Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Hogyan kezeljem az új munkahel...

Hogyan kezeljem az új munkahelyemen a gőgös tanárokat?

Figyelt kérdés
Elég furcsa helyzetbe keveredtem, igyekszem röviden és érthetően leírni a problémámat. A 90-es évek elején orosz-lengyel-néprajz szakos középiskolai tanárként végeztem. Mivel a három szakom közül egyik sem "piacképes" az oktatás piacán, így többféle munkakörben voltam különböző iskolákban: dolgoztam iskolakönyvtárosként, kollégiumi nevelőként, az egyik iskolában főállású gyermekvédelmi felelős is voltam két évig, de utána sajnos visszavették a teljes állást félállásra. Legutoljára kollégiumi tanár voltam, de mivel összevonták a kollégiumot, ahol dolgoztam, egy másikkal, így megszűnt az a munkaviszonyom is. Egy év állástalanság, idegőrlő álláskeresés után találkoztam egy volt egyetemi évfolyamtársammal, aki matematika-orosz szakos tanár, s most egy általános iskola igazgatója. Augusztusban felajánlott az iskolájában egy portási állást. Tépelődtem egy kicsit, de nem voltam abban a helyzetben, hogy válogassak, megköszöntem és elfogadtam az ajánlatot. Semmilyen munka nem megalázó, ha tiszta szívvel végzik. Az első értekezletre behívott a volt évfolyamtársam, hogy bemutasson a tantestületnek. Eddig még egyetlen portás sem lett így külön bemutatva, de az én esetemben ezt fontosnak tartotta az igazgató. Közölte, hogy én is kolléga lennék, sőt: középiskolai tanári diplomám van, csak nem szerencsések a szakjaim, de fogadjanak szeretettel a kollégák, mert szívvel-lélekkel akarom végezni ezt a munkát is. Ott mindenki szívesen fogadott, kedvesen, tegeződve köszöntött. Hárman hiányoztak arról az értekezletről. Én minden reggel tisztelettudóan köszönök a kollégáknak, amikor érkeznek: - Szervusz, Géza! Szervusz, Marika! Szervusz, Judit! Szép napot, jó tanítást kívánok nektek! - Az első napon érkezett két olyan férfi kolléga, akik nem voltak jelen az alakuló értekezleten. Nálam fiatalabbak. Nekik is kedvesen köszöntem: - Szervusztok, szép napot és jó tanítást kívánok nektek!- Ők meg odajöttek a portásfülkéhez, és elkezdtek cirkuszolni: - Hogy mer maga bennünket tegezni? Maga csak a egy portás! Mi tanárok vagyunk! - Elnézést, de lehet, hogy nem tudjátok, én is tanár vagyok eredendően, csak most ilyen munkakörben dolgozom. - Ja, maga az a sokszakos furcsaság? Hallottunk valamit! De akkor se tegezzen bennünket! Mit szólnának a szülők, ha meghallanák, hogy egy egyszerű portással mi tegeződve beszélgetünk? Nekünk a szülők előtti tekintélyünkre is gondolni kell! - Furcsálltam ezt a gondolatmenetet. De elkezdtem a kérésüknek megfelelően magázni őket. Ezentúl így köszöntem nekik reggel: - Jó reggelt kívánok, László! Jó reggelt kívánok, Dénes! Szép napot, jó tanítást kívánok Önöknek! - Most meg azért jöttek oda, hogy ne Lászlót és Dénest mondjak nekik, hanem "tanár urat". De miért tenném? Eredetileg én is tanár vagyok. Ez azért már nekem is sok. Próbálok alkalmazkodni mindenkihez, de miért kell a másik embert ronggyá alázni, akinek ugyanolyan, sőt magasabb végzettsége van, mint nekik, csak éppen rosszul választotta meg a szakjait? A múlt héten pl. a László nevű tanár többször odajött a portásfülkéhez és utasított engem: - Kérem, a folyosói szemetes nagyon tele van. A takarítók el vannak foglalva mással, kérem, vigye ki Ön az udvari szemetesbe a folyosói szemetes tartalmát! - Miért velem csináltatta meg? Szólhatott volna a takarítóknak is. Mégis inkább nekem szólt. Így akar még jobban a földbe taposni? Mi a célja? Eddig alázatos voltam mindenkihez. Egy-két idősebb tanár azt tanácsolja, álljak ki magamért, szóljak neki vissza. De én az egy év állástalanság alatt annyit szenvedtem, nem akarok ismét állástalan maradni. Az igazgatót nem merem ilyen ügyekkel terhelni, bár ő lehet, hogy megfegyelmezné a kollégáját.

