Kezdőoldal » Emberek » Magány, egyedüllét » Van egyáltalán valami értelme...

Niltwill kérdése:

Van egyáltalán valami értelme az emberi kapcsolatoknak?

Figyelt kérdés

Már gyerekkorom óta egyedül tengődök, de egyszer sem bosszantott az elhagyatottság különösebben. A valóságban minden emberi kapcsolat végül zsákutcába vezet. Senki sem tud megérteni, és senki sem tudja azt nyújtani, amit elvársz tőle, legfeljebb egy töredékét. Bizonyítja ezt, hogy a válságos pillanatokban, mikor a legnagyobb szükség lett volna egy morzsányi őszinte megértésre vagy támogatásra, végre kimutatják a foguk fehérjét, a leplezetlen önzést, ami ezúttal negatív értelmet nyert. Ezt lehet cáfolni, de az élet bizonyítja, hogy az emberi kapcsolat szükségképpen romlandó. Nem hiszek az örök hűségben és szeretetben, az élet ugyanis hajlamos visszavenni azt az ajándékot/mámort amit kis cselesen odanyújtott: egy nap szerencséjét/adományait a következő napra már nyomorba dönti. Én is próbálkoztam 'barátkozni' emberekkel, de hamar kiábrándultam. Ott tartok, hogy már magam körül elviselni másokat is megerőltető. Jártam irodalmi szakkörre, de meguntam vagy belefáradtam, s azóta sem érdekel semmilyen társaság. Semmi megnyerőt nem találtam egy emberben sem (hosszútávon), amiért érdemes lenne bármiféle kapcsolatot is tartani/kialakítani. Egy személynek túl sok szeszélyét, nyűgjét kell elviselni, szinte a nagy semmiért, mert nyújtani meg mit sem képes cserébe. Üres szavakat és affektált társaságot? Ugyan. Más ember csak több fájdalomba torkollik, a csekély boldogságérzet és öröm forrása a kezdetben csak átmeneti illúzió, mint ahogy az is, hogy össze lennénk hangolódva, kvázi megértenénk egymást. Arany János jól mondta: "Korán volt reményért hozzád menekülni: Csak a fájdalomnak vagy te folytatása."


Olyan ez, mintha az ember mindig is küzdene egy kozmikus egyedülléttel szemben, s megpróbálna kielégülni más emberi kapcsolatokkal, hogy feloldja egyedüli szenvedését és elfeledje azt, de az mindig árnyékként követni fogja haláláig mindenhová...akármit is tesz, akárhogy is rendezgeti az életét...



2013. nov. 19. 18:43
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Azon gondolkodj el, hogy mi az az érték, ami miatt képes lennél egy emberrel kapcsolatot teremteni és akár egész életedben fenntartani azt. Azon is agyalhatsz, hogy te mit tudnál adni az embereknek.

Ezek fontosabb kérdések a te esetedben.

2013. nov. 19. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Mivel az itteni hozzászólásaid nagy része az egyedüllétről szól, ezért feltételezem, hogy azért eléggé szeretnél barátokat, csak nem tudsz az emberekkel beszélni.

Ami fura, mert jól írsz.

Mi érdekel?

2013. nov. 19. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 McAnnee válasza:
Szerintem elég szomorú, ha eddig csak olyan emberekkel találkoztál, akik becsaptak, elárultak vagy hasonlók...az emberek különbözők. Ne add fel a keresését a kapcsolatoknak, mégha most reménytelennek is látod a helyzetet. Meg fogod találni azt/azokat a személyt/személyeket, akikben 100%-osan megbízhatsz!!:)
2013. nov. 19. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Átérezem, amit írsz, mert hasonlóan vagyok a témával.

Egyszerűen nem vagyok kíváncsi senkire sem igazából, mert nem vagyok hajlandó eltűrni olyan dolgokat, amik egyszerűen idegesítőek számomra, vagy túl butyutának tartom azokat.


Pl. van egy csaj, aki egyébként egész jó társaság szokott lenni, ha ritkán egymásba botlunk és dumálunk egy keveset. De nem tudom felfogni hogyan lehetett annyi esze, hogy a one touch brise tartóját a festett falnak ragasztotta, ami olyan festék, hogy az illatosító tartó tépésével együtt jönne le. Szívem szerint rögtön mondtam volna neki, hogy mennyi észt hagyott el az évek folyamán, aminek során oda jutott, hogy ilyet műveljen egy szépen festett fallal, holott máshova is ragaszthatta volna, amivel nem tesz semmiben kárt.


