néha vicces annak tükrében, hogy ahova "lemennek" az földrajzilag jóval magasabban helyezkedik el, mint a főváros.

A másik ami nekem nem szokott tetszeni a vidék szó használata. Nagyon sokan lenézően használják ezt a szót, és szerintem manapság nem is helytálló. Mikor azt mondják "lemegyünk vidékre" és egy 130 km-rel nyugatabbra levő 125 ezres lakosú városra gondolnak (ebből ki is lehet találni hol lakom).


Szóval honnan ered ez a "van Budapest és környező városok, minden más tanya" mentalitás?


Nyilván van kivétel, de van egy réteg aki tényleg így gondolkodik. Például egy pesti ismerős, amikor egy buli keretében egy 30 ezres városban kellett bevásárolnunk és megszólalt "itt falun, még a boltok sem jók".


Aztán persze ez oda-vissza működik, mert a "vidéki" emberek is használják ezeket a kifejezéseket, és megvannak a tipikus sztereotípiák a "beképzelt, bunkó pestiekről".


Politikát eszem ágába sincs belekeverni, de választás után sok ilyet hallottam, és itt az oldalon is olvastam, hogy emberek így vélekedtek az eredményről:

"a tanulatlan vidékiek miatt nyert a Fidesz, mert ők szavaztak rájuk". Tényleg nem a politika a lényeg, de mi az, hogy tanulatlan vidékiek? Ez lehet a 19. században még így volt megkockáztatom, hogy a 20. század egy részében is, de ma? A legtöbb nagyobb városnak van egyeteme, és ha valaki minden áron Budapesten szeretne tanulni, akkor gond nélkül megteheti. Szóval milyen tanulatlan vidékről beszélünk?

Nekem a vidék szó hallatán egy elhagyottabb természethez közeli térség jut eszembe, semmiképp egy Debrecenhez, Győrhöz, Székesfehérvárhoz, Pécshez, Veszprémhez stb. hasonló város.


Szóval honnan ered ez az ellentét? Ezek a tipikus sztereotípiák, és a különbséget érzékeltető, érzékeltetni próbáló kifejezések?



2018. jún. 3. 20:18
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
Bocsánat, az előző 18-nak akart menni.
2018. jún. 4. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
29%

Én pest külső kerületében vagyok jelenleg. Hát gondolhatod, kb minden belvárosi nyíg, hogy milyen messze lakom (kint a pitsäba).

Azt viszont értsd meg, hogy a többi mo-i nagyváros össze sem hasonlítható bp-tel. Éltem én szegeden is, hát mit mondjak... kb falu kategória pesthez képest.

2018. jún. 4. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
87%
Olyan kifejezés is van, hogy "bemegyek Pestre". Általában a főváros környékén lakók mondják így.
2018. jún. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
35%

Kezdeném a vidék szó elemzésével. A vidék hivatalosan is azt jelenti, hogy "ami nem Pest". Nem azt jelenti, hogy putri meg tanya. Aki ebben az értelemben használja, az is hülye, de az sem jogos, ha vki azért picsog, mert Debrecent vagy Győrt vki vidéknek mondja. Mert technikailag az. A Vidéki Színházak Fesztiválját akkor nevezzük át "Nem Budapesti Színházak Fesztiváljára?".


Amúgy a Fidesz tényleg a tanulatlan vidékiek miatt nem nyert, de nyilván ez nem minden vidékire vonatkozik, hanem tényleg a tanyasi emberekre, akiknél kb. az m1 fogható összesen normálisan, és ha emellé 1x lemegy Orbán Vitya bratyizni, máris megvan a szavazata. Én, ha erről beszélek, mindig hozzáteszem, hogy milyen típusú vidékire értem azt.


Amúgy az ember mindig keres magának ellenségképet. Ha nem a vidéki-pesti, akkor az, hogy ki milyen vallású, ki kövér, ki sovány, ki hetero, ki meleg stb.

2018. jún. 6. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim válasza:
22. Pest pedig falu kategória Moszkvához képest :) (Ott éltem, van összehasonlítási alapom)
2022. jan. 26. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!