2019. szept. 15. 10:24
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
96%
Én a helyedben már rég szóltam volna az igazgatónak. Mindennek van egy határa és ez a két tahó nem pusztán átlépte, hanem átszáguldott rajta lassítás nélkül.
2019. szept. 15. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
94%
Én nem bírom az árulkodást, de valamikor épp az a jó döntés. Biztosan szólnék az igazgatónak, ilyen ember ne legyen tanár. Én multinál dolgozom, az összes velsővezető jó viszonyba van a portásokkal, nem lenézik őket, pedig ott nagyobb a különbség úgymond...
2019. szept. 15. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
26%
Jaja, mindenkit név szerint ismersz egy értekezlet után, teljesen hihető.
2019. szept. 15. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Azt nem mondtam, hogy már egy értekezlet után tudtam minden tantestületi tag nevét. Oda csak bevittek, bemutattak, aztán mentem a helyemre. De azokat, akik az első héten odajöttek hozzám beszélgetni a portásfülkébe (amikor még nem indult be a tanítás, csak a tanárok jártak be), nyilván megjegyeztem. A többiek nevét pedig úgy tanultam meg, hogy esténként (zárás után) még bent maradtam és nézegettem a folyosón a tablókat. Memorizáltam a tanárok neveit, arcát. Erre azért is szükség volt, mert már első héten jöttek a szülők (pl. délután a gyerekért), s kérdezgettek engem, hogy X. Y. tanárnő vagy Z. tanár úr bent van-e, meg lehet-e keresni 5 percre. Nekem tudnom kellett válaszolni a kérdésükre.
2019. szept. 15. 11:47
 5/16 anonim ***** válasza:
94%

Nagyon értelmes, rendes embernek tűnsz. Jó, hogy ilyen vagy, rád inkább a tantermekben lenne szükség.


Most kihagyom a hosszú elemzést, és csak egy rövid bölcseletet írok.

Nagyon sok ember sok dolgon megy át, és sokszor senkinek érzik magukat. Ez ellen lázadnak, erőlködnek kitörni belőle. Szánalmas, hogy rajtad vezetik ezt le, de remélem téged nem hatott meg az ő stílusuk, és nem fogod elvégezni a takarító helyett a munkát. Szerintem nyugodtan legyél keményebb, a saját stílusodban, mert sok embert az segít helyre tenni ha kicsit vissza kapja amit ad.


Jó munkát, és sok sikert a munkahely valtashoz.

2019. szept. 15. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az empatikus és hasznos választ. Igyekszem megállni a helyemet az új helyzetben. Jólesik, hogy azt írtad: a tantermekben lenne rám szükség. Sajnos egyetlen iskolában sem keresnek sem orosztanárt, sem lengyeltanárt. A néprajz szakommal meg aztán végképp nem lehet mit kezdeni. Megpróbálok hétfőtől határozottabban viselkedni, eddig nem mertem, de ez egy új helyen nem is csoda. Tudom, hogy ha már elvállaltam ezt az állást, sok mindent el kell tűrnöm, el kell viselnem. De azt, hogy a takarítói feladatot is velem végeztessék, talán mégsem. Pláne úgy, hogy ha én az udvaron bolyongok a szeméttel, akkor nem vagyok ott a portásfülkében, és ha éppen akkor jön valaki, jogosan háborog, hogy hol van a portás.
2019. szept. 15. 15:14
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

OFF


És neked nem gáz, hogy örökre pótlék pótléka vagy csak mindenhol?