Persze én sem vagyok tökéletes, az biztos. Az a hibám, hogy túlságosan is megfigyelő vagy és érzékeny szerintem.


Attól is kiakadok, amikor megyek kaját venni az egyik kifőzdébe és előttem törli a száját meg az ételosztó, vagy nyalja meg az ujját valaminek az elfogyasztása után. Persze utána semmi kézmosás vagy valami.



Kissé elkanyarodtam a témától, de értelek az a lényeg. Szépen összefoglaltad, ami bennem is zajlik sokszor.

2013. nov. 19. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Viszont a témához tartozik, hogy mikor valakinek a lelki szemetesládája voltam és támogattam, az utána elárul a hátam mögött és még megvan lepődve, hogy nem keresem a társaságát, és meg is sértődik a tetejébe.

Ilyenkor is egyből bevillan, hogy az ilyen emberek nem gondolkodnak? Hogy vajon miért nem kereshetem a társaságát, vagy miért ő sértődik meg, vagy nekem nem lenne-e okom arra, hogy megsértődjek?

Na mindegy.

2013. nov. 19. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
sok értelme nincs,de az sem jó ha így élsz le egy egész életet kesergéssel,meg siránkozással...annyit adj,mutass másoknak,amit neked nyújtanak..sose tudhatod,mikor botlasz véletlen folytán egy közel normális emberbe.Ez végülis rajtad is áll.
2013. nov. 19. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Hasonló helyzetben voltam-vagyok én is. Barátok nincsenek, munkahely tele kétszínű, áskálódó emberekkel akik engem is otthagynak a sz@rban amikor csak tehetik. (De ez csak egy dolog, csak azért írtam hogy lásd van fogalmam arról amiben vagy.)


Ugyanakkor hiszem hogy az ember társas lény és gyanítom hogy neked se a mások hülyeségeivel van tele a ... hanem az egyedülléttel (különben nem küzdenél a "kozmikus egyedülléttel szemben"). Persze azzal kezdted rögtön hogy neked sose volt probléma egyedül lenni (egy gyereknek az elhagyatottság érzése igenis sokkoló probléma szokott lenni) és hogy mások miatt nem vagy egy hullámhosszon az emberekkel de szerintem ezt csak magaddal próbálod meg elhitetni.

Te is vágysz a társaságra (akár bevallod akár nem) és ez jó. Az már kevésbé hogy miért. Azért mert reflexszerűen te is (ahogy a többi ember) másoktól várnád hogy boldoggá tegyenek téged. Én viszont úgy hiszem hogy aki tényleg rendben van az egyedül is rendben van, aki pedig egyedül is rendben van annak hihetetlen kisugárzása és belső erői lesznek amit mások érezni fognak és emiatt valahol csodálni őt (lesznek persze akik utálni fogják azért mert ők maguk nem olyan erősek de azok annyit is érnek). Érezni fogják hogy ez az ember a saját útját járja, nyitott a társaságra mert már nem fél a csalódás miatti fájdalomtól (ami amúgyis az élet része) és nem tőlük várja kimondatlanul hogy megváltsák az ő életét mivel az egyetlen aki képes erre az ő maga. Nem akarok önismereti meg pszichológiai kisregényt írni de ezt szerintem fontos tudni (mindenkinek ebben a "Magány, egyedüllét" kategóriában) és én is hasonló emberré akarok válni.

2013. nov. 19. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Nagyon nehéz mindig újból kezdeni minden embernél ugyanazt,amiről tudod hogy mi lesz a vége.Én sem ismerek olyat akinek fontos lennék,és törődne velem.De kapcsolatok nélkül semmi nem olyan jó,az ember társas lény.Jobb úgy élni hogy bízhattál valakiben(még ha nem is tart örökké),mintha sosem lett volna senkid,és emiatt egész életedben boldogtalan lennél.

Én is utálom az emberek nagy részét,tudom hogy mindenki önző,felszínes és mindig oda vándorolnak akinél jobban érzik magukat.Ha viszont értékes vagy,ezt valaki észrefogja venni egyszer,és nem kell küzdened az egyedüllét ellen más társaságban,mert az a valaki önmagadért fog szeretni.Ezt az embert kéne megtalálni,elég nagy feladat.Másoknak jó ez a képmutatós felszínes életforma sok haverral,ismerőssel,nélkülük meg teljesen elvannak veszve.Aki mindig egyedül volt annak pedig nem olyan nagy dolog kibírni.Én inkább várok olyan emberre aki tud értékelni,minthogy játsszam a többiek játékát a ranglétrán való feljebbjutáshoz.

