Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » A fővárosiak sokszor miért...

A fővárosiak sokszor miért néznek le minden Budapesttől kisebb várost?

Figyelt kérdés
Valaki szerint még Bécs is egy nagyon unalmas város, nincs semmi éjszakai élet. Mások szerint Pozsony is nagyon uncsi, kicsi, semmit nem lehet ott csinálni. Ugyanezt elmondják a többi magyar nagyvárosról, Győr, Debrecen, Miskolc, Szeged, mindegy melyik. Ebből a szempontból sajnálom a pestieket, hogy ők csak több milliós városokban érzik jól magukat, az a mérvadó. Nem okoz nekik örömet, a kisebb városok meglátogatása. Most akkor aki meg egy pár ezer fős kisvárosban lakik, az mit szóljon? Vagy aki falun, és óránként jár a busz, vagy még ritkábban? Mondják, hogy semmi éjszakai élet, nincs nyitva éjjel 10 bolt 100 méteren belül, és nem jár az éjszakai járat sem csak 15 percenként. Egek, mekkora problémák. Más meg örüljön, hogy csak egy órát kell várnia fényes nappal a buszra.

2019. márc. 4. 13:53
 1/10 anonim ***** válasza:
59%

Alapból a kérdésfeltevéseddel nem értek egyet. Mit jelent az hogy a "fővárosiak sokszor"? Milyen statisztika vagy mérés szerint? Mihez képest? Az meg, hogy valakinek negatív véleménye van valamiről, nem feltétlenül jelenti azt, hogy le is nézi. Nálam legalábbis nem.


Nem leszek népszerű ezzel, de azért adok egy őszinte választ (mint budapesti, aki rengeteget jár vidéken). Próbálom a közgazdaságtan oldaláról megfogni, hogy senkinek ne gázoljak bele a lelkébe.


Budapesten alapvetően azért elérhető színház, mozi, éjszakai élet, sokáig nyitva tartó boltok, 24 órás közlekedés, mert van rá kereslet. Vidéken azért nem, mert ott nincs rá kereslet, ennyire egyszerű a képlet (abba most ne menjünk bele hogy vidéken miért nincs ezekre kereslet - bár nem tudom hogy van-e értelme a kérdésről enélkül beszélgetni - talán inkább nincs). Éppen ezért, nekem, mint budapestinek, néha egészen felfoghatatlan, hogy hogyan tudnak egyes helyeken úgy élni, hogy azokat a szolgáltatásokat, amelyek nekünk alapnak számítanak, ők nem ígénylik. Magyarul tehát, úgy gondolom hogy egy adott városban elérhető szolgáltatok minősége és mennyisége valamilyen értelemben az adott város népét és életét képezik le. Kicsit tovább sarkítva, sokat elmond egy városról, hogy az egyetlen szolgáltatás ami életben tud maradni az a könyvtár, vagy a kocsma...

2019. márc. 4. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Szerintem nem feltétlenül nézik le. Lehet,hogy ez csak egy sztereotípia. Pl egyszer valaki látott egyet, aki lenézi, és akkor onnantól már ezt gondolja a többiről is, a többiek meg hallották tőle, hogy lenézőek;

közben meg pl általánosságban leeht, hogy nem is ez a jellemző.

Vagy leeht még esetleg olyan eshetőség is, hogy ő csak feltételezi, hogy a másik utálja őt, ezért ő csak "visszautálja", de közben lehet, hogy a másik meg nem is utálja, csak gondolja, hogy utálja, és alaptalan.

Meg még az is lehet, hogy pl máshol is lehet akár; hogy pl "bunkó fővárosi" vs "tanulatlan/tudatlan vidéki"; meg következhet egymásból is a kettő. Hogy egyszerre kezdték el magától utálni egymást, de az is lehet; hogy valamelyik előbb kezdte; meg még az is, hogy

X elkezdi valahol az utálatot, lenézést,és szítani a feszkót.

B helyről B visszautállja.

közben X meghal; de fennmaradt az ő hagyománya, amikor mindigis azt mondta, hogy X helyén bunkók; és akkor fennmarad ez az ellentét.

Hogy folyamatosan csak visszautállgatják egymást.

X utálja B-t, B visszautálja X-et , közben egyik meghal; de D hallotta X-től, Y pedig B-től, hogy a másik helyen bunkók. Tehát ez sztereotípia. Valaki egyszer vagy őszintén ezt érezte, vagy rágalomból feltételezte és kitalálta; a többi meg visszautáll; és akkor már az is csinálja a visszautállást, ahonnan az eredeti utállás indult; szóval már ő is csak vissza; tehát mert "miért, mire föl utálják ott őt a másik helyen"?

Szal egyáltalán nem tutkó , hogy bárhol is, bármelyik részről is általánosan jellemző lenne a lenézés. Meg hogy pl kétkezi munka vs számítógépes irodai. Én amondó vagyok, hogy mindenki felejtse el ezeket a sérelemket (már ha voltak) , meg a sztereotípiákat is, és akkor mindenki szeressen és tiszteljen mindenkit, ozt kész.:) Hogy szeretünk-e valakit, azt ne a származás határozza már meg:)!