Nyilván... nem mindenkit érdekelhet a karrier. Gondolom gyereket neveltél, elvoltál... de azért egy portás?? Mennyit keresel? 120-140? Adminisztrátorok 160(vidék) - 200(főváros,nyugati megyeszékhely) ezret keresnek, kezdőként. Felsőfokú végzettséged miatt nagyon szívesen fognak alkalmazni! 🙂


Orosz és lengyel felsőfokú nyelvtudással pedig bármilyen kapcsolattartó lehetsz. Ezek nettó 200-300 ezernél kezdődnek! Határ meg a csillagos... céges autó, céges telefon!


Persze ennél már van felelősség, stressz, azt elismerem, de ez jár a pénz mellé 🙂

Adminisztrátorként viszont a portásságnál is kisebb a felelősséged.


ON


Ezt a munkát tartsd meg mindenképp! Egy év állástalanság eszméletlen sok. Ragadj meg kicsit itt, és mellette járj állásinterjúkra! A próbaidő végén meg mondj fel (3 hónap, 6 hónap?)


A kiállás magadért pedig azt jelenti, hogy a tanár urat küldöd el a rákba, és nem az igazgatóhoz kell rohanni jajjgatni 🙂 Ez egy jó tanács az öregektől. Szóval kérd Lászlót, hogy viselkedjen tanár módjára, az alpári lekezelő stílusát meg hagyja otthon! Bátran! 🙂


És azt is rakd hozzá, hogy László utálja a munkáját, szar neki is, keveset keres ő is. Frusztrált ő is, csakúgy, mint te. Oktatásban senkinek sincs elfogadható bére. Ő is egy megalkuvó fos. Szóval ha ez alapján tudsz valami jó konfliktuskezelési módszert Lászlóval való ellentét megszüntetésére, akkor alkalmazd! Ha nem, akkor mehet a pokolra küldés! 😊

2019. szept. 15. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Bennünket az egyetemen orosz és lengyel nyelvésznek és irodalomtörténésznek képeztek, mi nem tanultunk gyakorlatias szókincset. Megtanultuk a nagy orosz és lengyel írók regényeinek a tartalmát, megtanultuk az orosz és a lengyel nyelv történetének korszakait, a leíró nyelvészet fő kategóriáit. De nem szereztünk felsőfokú nyelvtudást. Egy szűk filológus szókincset sajátítottunk el. Egyik nyelvből sem tudnék tolmácsolni vagy fordítani, mert nem arra képeztek ki.

A fizetésemről nem szeretnék konkrétan írni, annyit árulok el róla, hogy jóval kevesebb annál, mint amennyit akkor kapnék, ha pedagógus munkakörben dolgoznék, valami kevéssel viszont több annál, mint amennyit egy olyan portás kap, akinek csak érettségije van. Az egy évnyi kilátástalan állásvadászat, őrült keresgélés után én már ekkora fizetésnek is örülök. Borzasztó volt a sok elutasítás telefonon keresztül, az, hogy be sem hívtak szóbeli interjúra sok helyen, amikor kiderült, hogy 45 felett vagyok. Rengeteg álláshelyre adtam be pályázatot, többnyire kollégiumi nevelői állásokra (hiszen abban van gyakorlatom), de ott meg annak örülnek jobban, ha valaki "használható" szakos tanár, pl. matek, magyar vagy történelem szakos, mert akkor tud segíteni a koliban a diákoknak, tudja őket korrepetálni.

2019. szept. 15. 18:15
 9/16 anonim ***** válasza:
Ahhaa, értem. És ha levelezőn megcsinálnád a szakosodást?
2019. szept. 15. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
76%
Ne haragudj, de egyáltalán nem életszerű, amit írsz... Tanár vagyok, és mindenkivel tegeződünk az iskolában, ahol dolgozom: a portásokkal, a karbantartóval, a takarítókkal, a konyhásokkal is. Utasítgatni pedig senkit nem szoktunk, max. kérni...
2019. szept. 15. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!