2013. nov. 19. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

#1

A dolog pikantériája, hogy nem egy emberrel akarok kapcsolatot teremteni, hanem mindenkin segíteni szeretnék, emberen, természeten, fűn, fán, állaton, tehát magán az életen, annak megőrzésén és megbecsülésén van az elhivatottságom. Ami klisé, de én mindig is fontosabbnak tartottam minden mást a saját életemnél. Tehát ha úgy hozná a sors, akkor szívesen megmentenék valakit aki öngyilkos akar lenni..mondjuk az úttesten, még ha én is halok meg helyette, nekem úgy sincs mit vesztenem már ezen a szinten.


Azt amit én csinálgatok, az nem érint meg más embereket. A filozófia, szociológia, pszichológia, metafizika vonz valamelyest, de nem mondanám hogy száz százalékosan, olyan ugyanis nincsen hogy leragadjak egy témakörnél...Mindig lépek tovább, egy helyen nem tudok sokáig maradni, egyvalamit sokáig csinálni unalmas. Ezen kívül az IT világa, idegen kultúrák és nyelvek, a történelem, irodalom, csillagászat, stb...érdekel. És miért? Mert nem akarok egyoldalú lenni. Szeretnék valami jobbat megalkotni a kapitalizmusnál (ez egyszerűen össze fog omlani), ami nem elsősorban a pénzről szól, ehhez pedig nélkülözhetetlen a rengeteg tanulás, ráadásul magamtól a gazdaság működését is alaposan meg kell ismernem. Ez persze egy reménytelen álom, de én általában a lehetetlenekre vállalkozom, hátha egy-két ötlet segíthet a globális problémáknál (effektíve elsődlegesen azon agyalok, hogyan lehetne jobb társadalmat kialakítani - ironikusan pont olyan valaki, aki a legkevésbé alkalmas a társadalmi életre), még ha ez értelmetlen próbálkozás is és semmit sem eredményez a végén, elvégre nem szándékozom megosztani azt amire jutottam. De aztán igen, lusta vagyok és szórakozott. Vagyis mindig a legkevesebb erőfeszítéssel járó módszereket keresem egy probléma megoldásában, egy algoritmus előhozásában. Nem érdekel a legjobb hatékonyság annyira, a természet is mindig a legelső működő variációt választja az evolúcióban. A tanulás nekem nem arról szól, hogy milyen sokat tudok és hogy milyen fölöslegesen halmozódik a tudás, hanem hogy milyen jól tudok keresni a szükséges tudáshalmazban (ez az internet, könyvek birodalma) és azt miképp tudom alkalmazni.


#2

Nem, nem igazán szeretnék barátokat, a dologból véglegesen kiábrándultam. Nagyon nincsenek elvárásaim már az emberektől, azon kívül, hogy vegyenek levegőnek. :)


#3

Igen, biztató szavak, de a remény hiú, és úgy érzem más teendőim vannak, a sors nem ezért lehelé életmorzsáit belém. Az intuíció régen megsúgta, hogy nem élhetek olyan normális életet, mint a legtöbben és nem is szándékozom.


#4,#5?

Én is segítettem lehangolt embereken, de aztán búcsút intettek (szó nélkül), ami igazából nem baj, én nem bánom, hiszen az egyetlen ok a kapcsolatra az volt, hogy erőt adjak nekik, s miután kijöttek a pitvarból, fölöslegessé váltam, igen, a legtöbb kapcsolat egy érdekig tart, ameddig a másiknak haszna vagy előnye van belőled. Ritkaság az, ahol mégsem. Én sosem jósoltam nagy jövőt az olyan kapcsolatnak, ahol egyre kevésbé hallgat meg a másik, és egyre kevesebbszer szól hozzád, és mindig a maga felé hajlik a keze, mint a szenteké, csak a maga szemszögéből nézi a dolgokat és nem hajlandó más nézőpontját figyelembe venni (=csak az a lehet jó, ami neki a jó). Persze ez a múltban volt, amikor még hajlandó voltam próbálkozni online...de betekintést nyerhettem abba, milyen nehéz lelki pácienseket kezelni, főleg aki nem látja be, hogy ő neki kell megváltoznia, én hiába sulykolok bármit is, neki kell megtennie az első lépést... :D


#6

Igazából nem siránkozok és nem kesergek, csak azon merengtem, hogy simán lehet emberi kapcsolatok nélkül is teljes életet élni, sőt még talán rengeteg stressztől kíméljük meg magunkat. Elfogadtam ezt. Mint a rezignált öregember a közelgő halált. Rájön, hogy közelebb áll már a földhöz. A valósághoz és a temetőhöz. És nem fél tőle, nem sajnálkozik, inkább felkészül rá, tart károkkal várja, nyugodtan és megadóan.