2019. márc. 4. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
80%

Amiért a falusiak lenézik az összes városit, amiért a vidéki városiak lenézik a falusit és a budapestit is...


(Egy falusiból lett budapesti)

2019. márc. 4. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Mondjuk nekem már a kérdésből is az jön le, hogy nem a "budapestiek" nézik le a vidékieket, hanem a kérdező nézi le a budapestieket.


Az, hogy valaki unalmasnak tart valamit, vagy nem tudja magát elképzelni az adott városban, az nem lenézés. Csak egyszerű vélemény, tény megállapítás- ÉS tény, hogy Budapest programok, lehetőségek terén más szintet képvisel.


A kérdés második fele meg értelmetlen "bezzeg Afrikában éheznek" hőbörgés. Hiszen semmi értelme összehasonlítani egy 100 fős falu közlekedését egy 7-es busz vagy 4-6 villamos közlekedésével ahol megállóban 100+ ember gyűlik össze 15 perc alatt.

2019. márc. 4. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#1: Ezt az önteltséget sok pesti ember részéről én tapasztaltam, akár itt, akár a való életben. Úgy beszélnek a falusi emberekről, mintha egy másik bolygóról jönnének. A minap például egy pestitől hallottam a falunkban, hogy "kis szar falu, megyek fel Pestre". És az embernek azért rosszul esik, ha a lakóhelyét becsmérelik. Pedig az ember igyekszik, a falu is szépül, most újították fel a templomot, bicikliutat adtak át, terveznek is nyitni még egy boltot. Ráadásul sokan még mindig úgy gondolják, hogy falun mindenki állatot tart és földet művel, pedig nálunk ez egyáltalán nem jellemző, szinte mindenki a megyeszékhelyen próbál munkát keresni. És a másik az, hogy nem azért nem építenek egy faluba például színházat, mert nincs rá kereslet, hanem azért mert egyszerűen kevés ember lakik itt ahhoz, hogy haszon származzék az előadásokból. Akik művelődni akarnak, beutaznak a megyeszékhelyre, és ott minden van (kivéve opera)


#2: Igen, nyilván igaz, hogy azért jár erre ritkán a busz, mert nincs annyi utas, így veszteséges lenne, ha mondjuk 10 percenként jönne. Miből állapítottad meg azt, hogy én lenézem a fővárosiakat? Nem nézek le senkit, és szerintem senkinek sem kéne lenéznie senkit. Csak egy picit talán tájékozodni kéne a dolgokról, mielőtt véleményt formál valaki. Az is egy sztereotípia, hogy a vidékiek műveletlenek, mert itt nincs annyi egyetem, operaház, stb. Ez részben igaz, mert aki ingerszegény környezetben nő fel, beszűkül a látóköre, és csak egy forrásból tájékozódik, minden változástól és újítástól félni fog. Viszont azt sem állítom, hogy a pestiek olyan műveltek lennének. De nyílván, ha egy karnyújtásnyira van olyan sok színház, múzeum, oktatási intézmény, koncert, ingyenes programok...stb., akkor könnyebb eljárni ilyen helyekre, és nem azért nem járnak a falusiak ilyenekre, mert igénytelenek, hanem mert egyszerűen nincs a közelben.

2019. márc. 4. 21:43
 6/10 A kérdező kommentje:
Akik azt mondják, hogy semmi sincs egy településen, és unalmas, azok általában nem a kultúrára gondolnak, hanem a diszkókra és az egyéb szórakozóhelyekre, ahol a lényeg az, hogy lehessen hajnalig inni.
2019. márc. 4. 21:57
 7/10 anonim ***** válasza:
34%

Bp.-i vagyok és a Fény utcai piacon fültanúja voltam amikor az egyik őstermelő mondta a másiknak, hogy "ezeknek a pesti pi...knak ez is jó lesz".

Megfordultam és megkérdeztem, hogy mire gondol? A pénzünk persze kell. Olyan zavarban volt, hogy szinte belekékült. Mivel rendszeresen járok a piacra, mindig megismer és rögtön kerüli a tekintetemet.

Én inkább fordítva látom, hogy ki kit néz le.

2019. márc. 4. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
#2 vagyok. Te vagy valamit nagyon félreértettél, vagy szándékosan kiforgatod a szavaimat, ha most ezt szűrted le; vagy pedig kitöröltek onnan egy kommentet. Pont azt mondom, hogy a sztereotípiák nem jók, hülyeségek, el kéne őket felejteni. Holnap majd kifejtem, ha kell, de most fáradt vagyok.
2019. márc. 4. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
"A válaszíró 69%-ban hasznos válaszokat ad.": Igazad van, bocsánat, ezt elnéztem. Azt a választ a 4-es válaszolónak szántam, fatal errornak.
2019. márc. 5. 07:16
 10/10 anonim ***** válasza:
Mert a budapestiek szerint Magyarország két részből áll; a fővárosból és vidékről.
2019. márc. 5. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!