#7

Igenis az van, hogy mások hülyeségei nagyon tudnak hatni rám. Nem akarom hallani sokszor miről beszélnek. Én a csendhez, nyugalomhoz és békéhez szoktam hozzá. Az ő hülyülésük nekem zavaró. Gondolkoztam a füldugón. Érzékenység ez, tudod. A kozmikus egyedüllét érdekes téma, egyedül születünk és halunk meg, de vajon van e értelme a köztes emberi kapcsolatoknak alapjaiban véve, vagy teljesen mindegy kivel érintkezünk vagy ha egyáltalán senkivel? Ehhez fel kell tenni a sors és véletlenszerűség kérdését, hogy azok egyáltalán mit jelentenek? Miért születtél meg és cseperedtél pont emberként és pont olyan adottságokkal, pont olyan környezetben, családban...? A sors lehetne egy kiszámítható képlet, amit matematikával meg lehetne határozni? Ugyanígy a véletlen annak a képletnek az egyik tényezője, és minden létező élet egy szerkezetnek a része lehetne?


A nem biztató kérdések után bátorkodom folytatni a választ. Mások miatt nem vagyok egy hullámhosszon? Azonban lehet, hogy nekem van igazam, abból a tekintetből, hogy radikálisan más életet űzünk, én és ők, tehát mindenféle kapcsolódási kísérlet rögvest taszító hatásként működne, ahogy ezt az élet bizonyította. Érdekes, hogy az embert társas lényként állítják be, de valahogy én mégsem szeretnék olyan lenni, tehát itt most egyszerű tagadást kell tegyek. Téves, hogy boldogságot szeretnék másoktól. Legfeljebb tudást és tapasztalatot szeretnék megismerni, hogy más hogyan látja a dolgokat - szakmai dolgokat, mik az életélményei, ha úgy tetszik. Nem szeretnék én semmit azon kívül, a kötődésről és vágyakról lemondtam. Nincs hatással rám semmilyen kapcsolat, sosem kezdeményezek (a segítségnyújtás kivétel). Olvastam, az egyedüllétben erősség rejlik. Azt nem mondanám, hogy nyitott vagyok a társaságra, inkább véglegesen elzárkózott, visszavonult, akit már egy ember közeli jelenléte is zavar, így ott a helyem, a szociális helyzeteken kívül, a periférián, egyszerű megfigyelőként.


#8

Az első mondatban a hangsúly. Kapcsolatok nélkül semmi sem olyan jó...meglehet én már nem érzek úgy örömöt, mint egy normális ember, engem semmiféle tevékenység nem tölt el különösebb érzéssel. Nekem mindegy mit teljesítek vagy mit nem. Bízhattam valakiben...? Persze, önmagamban. És nyugalom, az egész élet boldogtalansága nem annyira vészes. Aztán a jövőbe mutató reménykedés hangzik el, s az a valaki nem lehet más, mint egy kitalált figura, amit én hozok létre, vagy akit már más hozott létre. Mert azt a karaktert én ruházom fel vagy alakítom át a saját tulajdonságaimmal, így olyanná válik mint én, így hiteles lesz. Mert a tökéletes visszhangot (egyetértést) csak a művészet tudja nekem megajándékozni. Nem zavar az egyedüllét, inkább nyugodtsággal tölt el, mintha minden békés lenne... és már nem ítélkezel másokon, nem utálkozol, nincsenek véleményeid, alig csinálsz valamit, és minden másodpercben készen állsz a halálra, aki hideg ujjaival mindig a hátad mögött válladon tartja kezeit...igen, ilyen az élet a legkisebb fokozaton, a nirvána közeli állapotban, ahhoz tudnám hasonlítani.


Nagyjából ennyi.

2013. nov. 19. 22:05
 10/16 A kérdező kommentje:
Áh, pitvar helyett az angol pit szóra gondoltam, illetve az abyss-ra. A szakadékra, gödörre. Ez van hogyha a kardiológián töltött el pár napot az ember, ennek az utóhatása még mindig kísért.
2013. nov. 19. 22:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!